02.09.2011. / 15:05

Autor: Totalsport , Nacional.hr

SP u atletici: Za Cheruiyot drugo zlato, južnoafrička štafeta srebro za Pistoriusa

U štafeti 4x400 metara za atletičare zlato Amerikancima donio je LaShawn Merritt

Vivian Cheruiyot (Wikipedia)Vivian Cheruiyot (Wikipedia)Iza nas je i sedmi dan Svjetskog atletskog prvenstva u južnokorejskom Daeguu tijekom kojeg je održano šest finalnih disciplina.

Jedna od najvećih junakinja dana svakako je Kenijka Vivian Cheruiyot koja je osvojila zlatnu medalju na 5000 metara i tako ju pridodala onoj osvojenoj ranije na 10.000 metara. Cheruiyot je donijela Keniji peto zlato na natjecanju, a učinila je to s vremenom 14:55.36, što je bilo za 85 desetinki sekunde brže od drugoplasirane sunarodnjakinje Sylvie Jebiwott Kibet. Broncu je osvojila Etiopljanka Meseret Defar s vremenom 14:56.94.

Ruskinja Maria Abakumova osvojila je zlato u bacanju koplja sa hicem od 71.99 metara, što je novi rekord Svjetskih prvenstava. Bacila ga je u petoj seriji. Srebro je osvojila Čehinja Barbora Spotakova (71.58), a broncu Južnoafrikanka Sunette Viljoen (68.38).

Jamajčanka Veronica Campbell-Brown osvojila je zlato u utrci na 200 metara s vremenom 22.22, te je tako pridodala novo najsjajnije odličje onima sa Olimpijskih igara 2004. u Ateni i 2008. u Pekingu. Srebro i bronca otišli su u ruke Amerikanke Carmelite Jeter (22.37), odnosno trostruke braniteljice naslova Allyson Felix (22.42).

Jedan od rijetkih atletičara kojem je na SP-u u Dageuu uspjelo obraniti svjetski naslov iz Berlina je američki skakač u dalj Dwight Phillips koji je trijumfirao sa skokom od 8.45 metara iz druge serije. Trostruki svjetski prvak i bivši olimpijski pobjednik slavio je ispred Australca Mitchella Watta (8.33) i Zimbabveanca Ngonidzashea Makushe.

U bacanju kugle kod atletičara iznenađujuće je trijumfirao 21-godišnji Nijemac David Storl. Svjetski juniorski prvak bacio je u šestoj seriji svoj osobni rekord, hitac od 21.78 metara, što mu je donijelo zlato ispred Kanađanina Dylana Armstronga (21.64) i Rusa Andreja Mikneviča (21.40) koji je u borbi za treće mjesto završio ispred branitelja naslova iz Berlina Christiana Cantwella.

U štafeti 4x400 metara za atletičare zlato Amerikancima donio je LaShawn Merritt. Ušao je Merritt u posljednju izmjenu kao treći, ali je uspio prestići Jamajčanina Greena i Južnoafrikanca Van Zyla u ciljnoj ravnini za najsjajnije odličje. Drugo mjesto osvojila je Južnoa Afrika, a treće Jamajka. Kažimo da je srebro u južnoafričkoj reprezentaciji osvojio i Oscar Pistorius iako nije trčao u finalu, budući je ranije trčao kvalifikacije, te je tako postao prvi hendikepirani atletičar (amputirane su mu obje potkoljenice) s medaljom u povijesti Svjetskih prvenstava.

Dodajmo kako je u pravu je formu Caster Semenya ušla u najbolje moguće vrijeme. U polufinalnoj utrci na 800 metara pobijedila je u svojoj skupini i izborila finale s najboljim vremenom.

Otrčala je utrku za minutu i 58.07 sekundi. Najbrže je to njezino vrijeme u sezoni i najbolje od povratka na atletske staze, s kojih je izbivala gotovo godinu dana zbog kontroverznog procesa ispitivanja njezina spola.