10.06.2011. / 12:42

NBA finale: Dallas udaljen pobjedu od naslova

Pobjednike doigravanja u Zapadnoj konferenciji do pobjede je doveo najbolji šut iz igre u finalnoj seriji (56.5%), te nevjerojatno dobar šut za tri poena (68.4%)

Jason Terry Jason Terry Košarkaši Dallas Mavericksa pobijedili su Miami Heat 112-103 u petoj utakmici finalne serije NBA doigravanja, u kojoj sada imaju 3-2 vodstvo.

U nedjelju u Miamiju imat će prvu priliku doći do četvrte pobjede u seriji i 16. u doigravanju, koja bi ih prvacima učinila prvi put u povijesti kluba.

Pobjednike doigravanja u Zapadnoj konferenciji do pobjede je doveo najbolji šut iz igre u finalnoj seriji (56.5%), te nevjerojatno dobar šut za tri poena (68.4%). Pogodili su igrači Ricka Carlislea 13 trica iz samo 19 pokušaja, kao i 39 šutova iz igre, što je također njihov najbolji učinak u ovogodišnjoj finalnoj seriji doigravanja. Također su zabili najviše koševa na poluvremenu (60) i u jednoj (trećini) u seriji protiv floridskog sastava.

Za usporedbu, tijekom prethodnih četiriji utakmica sastav Dallasa bio je na 41.4% šuta iz igre.

Dallas je ponovno predvodio fantastični Nijemac Dirk Nowitzki s 29 koševa i šest skokova. Zanimljivo je da su čak četvorica Dallasovih igrača u ovoj utakmici zabili najviše kad je finalna serije u pitanju. Jason Terry odigrao je napokon pravu utakmicu zaustavivši se na 21 košu, Juan Jose Barea na 17, Jason Kidd na 13 i Brian Kardinal na četiri poena. Tyson Chandler izjednačio je najbolji učinak serije s 13 koševa.

Dwyane Wade s 23 je koša (uz osam asistencija) bio najbolji strijelac gostujuće momčadi u petoj utakmici, premda je dio prve i treće trećine propustio zbog bolova u kuku. Sudario se na isteku osme minute igre s Brianom Cardinalom, te ostatak vremena proveo u svlačionici. Ostao je u njoj i 4.5 minute na početku drugog poluvremena. Chris Bosh također je bio na visini s 19 koševa i 10 skokova, a klupa je dodala fantastičnih 40 koševa (Chalmers 15, Haslem 10). Svejedno je to bilo premalo za Heat, kojima je nedostajao napadački učinak LeBrona Jamesa. Iako je završio dvoboj triple-doubleom (17k, 10s, 10a), svojim prvim za Miami u doigravanju, zabio je samo 17 koševa uz slab šut iz igre (8-19) i samo dva izborena slobodna bacanja. Zaustavili su ga Mavericksi sjajnom obrambenom igrom bez prekršaja.

Nakon prve trećine Miami je vodio 31-30, no poluvrijeme su s 60-57 prednošću završili Teksašani. Najveću su prednost domaći imali nakon 36. minute (80-71), da bi tri minute i 38 sekundi prije kraja utakmice semafor pokazivao 100-97 vodstvo gostiju. Dallas, koji je pri preostalim dosadašnjim pobjedama u drugoj (-12) i četvrtoj (-9) utakmici preokrenuo i daleko veće zaostatke tijekom posljednje dionice igre, utakmicu je završio furioznom serijom 15-3. Postali su time Teksašani prva momčad ovogodišnje finalne serije s dvjema pobjedama u nizu.

Nakon triju utamica odigranih u Dallasu, serija opet seli u Miami. U dosadašnjoj povijesti NBA finala 19 je momčadi od 26 njih koje su vodile 3-2 u seriji otišlo do naslova. Pošlo je to za rukom i Miami Heatu 2006. godine baš protiv Dallasa.

NBA finale, 5. utakmica:

Dallas - Miami 112-103 (Nowitzki 29k, 6s, Terry 23k / Wade 23k, 8a, Bosh 19k, 10s, James 17k, 10s, 10a),

Dallas vodi 3-2 u seriji

NBA: Miami na korak do naslova

Pobjedom protiv Oklahoma City Thundera u svojoj American Airlines Areni 104-98 u petoj utakmici finala doigravanja NBA lige, košarkaši Miami Heata… Više