11.08.2008. / 11:07

Autor: Petra Horvat

Peking 2008

Phelps osvojio drugo zlato

Phelpsa očekuje nastup na još šest natjecanja u Pekingu, a postoji mogućnost da obori rekord Marka Spitza iz 1972., kojem se sa osvojenih šest zlatnih medalja u 2007. u Ateni jako približio

Američki plivač Michael Phelps je na Olimpijskim igrama u Pekingu, nakon osvojene zlatne medalje u utrci na 400 metara mješovito, osvojio zlato u utrci štafeta 4X100 slobodno.

Američku štafetnu reprezentaciju činili su Phelps, Garret Weber-Gale, Cullen Jones i Jason Lezak, koji su s rezultatom 3:08,24 postavili novi svjetski rekord.

Srebro su osvojili Francuzi koji su za Amerikancima kasnili samo osam stotinki sekunde. Amerikanci su srušili rekord za skoro četiri sekunde, a čak je prvih pet štafeta bilo brže od starog svjetskog rekorda.

Nakon utrke najradosniji je bio Phelps. "Nismo se zamarali izjavama francuskih plivača koji su prije finala govorili da će nas pobijediti. Mi smo svoje rekli u bazenu. Bila je to nevjerojatna utrka, a Lezak je otplivao fantastično, to što je on uradio u posljednjih 50 metara graniči s nemogućim", izjavio je Phelps, koji sada ima osam zlatnih medalja sa olimpijskih igara (u Ateni je osvojio šest).

Phelps će na ovim Olimpijskim igrama pokušati oboriti rekord Amerikanca Marka Spitza koji je 1972. godine na OI u Munchenu osvojio sedam zlatnih odličja. Očekuje ga nastup u još šest disciplina- 200 mješovito, 100 i 200 delfin, 200 slobodno i dvije štafete.