22.05.2012. / 11:59

NBA: Oklahoma u finalu Zapada

Oklahoma City je 2010. godine eliminiran iz doigravanja od Lakersa, 2011. godine od Dallasa, a spomenutih su godina obje momčadi koje su ih izbacile otišle do kraja i osvojile naslov

Kevin Durant (Reuters)Kevin Durant (Reuters)Košarkaši Oklahoma Cityja izborili su finale Zapadne konferencije 4-1 pobjedom nad Los Angeles Lakersima u polufinalnoj seriji, dok Boston Celticse na Istoku samo jedna pobjeda dijeli od finala.

Thunder je utakmicu prelomio krajem treće i početkom četvrte četvrtine. Prvo su krajem treće napravili seriju 14-3, da bi početkom zadnje dionice zabili prvih deset koševa ne primivši niti jedan. U ovom potonjem dijelu Kevin Durant je zabio dvije trice za vodstvo domaćima 93-77.

Russell Westbrook predvodio je Thunder s 28 koševa, dok je Durant dodao 25 koševa uz 10 skokova. Jedini preostali dvoznamenkasti igrač Thundera bio je James Harden sa 17 koševa, uz kojih je upisao i 8 skokova. Lakersima nisu pomogla ni 42 koša Kobea Bryanta (13. put u doigravanju da je zabio 40 ili više koševa, op.a.), kao niti double-double učinak Paua Gasola (14 koševa i 16 skokova). No, valja reći da je španjolski centar imao vrlo slab postotak šuta (5-14).

Oklahoma City je 2010. godine eliminiran iz doigravanja od Lakersa, 2011. godine od Dallasa, a spomenutih su godina obje momčadi koje su ih izbacile otišle do kraja i osvojile naslov. Jedini prethodni put kada je klub igrao u uzastopnim konferencijskim finalima bio je između 1978. i 1980., dok je stolovao u Seattleu.

U finalu Zapada Oklahoma City čeka okršaj protiv San Antonija, momčadi koja je u seriji od 18 uzastopnih pobjeda. Prva utakmica serije igra se u nedjelju u San Antoniju.

U polufinalu Istoka Boston Celticsi su na domaćem parketu savladali Philadelphia 76erse 101-85 i sada vode u seriji 3-2. Ime junaka pobjede "Kelta" je Brandon Bass. Zabio je ovaj krilni centar 27 koševa, od čega čak 18 u trećoj četvrtini, čime je izjednačio svoj rekord karijere (iz regularnog dijela sezone, op.a.) prema broju ubačaja. Bassovih 18 koševa u trećoj četvrtini najviše je od jednog igrača u pojedinoj četvrtini u ovosezonskom doigravanju. Prethodno je najbolji učinak držao LeBron James, koji je u posljednjoj četvrtini treće utakmice protiv New York Knicksa zabio 17.

Kevin Garnett ubacio je 20 koševa, Rajon Rondo zabio je 13 uz 14 asistencija, dok je Paul Pierce zabio 16 u pobjedi Celticsa koji sada imaju priliku proći u finale pobijede li u srijedu navečer u šestoj utakmici u Philadelphiji.

Imali su 76ersi prednost od šest koševa početkom treće četvrtine prije negoli su Celticsi serijom 14-2 preuzeli kontrolu. U završne tri minute treće četvrtine Celticsi su napravili seriju 10-2, a u posljednjoj četvrtini su zabili 16 od prva 22 koša.

Poražene 76erse predvodio je Elton Brand s 19 koševa, dok je double-double učinak od 11 koševa i 10 skokova ostvario Evan Turner.

NBA doigravanje, ponedjeljak:

Istočna konferencija, polufinale:

Boston (4) - Philadelphia (8) 101-85 (Bass 27k, 6s, Garnett 20k / Brand 19k, Turner 11k, 10s)

(Boston vodi u seriji 3-2)

Zapadna konferencija, polufinale:

Oklahoma City (2) - LA Lakers (3) 106-90 (Westbrook 28k, Durant 25k, 10s / Bryant 42k)

(Oklahoma je dobila seriju 4-1)