20.02.2012. / 15:55

Primera: Messi s četiri gola presudio Valenciji

Athletic iz Bilbaa nastavlja odličnu sezonu, a u ovom kolu je u Baskiji pala bogata Malaga, i to u svega tri minute

Leo Messi Leo Messi Valencija je povela na Camp Nou, a potom je stvari u svoje ruke preuzeo najbolji svjetski nogometaš Leo Messi te s četiri pogotka i asistencijom pokazao zašto je broj 1.

Čini se da je zgoditak Piattija kojim su "šišmiši" u 9. minuti utišali tribine Camp Noua samo razljutio Messija. U trenucima kada su gosti poveli na licima mnogih igrača Barcelone nazirao se strah, no sve je lakše kada u momčadi imate Messija. U razmaku od pet minuta, u 22. i 27., Argentinac je donio preokret, da bi seriju nastavio u drugom poluvremenu s još dva gola, u 76. i 85. minuti. Krunu na svoj 200. nastup za Barcelonu u Primeri Messi je stavio u prvoj minuti sudačke nadoknade asistiravši Xaviju za 5-1.

Kapetan je u igru ušao tek nešto ranije umjesto Inieste, a od ove utakmice Messi je postao najmlađi igrač u povijesti katalonskog kluba s 200 nastupa u Primeri. Do danas je rekord držao upravo Xavi koji je okruglih 200 nastupa ubilježio s 25 godina i 236 dana, a Messi je tu brojku dostigao s 24 godine i 240 dana.

Genijalni Argentinac u Primeri je debitirao 16. listopada 2004. godine u pobjedi nad Espanyolom 1-0, a u dosadašnjih 200 nastupa postigao je impresivnih 146 pogodaka, te sudjelovao u 148 ligaških pobjeda.

U iznimno efikasnim nedjeljnim utakmicama postignuta su 23 pogotka odnosno više od 4.5 po utakmici, a najefikasniji su strijelci bili na dvoboju Levantea i Rayo Vallecana gdje su gosti slavili s 5-3. Levante poslije sjajnog prvog dijela sezone sve više tone, bila im je ovo osma utakmica bez pobjede, uz pet ligaških poraza, a jedina su momčad u Primeri bez pobjede u 2012. godini. S druge strane, uoči domaćeg sraza s Realom u idućem kolu, Rayo je upisao tri uzastopne pobjede, a ove su sezone druga najbolja momčad lige na gostovanjima. Bolji je jedino - upravo Real.

Madridski Atletico kojem na Vicente Calderon u idućem kolu stiže Barcelona i dalje ne zna za poraz od kako je na klupi Diego Simeone. Doduše, kod Sportinga iz Gijona primili su prvi gol u Simeonevom mandatu, a praktički nisu niti zabili jer je vlastitu mrežu zatresao domaći branič Canella. Sastav iz Gijona rekorder je po broju autogolova, ove sezone zabili su si četiri pogotka. Mate Bilić je za Sporting zaigrao od 79. minute, a u 87. je zaradio žuti karton.

Athletic iz Bilbaa nastavlja odličnu sezonu, a u ovom kolu je u Baskiji pala bogata Malaga, i to u svega tri minute. Naime, domaćini su preko Amorebiete, San Josea i Toquera u 58., 60. i 61. minuti Malagi utrpali tri gola i ostavili bodove u Bilbau. Momčad Marcela Bielse treći je puta zaredom postigla tri ili više golova na domaćim utakmicama, a u tom segmentu bolji je samo Real kojem je taj pothvat uspio u šest susreta u nizu.

U preostalom susretu Mallorca je s glatkih 4-0 slavila nad Villarealom. Popularna "žuta podmornica" najneefikasnija je gostujuća momčad sa samo pet zgoditaka na strani iz 12 utakmica.

Primera, 24. kolo:

Barcelona - Valencia 5-1 (Messi 22, 27, 76, 85, Xavi 90+1 / Piatti 9)

Athletic Bilbao - Malaga 3-0 (Amorebieta 58, San Jose 60, Toquero 61)

Sporting Gijon - Atletico Madrid 1-1 (Eguren 37 / Canella 21-ag)

Levante - Rayo Vallecano 3-5 (Barkero 50-11m, Suarez 79, 90+1-11m / Lass 35, 70, Costa 61, 63, Delibašić 85)

Mallorca - Villareal 4-0 (Casadesus 41, 65, Marti 53, Nunes 67)

Endesa: Prvak će biti odlučen u petoj utakmici

Košarkaši Barcelone izborili su odlučujuću petu utakmicu finala doigravanja španjolskog prvenstva. U srijedu su u četvrtom dvoboju u Madridu svladali… Više