Objavljeno u Nacionalu br. 609, 2007-07-16

Autor: Ante Pavić

KREĆE NOVA ŠKOLA ŽURNALIZMA

NCL Visoka novinarska škola s radom počinje u rujnu

NCL MEDIA GRUPA, izdavač Nacionala, pokrenula je Visoku novinarsku školu, jedinstven trogodišnji studij utemeljen na kombinaciji teorijske i praktične nastave

Medijski stručnjaci, upravno vijeće, predavači i suradnici NCL Visoke škole novinarstvaMedijski stručnjaci, upravno vijeće, predavači i suradnici NCL Visoke škole novinarstvaNCL Media Grupa, izdavač tjednika Nacional, Extra, Gameplay, Superkošarka i News, pokreće Visoku novinarsku školu. NCL-ova Visoka novinarska škola ovih je dana dobila Dopusnicu za rad od Ministarstva znanosti i obrazovanja te će u rujnu organizirati prijemne ispite na temelju kojih će se upisati prvi studenti. Nastava će početi u listopadu. Novoosnovana NCL-ova Visoka novinarska škola bit će inovativni trogodišnji studij u skladu s bolonjskim procesom, kao kombinacija praktične i teorijske nastave od samog početka studiranja, što je novost u visokom obrazovanju novinara u Hrvatskoj. Studij je koncipiran tako da osigurava kvalitetnu osnovu za nastavak studiranja na diplomskim studijima. Na kraju studija studenti će steći zvanje novinara prvostupnika. Nastava će se održavati u istoj zgradi u kojoj se nalaze i redakcije svih izdanja NCL Media Grupe pa će studenti imati izravan pristup proizvodnji novina. Škola će funkcionirati na komercijalnim načelima i financirati se od školarina. Studenti će na raspolaganju imati povoljne kredite banaka s kojima će utemeljitelj škole ući u partnerske odnose. Studentima i predavačima bit će osigurani inovativni uvjeti studiranja pa će na raspolaganju imati svoje osobne internetske portale putem sustava Edunet preko kojih će imati pristup svim nastavnim materijalima, prijavljivati ispite, međusobno komunicirati i pratiti raspored nastave. U upravnom vijeću škole bit će Sina Karli, glavna urednica tjednika Nacional, Ivo Pukanić, predsjednik uprave NCL Media Grupe, bivši ministar vanjskih poslova Mate Granić, koji je ujedno dekan škole, Iva Biondić, izvršna direktorica NCL Media Grupe, i novinar Maroje Mihovilović.

Visoka novinarska škola već je osigurala da se praktični dio nastave održava i u drugim velikim nacionalnim medijskim kućama kao što su Večernji list, Hrvatska radiotelevizija, Radio 101, Media servis, Narodni radio, Kapital Network i Obiteljski radio, gdje će se studenti upoznati sa stvarnim funkcioniranjem medija. Takvo iskustvo trebalo bi im pomoći u odluci da odaberu medij u kojem žele raditi, a urednici i vodeći novinari tih medija bit će im i mentori. Osim toga, praksa će im omogućiti zaposlenje u nekoj od tih medijskih kuća pokažu li se u praktičnom dijelu sposobnim novinarima.

Program studija koncipiran je na temelju programa uglednih europskih sveučilišta i visokih škola, a posebna je pozornost posvećena iskustvima prvog i najslavnijeg studija novinarstva u Sjedinjenim Američkim Državama na Missouri School of Journalism. Među predavačima će biti i Goran Milić, iskusni televizijski novinar i urednik Dnevnika, Ivan Šimonović, bivši zamjenik ministra vanjskih poslova, bivši veleposlanik Hrvatske pri UN-u i sveučilišni profesor, Julijana Matanović, hrvatska književnica i sveučilišna profesorica, Vlatko Cvrtila, savjetnik predsjednika Republike za obranu i bivši prodekan za nastavu i studente Fakulteta političkih znanosti. Nastavni program vodit će se prema vlastitim udžbenicima, a jedan od njih već je u tisku. Riječ je o udžbeniku novinara Maroja Mihovilovića “Profesionalni novinar“.

Praktični dio nastave vodit će i Ružica Cigler, iskusna novinarka i bivša glavna urednica Večernjeg lista koja je danasSTJEPAN MALOVIĆ, profesor - Studenti NCL-ove Visoke škole slušat će predavanja sveučilišnog profesora i bivšeg urednika VjesnikaSTJEPAN MALOVIĆ, profesor - Studenti NCL-ove Visoke škole slušat će predavanja sveučilišnog profesora i bivšeg urednika Vjesnika savjetnica uprave te novinske kuće, a 2006. je inicirala novu funkciju u hrvatskom novinarstvu - zastupnik čitatelja. Ta je funkcija osmišljena kao izravna poveznica s čitateljem kojom mu se pokušava dodatno objasniti neka tema koju je pročitao ili na koju ima određeni prigovor. O NCL-ovoj visokoj školi je rekla:

“Smatram da je jako dobro što u Zagrebu postoje dva novinarska studija. Prednost NCL-ove visoke škole je u tome što će na njoj predavati mnogi nastavnici koji, uz stečeno teorijsko znanje, iza sebe imaju i bogatu praksu. To je posebno važno za studente, i to dobro znam na vlastitom primjeru nakon što sam završila studij politologije na zagrebačkom sveučilištu. Sjećam se da sam na početku rada u redakciji shvatila da sam obična početnica. Zato se nadam da će NCL-ova visoka škola pridonijeti da ti mladi ljudi ne budu takvi početnici. Predavači s praksom znat će im reći što mogu očekivati u svom profesionalnom životu. Ja ću im pokušati objasniti dobre i loše strane ovog posla. Želim im reći što ih lijepo, a što ružno očekuje, kako bi se na vrijeme znali odlučiti, s jedne strane za to zanimanje, a s druge i za medij koji izaberu. Kako god bilo, ne želim im ni uljepšavati, ali ni poružnjivati taj posao kako bih ih navela da ga zamrze.“

