14.05.2012. / 15:57

Primera: Rekord Reala, spas Zaragoze, ispadanje Villarreala

Igrači Real Madrida (Reuters)Igrači Real Madrida (Reuters)Nogometaši Real Madrida srušili su rekord po broju osvojenih bodova, Malaga je izborila kvalifikacije Lige prvaka, Zaragoza ostanak, a u drugu ligu će, uz ranije otpisani Racing, još i Villarreal i Sporting. Sažetak je to zadnjeg kola Primere.

Čudesan su finiš prvenstva imali nogometaši Zaragoze koji su nakon prve polovice natjecanja bili uvjerljivo posljednji sa sedam bodova zaostatka za zonom spasa. No, dolazak Manola Jimeneza na trenersku klupu u siječnju je sve promijenio. Korak po korak se Zaragozina momčad dizala u formi, a sezonu je zatvorila s osam pobjeda u posljednjih 11 kola. Ta osma pobjeda stigla je u nedjelju kod Getafea (2-0) i donijela je Jimenezovom sastavu skok na spasonosno 16. mjesto.

Ni crveni karton hrvatskog reprezentativca Tomislava Dujmovića u 83. minuti zbog grubog starta na Barradi nije omeo pobjedu Zaragoze. Getafe je, naime, dobio čak tri (!) crvena kartona - prije Dujmovića su isključeni Sarabia i Torres, a dvije minute nakon našeg veznjaka i Miku. Gosti su poveli u 56. minuti pogotkom Apona s bijele točke, a priču je zaključio Postiga u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Villarreal je ove sezone igrao u Ligi prvaka, a sljedeće će biti član drugoligaškog društva! Iz Primere ih je izbacio Radamel Falcao koji je u 88. minuti donio Atleticu gostujuću pobjedu (1-0). S remijem bi Vilarreal osigurao ostanak, a u Segundu bi se vratila Granada, no Atletico se borio za Ligu prvaka i silno je želio do pobjede koju je na kraju i uhvatio. Nije mu ona, međutim, ništa značila budući da je Malaga pobijedila Sporting s 1-0 pogotkom Rondona i sačuvala četvrto mjesto. Sporting, za koji nije igrao Mate Bilić, seli u drugu ligu, ali to je ionako bilo vrlo izvjesno i uoči zadnjeg kola.

Novi prvak Real Madrid nastavio je s rušenjem rekorda i nakon što je već osigurao naslov. U zadnjem je kolu na Santiago Bernabeuu pobijedio Mallorcu s 4-1 i došao do brojke od 100 bodova što je novi rekord u Primeri. Barcelona je u sezoni 2009/10 osvojila bod manje. Prvi je pogodak za Madriđane u 19. minuti zabio Cristiano Ronaldo i tako također postavio nevjerojatan rekord. Postao je, naime, prvi igrač u povijesti Primere (otkad u njoj igra 20 klubova) koji je u istoj sezoni postigao barem pogodak protiv baš svakog suparnika! Ligu je završio s 46 golova na kontu, četiri manje od Lionela Messija.

Za Mourinhovu su momčad u nedjelju zabijali i Karim Benzema, te dvaput Mesut Özil. Real je sezonu završio sa 121 postignutim pogotkom i prosjekom od 3.18 po utakmici, što je najviše još od sezone 1958/59 kada je Barcelona imala prosjek od 3.2 gola po dvoboju.

Ivan Rakitić je bio asistent Alvaru Negredu u remiju Seville (1-1) kod Espanyola, a spomenimo i da je kroz prvenstvo nastup u Europa ligi osigurao i Levante koji je u zadnjem kolu kod kuće svladao Athletic Bilbao s 3-0.

Primera, 38. kolo:

Getafe - Zaragoza 0-2 (Apono 58 - 11m, Postiga 90+1)

Levante - At. Bilbao 3-0 (Ghezzal 45, 67, Farinos 88 - 11m)

Real Madrid - Mallorca 4-1 (Ronaldo 19, Benzema 23, Özil 49, 58 / Castro 52)

Rayo Vallecano - Granada 1-0 (Tamudo 90)

Espanyol - Sevilla 1-1 (Coutinho 77 / Negredo 45)

Malaga - Gijon 1-0 (Rondon 49)

Villarreal - At. Madrid 0-1 (Falcao 88)

Racing - Osasuna 2-4 (Stuani 2, Bustara 81 / Balde 54, Cejudo 68, Garcia 72 - 11m, Roversio 90)

1. Real Madrid 38 32 4 2 121-32 +89 100
2. Barcelona 38 28 7 3 114-29 +85 91
3. Valencia 38 17 10 11 59-44 +15 61
4. Malaga 38 17 7 14 54-53 +1 58
5. At. Madrid 38 15 11 12 53-46 +7 56
6. Levante 38 16 7 15 54-50 +4 55
7. Osasuna 38 13 15 10 44-61 -17 54
8. Mallorca 38 14 10 14 42-46 -4 52