18.02.2008. / 14:42

Autor: Martina Čizmić, Igor Ćutuk

REAKCIJE

Mesić: Ne vjerujem da će Vlada u četvrtak priznati Kosovo

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić izjavio je nakon razgovora s premijerom Ivom Sanaderom kako sumnja da će se na dnevnom redu sjednice Vlade u četvrtak naći odluka o priznavanju Kosova

Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić sumnja da će Vlada u četvrtak donijeti odluku o priznanju Kosova jer se ona, kako je doznao tijekom današnjeg razgovora s premijerom Ivom Sanaderom, neće naći na dnevnom redu sjednice.

Na novinarski upit hoće li i kada Hrvatska priznati Kosovo Mesić je odgovorio da će Hrvatska odluku donijeti u trenutku kada to bude odgovaralo i jednoj i drugoj strani, te kada ona bude prihvatljiva i u regiji i izvan nje.

Naglasio je da će Hrvatska dobro osluškivati što poduzimaju zemlje Europske unije jer i tu, kako je rekao, nema suglasja do kraja, no vodit će se i računa da naš principijelni stav dođe do izražaja, bez obzira o kome se radilo. Na primjedbu novinara kako su SAD i sve veće članice EU za danas najavile da će priznati Kosovo, Mesić je rekao kako se priznanje očekivalo još jučer, ali se međutim, to nije dogodilo.

"Očekujemo da će to sada ići možda i jednim unaprijed dogovorenim slijedom", rekao je Mesić, ponovivši da Hrvatska svakako želi zadržati dobre odnose sa Srbijom, a želi priznati i realitete, a Kosovo je, kako je rekao, novi realitet.

Nakon što su predsjednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiu i Hashim Thaçi službeno zatražili od drugih zemalja priznavanje proglašenja kosovske neovisnosti iz svijeta stižu različite reakcije.

Bivša sovjetska država Azerbejdžan objavila je kako neće priznati proglašenje neovisnosti Kosova. "Taj čin držimo nezakonitim i protivnim međunarodnom pravu", rekao je Khazar Ibrahim, čelnik službe za tisak u azerbajdžanskom ministarstvu vanjskih poslova.

S druge strane, čečenski separatisti koji se bore za odcjepljenje Čečenije od Rusije pozdravili su jednostrano proglašenje neovisnosti Kosova. Usporedili su borbu kosovskog naroda protiv Srbije, sa svojom borbom protiv Moskve. U svom priopćenju "pozdravljaju kosovsko proglašenje neovisnosti i ne dovode u pitanje pravo kosovskog naroda da se distancira od države koja ga je terorizirala".

I među članicama Europske unije postoji neslaganje oko priznanja Kosova. Ministri vanjskih poslova zemalja članica do kraja dana trebali bi donijeti zajedničko stajalište o tom pitanju. No, talijanski premijer Romano Prodi podsjetio je i kako EU ima "odgovornost prema Srbiji kako se ona u ovom trenutku ne bi osjetila napuštenom od Europe".

"Ovo je trenutak za mudrost i dijalog. Uvjeravao sam Tadića da se nastavlja bliskost Europe i Italije prema njegovoj zemlji", rekao je Prodi.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izvijestila je kako njemačka neće danas donijeti odluku o priznanju Kosova. Ponovila je da je stanje u Kosovu izoliran slučaj i da se ne može uspoređivati s drugim državama, naglasivši kako vjeruje da je budućnost i Kosova i Srbije u Europskoj uniji."Mislim da stanje na zapadnom Balkanu može biti mirno i sigurno samo ako održimo europsku perspektivu za budućnost i Srbije i Kosova", rekla je Merkel.

Očekuje se da će Kosovo prvo priznati Francuska, Italija, Njemačka i Velika Britanija te zatim i Sjedinjene Države.

Britanski premijer Gordon Brown naglasio je kako valja voditi računa o mišljenju Srbije oko Kosova. No, najavio je kako će odluka europskih ministara biti objavljena tijekom poslijepodneva.

Šest država članica EU nije spremno priznati Kosovo zbog svojih unutarnjih problema. Cipar, Grčka, Slovačka, Rumunjska, Bugarska i Španjolska smatraju da bi priznavanje kosovske neovisnosti dovelo u opasnost stabilnost Balkana.

"Ima nekoliko rizika. Prvi se tiče destabilizacije i (straha) od ponovnog izbijanja nasilja na Balkanu što je krajnja opasnost. Druga je opasnost da ne treba podcijeniti buđenje zamrznutih sukoba kakvi su onaj na sjeveru Cipra, koji je okupirala Turska, u Pridnjestrovlju, Abhaziji, Južnoj Osteiji ili Nagorno Karabahu", rekao je bugarski ministar vanjskih poslova Ivailo Kalfin.

Španjolski ministar vanjskih poslova Migeul Angel Moratinos rekao je da Madrid neće priznati "jednostrani čin proglašenja neovisnosti Kosova". Španjolska vlada boji se da bi kosovski primjer mogle slijediti i njezine pokrajine Baskija i Katalonija te ističu kako se prema međunarodnom pravu granice mogu mijenjati samo ako se tako dogovore zainteresirane strane ili ako Vijeće sigurnosti UN-a odobri odcjepljenje.

"Nećemo to priznati jer ne držimo da je poštovano međunarodno pravo", rekao je Moratinos.

Hrvatska i Crna Gora objavile su da će pričekati sa priznanjem Kosova kako bi vidjele koje će stajalište zauzeti članice Europske unije. Tek kada se EU izjasni o Kosovu, Hrvatska i Crna Gora slijediti će njihov primjer.

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika