25.10.2010. / 15:25

Autor: Deutsche Welle

'Prioriteti EU se mijenjaju: Mladića su pregazila pitanja koja se odnose na Kosovo'

S izuzetkom Nizozemske, velika većina zemalja EU očigledno je spremna u Luksemburgu ozbiljno razmotriti zahtjev Srbije i bez uhićenja Mladića. O tome kako je došlo do te promene u EU piše Süddeutschen Zeitung…

Ratko MladićRatko Mladić

Njemački mediji se također bave analiziranjem recentnog stava Europske unije prema Srbiji, ponajprije što se tiče bezuspješne potrage za odbjeglim Ratkom Mladićem.

„Najprije je predsjednik Boris Tadić rekao da je hvatanje Mladića samo pitanje vremena. Državno tužiteljstvo za ratne zločine je priopćilo da potraga za generalom ima najviši prioritet. I ministar nadležan za suradnju s Haškim sudom rekao je da se za 68-godišnjim bjeguncem intenzivno traga. Ovakve izjave sa svih strana, koje ne djeluju pretjerano uvjerljivo, trebale bi uvjeriti ministre vanjskih poslova Europske unije da Srbija ispunjava uvjete za približavanje Europskoj uniji za još jedan korak. U Luksemburgu će političari EU razgovarati o tome treba li zahtjev Srbije za prijem u tu organizaciju poslati na razmatranje. Šanse za to su dobre. S izuzetkom Nizozemske, sve zemlje Europske unije podržavaju to stremljenje. (...) Već godinama, Nizozemska stalno iznova blokira ili ometa približavanje Srbije EU, jer Ratko Mladić još nije izručen Sudu za ratne zločine. U međuvremenu je ta zemlja postala izolirana u takvom stavu. Velika većina zemalja EU je očigledno spremna da ozbiljno razmotri zahtjev Srbije i bez Mladićevog uhićenja", piše Süddeutschen Zeitung

"Očekivano popuštanje Europske unije u diplomatskim krugovima se objašnjava dugoročnim interesima. Kaže se da je srpska demokracija još slaba i da zato treba jačati prozapadno orijentirane političare oko predsjednika Tadića. Osim toga, Srbija na Balkanu još uvijek ima najveći potencijal za stvaranje nemira. U Bosni i Hercegovini, srpska vlada ima protiurječnu ulogu. S jedne strane, Tadić poštuje teritorijalnu granicu susjedne zemlje, a s druge, pruža podršku dosadašnjem premijeru i novoizabranom predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku. Provokator Dodik bi Bosnu razbio radije danas nego sutra. Kada je riječ o Kosovu, Tadić je postao talac temeljne retorike. Stalno ponavlja mantru da Srbija nikada neće priznati Kosovo. Ali, diplomati u Bruxsellesu ističu da pristup Europskoj uniji neće biti moguć dok god Beograd sanja o tome da će Kosovo vratiti u Srbiju. Ubrzo bi i između srpske vlade i rukovodstva kosovskih Albanaca trebali započeti i dijalog o praktičnim pitanjima suradnje. S obzirom na te izazove, hvatanje Mladića za Europsku uniju trenutno nema apsolutni prioritet", navodi Süddeutschen Zeitung.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Europska unija postaje savezna država

Europska unija postaje savezna država

Priča oko poreza u Europskoj uniji vodi se već godinama, a ona se intenzivirala posljednjih mjeseci u okviru napornih pregovora o novom proračunu… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika