22.06.2012. / 09:51

Ronaldo zabio za polufinale Portugala!

Portugalci su uporno navaljivali na gol Čeha, a nagrada je napokon stigla u 79. minuti

ArhivaArhivaPogotkom Cristiana Ronalda u 79. minuti, reprezentacija Portugala zasluženo je u Varšavi pobijedila Češku 1-0 u prvoj četvrtfinalnoj utakmici Europskog prvenstva...

Izuzev u prvih petnaestak minuta, kada su Česi vjerojatno iznenadili Portugalce ofenzivnim pristupom, reprezentacija Portugala bila je znatno bolja momčad na terenu i u potpunosti je zaslužila pobjedu. Cristiano Ronaldo je bio dosta odsječen u prvih 20 minuta, ali je već u drugoj polovici prvog poluvremena preuzeo ulogu ključne figure i najboljeg igrača ovog dvoboja. U 33. minuti je pokušao škaricama, dvije minute kasnije je snažno tukao iz daljine, ali ne i precizno, a u prvoj minuti sudačkog dodatka u prvom dijelu se sjajno izborio za prostor, oslobodivši se svog čuvara, ali je pogodio vratnicu.

Kako je Portugal završio prvo poluvrijeme, vrlo ofenzivno, tako je nastavio i u drugom. Odmah u prvoj minuti nastavka, Meireles je dobro uposlio Almeidu, koji je iz solidne pozicije glavom tukao loše, preko gola. U 49. minuti, Ronaldo pogađa i drugu vratnicu na utakmici, ovoga puta bombom iz slobodnog udarca. U 57. minuti Petr Čech je obranio pokušaj Nanija, a minutu kasnije je Almeida udarcem glavom zatresao mrežu Čecha, ali iz zaleđa, pa je pogodak opravdano bio poništen.

Portugalci su uporno navaljivali na gol Čeha, a nagrada je napokon stigla u 79. minuti. Nakon odličnog centaršuta Moutinha, Ronaldo je pobjegao Gebre Selassieju, te udarcem glavom s nekih 7-8 metara matirao Čecha ''žabicom''. Bio je to Ronaldov treći gol na ovom prvenstvu, ukupno šesti na svim europskim prvenstvima, čime se izjednačio s Nunom Gomesom.

Isto tako, bio je to već 18. gol na ovom Euru postignut glavom, što je rekord svih europskih prvenstava.

Portugal je do kraja utakmice bio puno bliže drugom kolu nego Češka izjednačujućem.

Statistika apsolutno potvrđuje koliko je Portugal zasluženo pobijedio. Imali su Portugalci loptu u nogama 57%. U udarcima je bilo 20-2 u korist Portugala, a u udarcima u okvir gola 5-0. Od mizerna dva udarca Češke na cijeloj utakmici, jedan je bio blokiran, a drugi nije išao u okvir gola. Zapravo je Portugal trebao i uvjerljivije pobijediti. No, Ronaldu i društvu je i tih 1-0 bilo sasvim dovoljno za veliko zadovoljstvo.

U polufinalu će Portugal igrati protiv pobjednika ogleda između Španjolske i Francuske, koji je na rasporedu u subotu u Donjecku.

U petak se sastaju Njemačka i Grčka u Gdanjsku, a u nedjelju Engleska i Italija u Kijevu. Pobjednici tih susreta borit će se međusobno za finale.

Njemačka i Portugal u četvrtfinalu

Nogometne reprezentacije Njemačke i Portugala izborile su plasman u četvrtfinale Eura u Poljskoj i Ukrajini iz skupine B. Epilog je to nakon… Više