01.09.2011. / 10:08

Eurobasket, rezultati: Teška pobjeda Hrvatske uz sjajnog Bogdanovića

Na to se nadovezala odlična napadačka večer Bojana Bogdanovića koji je utakmicu završio sa 27 poena uz šut 6-8 za tri poena

Bojan BogdanovićBojan BogdanovićHrvatski košarkaški reprezentativci startali su pobjedom na Europskom prvenstvu koje se održava u Litvi. U utakmici skupine C momčad Josipa Vrankovića je pobijedila Finsku 84-79.

Teško, kao i mnogi favoriti, na prvenstvo je ugazila i Hrvatska koja je do kraja lomila Finsku i na kraju pobijedila s malih pet poena razlike zahvaljujući tricama Bogdanovića i Markote u posljednje dvije minute.

Ogled je počeo uz mnogo serija s obje strane. Finska je povela 17-10, pa je Hrvatska okrenula na 24-19. Opet je Finska ušla u seriju i vodila 26-24 potom i 35-29, ali su hrvatski igrači uspjela zbiti redove, odigrati koncentriranije i na odmor otići s malim zaostatkom od 43-41.

U tom prvom dijelu je Finska razbijala hrvatsku obranu tricama, ali u nastavku je Hrvatska odigrala daleko smirenije i pametnije. Počeli su kontrolirati utakmicu, prvenstveno obrambeno. Na to se nadovezala odlična napadačka večer Bojana Bogdanovića koji je utakmicu završio sa 27 poena uz šut 6-8 za tri poena. Imao je i sedam skokova, dvije asistencije i dvije ukradene lopte.

U nastavku je Hrvatska uglavnom vodila, ali je Finska dvije minute prije kraja došla do 73-72. Tada su uslijedile dvije trice (Bogdanović i Markota) i utakmica je time razriješena.

Ante Tomić je dodao 14 poena uz osam skokova. Popović je ubacio 12 poena, a Markota 11 poena i sedam skokova. Kod Finske je najbolji bio Koponen sa 14 poena i šest skokova.

U četvrtak će Hrvatska igrati ogled 2. kola protiv Makedonije (20 sati).

Litva se trideset minuta mučila protiv Velike Britanije, no zadnja četvrtina (26-12) ih je dovela do pobjede 80-69. Kaukenas sa 16 i Jasikevičius sa 13 poena su predvodili domaćina, dok je kod Velike Britanije odlično odigrao Luol Deng sa 25 poena, 10 skokova i četiri asistencije.

Dirk Nowitzki je ubacio 25 poena za najuvjerljiviju pobjedu dana - Njemačka je slavila protiv Izraela sa 91-64.

Rusija je, pak, sa 73-64 bila bolja od Ukrajine, a vodeća violina u momčadi je bio, dakako, Andrej Kirilenko. Ubacio je 20 poena uz 11 skokova i četiri ukradene lopte.

Finska: Napadač s krova ubio jednu i ranio osam osoba

Naoružani napadač otvorio je vatru s krova zgrade u središtu finskog grada Hyvinkaae u subotu rano ujutro i pritom ubio jednu osamnaestogodišnjakinju… Više