22.04.2010. / 13:40

Autor: Hina

Velika otkrića: Na Borneu otkrivene 123 nove vrste u zadnje tri godine

Među novim vrstama otkrivenim 2008. je i sedam centimetara duga žaba plosnate glave Barburula kalimantanensis koja diše kožom i nema pluća

Foto: WikipediaFoto: WikipediaŽaba bez pluća i najduži paličnjak na svijetu samo su dvije od 123 nove vrste otkrivene tijekom protekle tri godine u tropskim šumama Bornea, objavila je u četvrtak Svjetska zaklada za zaštitu prirode (WWF)

Te su nove vrste pronađene na području od 220.000 četvornih kilometara guste šume, odnosno "srca Bornea", koju od 2007. štite Malezija, Indonezija i Brunejski Sultanat, tri države koje dijele Borneo, navodi WWF.

"U prosjeku smo otkrivali tri nove vrste na mjesec te su tako tijekom zadnje tri godine otkrivene 123 vrste, a tijekom zadnjih 15 najmanje 600", rekao je Adam Tomasek, direktor programa "Srce Bornea".

"Nova otkrića pokazuju bogatstvo bioraznolikosti Bornea i pružaju nam nadu da ćemo otkriti još vrsta, od kojih bi neke mogle pridonijeti i pronalasku lijekova za bolesti poput raka i AIDS-a", dodao je.

Inače, u "srcu Bornea" živi deset vrsta primata, više od 350 vrsta ptica, 150 vrsta reptila i vodozemaca te približno 10.000 biljaka kojih nema drugdje u svijetu.

Među novim vrstama otkrivenim 2008. je i sedam centimetara duga žaba plosnate glave Barburula kalimantanensis koja diše kožom i nema pluća.

Iste je godine otkriven i Phobaeticus chani, najduži kukac na svijetu, čije tijelo bez ticala doseže dužinu od 36 cm. Oblik mu je poput grančice pa se može skriti među granjem. Otkrivene su samo tri jedinke te vrste.

Još jedna neobična vrsta je i puž golać, poseban po "ljubavnim strelicama" kojima ubrizgava hormone kako bi povećao reproduktivnu sposobnost partnera.

Znanstvenici pozivaju tri zemlje da zajamče zaštitu bioraznolikosti u "srcu Bornea".

"Znamo da se ne može zahtijevati od triju vlada da se odreknu razvoja rudarstva, šumarstva i sadnje palma uljarica", rekao je Tomasek. "Mi tražimo uspostavu ravnoteže između zaštite i razvoja kako bi se zaštitilo to jedinstveno područje."

Indonezija i Malezija proizvode 85 posto palmina ulja na svijetu.

Proizvodnju palmina ulja ekolozi navode kao jedan od glavnih uzroka obešumljavanja (deforestacije), posebno na Borneu.

Tomasek ističe da je zaštita "srca Bornea" nužna za očuvanje ugroženih vrsta poput patuljastog slona, sumatranskog nosoroga, pjegavoga leoparda (Neofelis diardi) i orangutana.

Vezane vijesti

Video: Objavljene prve snimke nove vrste leoparda s Bornea

Video: Objavljene prve snimke nove vrste leoparda s Bornea

Pjegavi leopard, pripadnik nove vrste nedavno otkrivene na otoku Borneu, snimljen je prvi put u divljini, objavili su u ponedjeljak malezijski… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika