18.10.2011. / 23:09

Autor: Hina , Nacional.hr

0-2

Bez bodova, na dnu

Ajax je otišao na 4 boda, koliko ima i Lyon. Real je današnjom pobjedom otišao na 9 bodova. A Dinamo...Dinamo ostaje na nula bodova i, što je najzabrinjavajuće, bez osvojenog boda.

Photo: Sanjin Strukić/PIXSELLPhoto: Sanjin Strukić/PIXSELLU večerašnjoj utakmici 3. kola skupine D Lige prvaka u Zagrebu su nogometaši Ajaxa svladali Dinamo sa 2:0 (0:0). Strijelci za Ajax bili su Boerrigter (49) i Eriksen (90). Dinamu je to treći poraz u skupini, a Zagrepčani još uvijek nisu postigli zgoditak.

Ajax je daleko najslabija momčad u ovoj skupini s obzirom na Real i Lyon, ali to nakon večerašnje utakmice i svega prezentiranog dobrano govori i o postojećim Dinamovim kvalitetama. Sve je u ovoj utakmici išlo u korist Ajaxa, bilo da je riječ o broju šansi, posjedu lopte, kontroli igre te onom najvažnijem: zgodicima.

Ajax je otišao na 4 boda, koliko ima i Lyon. Real današnjom pobjedom ima 9 bodova. A Dinamo...Dinamo ostaje na nula bodova i, što je još znakovitije, bez postignutog zgoditka.

Iako su iz Dinamova tabora najavljivali pobjedu pokazalo se da je Ajax puno organiziranija momčad od modrih, a Dinamo je bio ravnopravan protivnik samo u prvom poluvremenu. Preciznije, u prvom dijelu prvog poluvremena. Plus najveća Dinamova prilika u 36. minuti u režiji nepreciznog Ante Rukavine.

U vrlo uzbudljivom prvom dijelu obje su momčadi imale nekoliko odličnih prilika, a prvi je zaprijetio Dinamo. U 5. minuti Beqiraj se iskosa probio u kazneni prostor dobro pucao, ali Vermeer brani. Četiri minute kasnije Sammir se probio kroz sredinu te je uposlio Leku, koji sa desetak metara iskosa puca ravno u vratara gostiju.

Pregršt Ajaxovih zicera

Ajax je odgovorio istom mjerom, također sa dvije prigode. U 11. minuti Vertonghen izvodi slobodni udarac, a Kelava uspija odbiti loptu, ali prvi do nje dolazi Siem de Jong koji promašuje čisti "zicer".

Siem de Jong ponovno se našao u gol-šansi u 20. minuti. Nakon ubačaja sa desne strane De Jong puca glavom, a lopta prolazi tik uz vratnicu.

Nova prilika za Dinamo uslijedila je u 36. minuti, Rukavina je na četrdesetak metara od gola Ajaxa uspio oduzeti loptu, promiješao je gostujuću obranu i sa vrha 16-rca pucao pored gola. Nedugo nakon toga Sammir je u kaznenom prostoru gostiju uspio primiriti loptu i pucati, ali udarac je bio preslab i Vermeer ga je lakoćom ukrotio.

Poluvrijeme Ajaxove dominacije

Photo: Sanjin Strukić/PIXSELLPhoto: Sanjin Strukić/PIXSELLPred kraj poluvremena, u 41. minuti Boerrigter odlično puca sa vrha 16-erca, ali Kelava brani. A minutu kasnije još bolja šansa za Boerrigtera, koji je ostao sam na 15-tak metara iskosa, ali srećom za Dinamo pucao je iznad gola.

Ono što je propustio realizirati krajem prvog poluvremena, Boerrigter je ispravio odličnim pogotkom u 49. minuti. Sulejmani je na sebe navukao nekoliko igrača Dinama, te je poslužio Boerrigtera koji neometan pogađa za vodstvo Ajaxa.

U 75. minuti Ajax je mogao riješiti utakmicu, Janssen je sam izašao pred vratara Kelavu, koji je nekim čudom ipak uspio sačuvati mrežu. Tri minute kasnije još jedna šansa za goste, ali Siem de Jong pogađa vratnicu.

Pečaćenje sudbine

Konačnih 2-0 za Ajax postavio je Eriksen u 90. minuti iz kontranapada. Treba napomenuti da Dinamo u drugom poluvremenu nije stvorio niti jednu gol-šansu, modri su djelovali jalovo i bezidejno.

U drugoj utakmici skupine D Real Madrid je kod kuće pobijedio Lyon sa 4-0. Na ljestvici vodi Real sa 9 bodova, Lyon i Ajax imaju po 4 boda, a Dinamo je i dalje bez bodova i bez postignutog gola.

U sljedećem kolu, 2. studenoga, Dinamo gostuje kod Ajaxa, a Lyon na domaćem terenu igra protiv Reala.

Kronologija poraza

90' Ajaxov novi zgoditak. Bulykin je gurnuo u kontru Eriksena koji se riješio Tomečaka i zapečatio sudbinu Modrih

78' Sulejmani je ubacio na De Jonga koji je opet najviši u skoku. Još jedna Ajaxova vratnica

74' Nebranjeni Janssen je zastrašujućom lakoćom izašao sam ispred Kelave, no Dinamov vratar njegov udarac tijelom preusmjeruje prema korneru. Još jedna propuštena Ajaxova stopostotna šansa

69'Izašao Beqiraj, ušao Nikola Pokrivač. Uz salve zvižduka

60' Nakon niza ispadanja Dinamovih braniča, i posljedičnih zvižduka s tribina, u veliku šansu došao je Ajax; Vida je pogriješio u obrani, loptu mu je ukrao Enoh i poslao je povratno za Alderweirelda, koji sa ruba šesnaesterca udara i promašuje

59'Žuti za Sammira zbog prigovora

58' Calello je imao dosta sreće. Nakon neopreznog prekršaja, sudac mu je progledao kroz prste i nije mu htio dati drugi žuti karton.

49'-Ajax je poveo. Kelava nije imao šanse protiv oštrog udarca slabo branjenog Boerrigtera kojeg je poslužio Sulejmani nakon prolaska kroz obranu Dinama

49' Dinamo otvara drugo poluvrijeme u stilu početka utakmivce; agesivno napadački, što je rezultiralo s nekoliko poluprilika. Među ostalim, Sammir je s desne strane pucao, ali lopta je otišla daleko od gola

46' Jurčić ponovno ukazao povjerenje golobradom Mateu Kovačiću. Van terena izašao Milan Badelj

PoluvrijemeNišta ništa nakon prvih 45 minuta. Dosta dobra rezultatska pozicija za Dinamo, posebno nakon prikazanog u prvom poluvremenu. Dinamo je imao dobre minute, ali Ajax se na koncu pokazao kao respektabilniji europski protivnik, što po pitanju kontrole utakmice što po količini i kvaliteti šansi za gol. Zasad ne ide onako kao što su se nadali Dinamovi igrači i stožer. Modri su startali s pressingom na Ajaxovu obrambenu liniju, što je rezultiralo s nekoliko izglednih šansi, od kojih je Lekina u 9. minuti svakako bila najbolja. No, nakon prvih 10-ak minuta, Ajax se oporavio i počeo ozbiljno prijetiti Kelavinim vratima. Istureni pojedinac gostujuće momčadi bio je tragičar Sujelmani De Jong, kojeg su Dinamovi obrambeni igrači u više navrata ostavili potpuno nebranjenog. No, samo su njegovi neprecizni šutevi ostavili Dinamo u poziciji da s egalom ode u svlačionu. Nakon dvadesetak minuta lošije Dinamove igre koja je uslijedila, u najveću Dinamovu šansu dolazi Ante Rukavina, koji elegantno prolazi dva Ajaxova igrača i potom, sa ruba šesnaesterca, loptu šalje daleko iznad gola. Ajax je do kraja poluvremena zaprijetio u više prilika, većinom iz polukontri. Zadnja Ajaxova šansa dogodila se praktički u zadnjoj sekundi prvog poluvremena; nakon izbačaja iz skraćenog kornera, lopta je 'doskakutala' do Kelavine desne vratnice, 'liznula' je i završila u korneru.

45'Zadnja minuta završava sretno za Dinamo. Janssen je izveo skraćeni korner, De Jongje u sredini zahvatio loptu glavom. Srećom po Kelavu, koji ju je mogao samo pratiti pogledom, lopta je liznula vratnicu i otišla u korner

41' Ajax je počeo nizati opasne šanse; većinom iz polukontre, Ajaxovi napadači sručili su se na Kelavu sa svih strana, ali nedovoljno precizno. Modri u zadnjih nekoliko minuta nemaju odgovor na pressing amsterdamske momčadi

38'Utakmica se opet rasplamsala. Beqiraj se našao u prilici. Pobjegao je braniču, pokušao unutar šesnaesterca dodati suigraču, ali dobro su reagirali Ajaxovi obrambeni igrači.

36' Najveća šansa za Dinamo na utakmici. Nakon što je fenomenalno prošao dva Ajaxova braniča, Ante Rukavina snažno je pucao za ruba šesnaesterca. No, lopta leti iznad grede...

30' Propala još jedna dosta izgledna polukontra Modrih; nakon što je Sammir prešao svog braniča, loptu dodaje Badelju na rubu šesnaesterca, koji ju neuspješno plasira za Ibaneza što je s bočne strane nadirao na Ajaxova vrata. Lopta na kraju završava u korneru

27' Utakmica se primirila od zadnje velike De Jongove šanse. Teško se dolazi do gola na obje strane. Calello je zbog prekršaja na sredini terena zaradio novi žuti karton.

20' Plavi su opet ostavili samog i nebranjenog De Jonga, i samo je njegova nova nepreciznost, ovaj puta glavom, spasila Dinamo od gubitka egala u ranom razdoblju utakmice. De Jong se našao sam na nekoliko metara od Kelave. Međutim, lopta je opet završila pokraj vrata

11'Sulejmani De Jong promašio je stopostotnu priliku. Nakon slobodnog udarca i Kelavine obrane, na desnoj je strani došao do lopte. Na sreću, njegov udarac završava u gol-autu

9'Nakon odličnog Dinamovog kontranapada, Sammir je u veliku priliku doveo Leku koji je nadirao s desne strane. No, njegov jaki Lekin šut brani Vermeer

5'Beqiraj se izborio za šut u šesnaestercu, nakon probijanja Ajaxovih braniča. Pucao je iskosa, s lijeve strane, ali Ajaxov vratar bio je spreman

1' Počeo je ogled Dinama i Ajaxa na Maksimiru