13.10.2011. / 14:49

Autor: Nacional.hr

Bilić:

Godinama sanjamo protutursku osvetu

"Protivnik je jak, ali ne jači od nas. Tri godine čekamo, sanjamo od tog Beča da im se osvetimo. Ponavljam, Turci su najzvučniji protivnik kojeg smo mogli dobiti, ali mi smo kvalitetniji i moramo proći, bez obzira koga smo izvukli", izjavio je Bilić

Foto: PixsellFoto: PixsellHrvatska nogometna reprezentacija prvu utakmicu protiv Turske, u dodatnim kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2012. godine, igra igraju 11. ili 12. studenog, a uzvratnu u domovini 15. studenog.

"Protivnik je jak, ali ne jači od nas. Tri godine čekamo, sanjamo od tog Beča da im se osvetimo. Ponavljam, Turci su najzvučniji protivnik kojeg smo mogli dobiti, ali mi smo kvalitetniji i moramo proći, bez obzira koga smo izvukli", izjavio je za Sportske Novosti nakon ždrijeba izbornik Slaven Bilić.

Podsjetimo kako je nogometna reprezentacija traumatično izgubila od Turske 20. lipnja 2008. godine u Beču, u četvrtfinalu posljednjeg Europskog prvenstva. Hrvatska je povela golom Ivana Klasnića u produžecima u 119. minuti, ali su Turci odmah nakon toga izjednačili. Boljim izvođenjem jedanaesteraca prošli u polufinale.

Dodajmo kako je Hrvatska pobijedila Tursku na Europskom prvenstvu u Engleskoj 1996. godine s 1-0, dok su dvije prijateljske utakmice, u Sendaiju 1997. godine (1-1) i Zagrebu 2004. godine (2-2) završile neriješeno.

Međusobni susreti: veselje & stres

Put na Europsko prvenstvo u Poljsku i Ukrajinu 2012. hrvatska reprezentacija će tražiti protiv Turske, trenutačno 27. reprezentacija na ljestvici Fife.

S turskom reprezentacijom nas vežu jedno veliko veselje i možda najveći stres. Protiv Turaka smo debitirali na velikoj smotri. U prvom susretu na EP-u 1996. godine 'vatreni' su pod vodstvom Miroslava Blaževića slavili golom Gorana Vlaovića u 85. minuti. Bila je to prva hrvatska pobjeda na europskom prvenstvu.

Najveća tuga pogodila nas je u Beču u četvtfinalu posljednjeg EURO-a. Ispali smo nakon lutrije jedanaesteraca nakon možda i najdramatičnijih produžetaka u povijesti europskih prvenstava. Hrvatska je povela u 119. minuti golom Klasnića, no Turska je izjednačila dvije minuta kasnije golom Semiha Senturka. U lutriji jedanaesteraca Turci su bili smireniji i precizniji.

Odigrali smo i dvije prijateljske utakmice, a obje su završile bez pobjednika. U lipnju 1997. na Kirin kupu u japanskom Sendaiu bilo je 1:1, a u ožujku 2004. u Zagrebu 2:2.

Ukupno smo igrali četiri puta i niti jednom nismo poraženi, barem ne u regularnom dijelu utakmice, ali smo samo jednom slavili.

Turci su u kvalifikacijama bili drugi u skupini A sa 17 bodova, 13 manje od Njemačke. U 10 susreta ostvarili su pet pobjeda, dva neodlučena ishoda i tri poraza. Izgubili su obje utakmice od Njemačke (0:3, 1:3), te u Azerbajdžanu (0:1).

HRVATSKA - TURSKA 4 1 3 0 5:4

Turska -Hrvatska 0:1 (Vlaović 85) - EP '96 - 11.6.1996. Nottingham

Hrvatska - Turska 1:1 (Erceg 20) - prijateljska, 12.6.1997. Sendai

Hrvatska - Turska 2:2 (Šokota 2, Srna 72) - prijateljska, 31.3.2004. - Zagreb

Hrvatska - Turska 3:1 jedanaesterci (1:1, Klasnić 119) - četvrtfinale EP-a 2008. - 20.6.2008 - Beč)