Kako se novinarstvo, kao i sva druga zanimanja, brzo mijenja, studenti će imati prilike naučiti i predmete kao što su menadžment, marketing, upotreba modernih tehnologija u medijima pa će tako na studiju predavati i Davor Bruketa, poznati hrvatski dizajner iz višestruko nagrađivanog dizajnerskog studija Bruketa i Žinić. Dekan škole je Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova i sveučilišni profesor koji je 1990. bio i najmlađi dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu i koji će svojim iskustvom zasigurno pomoći u izrastanje škole u elitni centar za školovanje kompletnih novinara. Dekan Granić kaže da mu je ova funkcija novi životni izazov:

Stalni predavač Davor Bruketa - Nagraðivani dizajner i suosnivač tvrtke Bruketa & Žinić predavat će dizajn medijaStalni predavač Davor Bruketa - Nagraðivani dizajner i suosnivač tvrtke Bruketa & Žinić predavat će dizajn medija “Meni je izazov da se stvori takva novinarska škola koja će biti primjer, koja će biti najbolja i koja će proizvoditi vrhunske novinare. Imam iskustva u odnosima s novinarima. Svatko tko me poznaje zna da sam oduvijek bio u dobrim odnosima s novinarima i dobro su mi poznati problemi novinarskog posla. Upoznao sam mehanizme funkcioniranja američkog i njemačkog državnog tajnika, među ostalim i njihov odnos s novinarima. Jednom sam s bivšim njemačkim ministrom vanjskih poslova Klausom Kinkelom proveo 48 sati kad je bio u privatnom posjetu te smo raspravljali o problematici odnosa s novinarima. Iako sam svoju znanstvenu karijeru počeo u medicinskoj znanosti, rat i agresija 90-ih godina odredili su moju daljnju karijeru. Politika mi je sada hobi, moja konzultantska tvrtka mi je posao, a visoka novinarska škola moje je zadovoljstvo. Mislim da mogu puno pomoći, imam sjajne suradnice i suradnike. U ovoj će školi predavati najbolji predavači. Ja sam se već dogovorio s tri bivša ministra vanjskih poslova iz raznih zemalja da dođu kao gosti predavači pričati studentima o svojim iskustvima u diplomaciji. Budite sigurni da će takvih predavača biti stalno. Studenti će se na predavanjima susretati s ljudima koji će govoriti o svojim iskustvima iz prakse i koji će pokrivati razna područja. Vjerujte mi da studenti ni na mojim predavanjima neće biti zakinuti za neku dogodovštinu iz mojeg političkog života. Zapravo će svaki dan čuti originalnu anegdotu iz moje duge diplomatske i političke prakse.“

Novinarske predmete predavat će Stjepan Malović, bivši urednik Večernjeg lista i sveučilišni profesor. Kao iskusan profesor rekao je što misli o značenju Visoke novinarske škole za novinarsku profesiju:

“U svijetu postoje vrlo jasno izraženi modeli školovanja novinara i temelje se na mješavini prakse i teorije. Nešto sličnoRUŽICA CIGLER, Večernji list - Bivša glavna urednica Večernjeg lista, danas savjetnica uprave te novinske kuće, bit će predavačica na NCL-ovoj Visokoj školiRUŽICA CIGLER, Večernji list - Bivša glavna urednica Večernjeg lista, danas savjetnica uprave te novinske kuće, bit će predavačica na NCL-ovoj Visokoj školi Nacionalovoj školi razvija se u Lilleu i u poznatoj danskoj školi novinarstva. U njoj je školovano 90 posto danskih novinara. Na Sveučilištu su svi profesori manje-više teorijski orijentirani, dok su na školi novinarstva tipa Nacionala praktična novinarska znanja i vještine u prvom planu. Smatram da nikada nema dovoljno obrazovnih i visokoškolskih programa. Mi smo zemlja koja ima 7,9 posto visokoobrazovanih ljudi. Ja sam u novinarstvu već odavno i bio sam zanemario svoj studij. Na svojoj sam koži uvidio da bez adekvatnog školovanja ne mogu biti dobar novinar. Što više studija i škola novinarstva, to bolje. Vjerujem da će se iskristalizirati one koje su kvalitetne.“

Više o ideji stvaranja škole i načinu na koji će funkcionirati možete pročitati ovdje.

Prijamni ispiti u rujnu

Dopusnicu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta NCL Visoka novinarska škola dobila je prošli tjedan. Prijamni ispiti za upis studenata u prvu godinu novinarske škole bit će organizirani u rujnu a nastava će početi u listopadu. Inovativni trogodišnji studij u skladu je s bolonjskim procesom i temelji se na kombinaciji teorijske i praktične nastave od samog početka studiranja.

NCL-ova Visoka novinarska škola prima prijave od 23. srpnja 2007.
Sve informacije, kontakte i formulare za prijavu možete naći na www.nclstudij.com

Vezane vijesti

Sud u Mostaru naložio uspostavu jedinstvenih škola

Sud u Mostaru naložio uspostavu jedinstvenih škola

Općinski sud u Mostaru ocijenio je diskriminirajućom praksu postojanja dviju škola pod jednim krovom na području Stoca i Čapljine u kojima se nastava… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika