21.01.2011. / 09:54

Australian Open: Kuznjecova izbacila Henin, Federer lagano dalje

Kod tenisača su svi favoriti prošli. Branitelj naslova i četverostruki pobjednik, Švicarac Roger Federer, zaradio je svoju 57. pobjedu na Australian Openu svladavši Belgijanca Xaviera Malissea 6-3, 6-3, 6-1

Svetlana KuznjecovaSvetlana KuznjecovaRuskinja Svetlana Kuznjecova, 26. tenisačica svijeta, svladala je Belgijanku Justine Henin 6-4, 7-6(8) u najzanimljivijem dvoboju 3. kola Australian Opena odigranom u petak...

Bila je to tek treća pobjeda 25-godišnje Kuznjecove nad bivšom prvom, a trenutno 13. igračicom svijeta, koja je u međusobnim susretima slavila čak 16 puta. Ne može se ipak govoriti o velikom iznenađenju, jer je Kuznjecova dvostruka Grand Slam pobjednica i bivša druga tenisačica svijeta. Lani je igrala ispod očekivanja. Henin se, pak, lani u Melbourneu dokopala finala, izgubila je od Serene Williams. Podsjećamo, Belgijanka se prošle godine u Australiji vratila tenisu nakon povratka iz mirovine. No, igrala je samo do Wimbledona, gdje je u porazu od sunarodnjakinje Kim Clijsters ozlijedila lakat i pauzirala do kraja godine.

Henin u ovome meču nije bila prava. Napravila je 9 dvostrukih pogrešaka i čak 41 neforsiranu. Osjećala je konstantnu bol u laktu, ali se borila do kraja.

- Znala sam da nisam 100% spremna, znala sam to i prije izlaska na teren. U zadnja tri dana osjećala sam teškoće s laktom. Ipak sam odlučila odigrati i date sve od sebe, ali nije bilo dovoljno - rekla je 28-godišnja Henin, kojoj je ovo bio najraniji poraz na nekom Grand Slam turniru od Wimbledona 2005. godine, kada je izletjela u 1. kolu.

Kuznjecova je dva puta u drugom setu, u 10. i 12. gemu, propuštala servise za meč. U tie-breaku drugog seta je povela sa 6-4 i izborila dvije meč-lopte. Henin se opet vratila, da bi Kuznjecova ipak na kraju slavila sa 10-8.

U osmini finala će Ruskinja igrati protiv Talijanke Francesce Schiavone, koja je sa 6-0, 7-6(2) pobijedila Rumunjku Monicu Niculescu. Rumunjka je u drugom setu imala 5-2 i servis, ukupno je tri puta servirala za set, nije bilo dovoljno.

Prva nositeljica, Dankinja Caroline Wozniacki, sa 6-4, 6-3 je svladala štićenicu našeg Željka Krajana, 29. nositeljicu Dominiku Cibulkovu iz Slovačke. Sljedeća protivnica Dankinji bit će Latvijka Anastasija Sevastova.

Ruskinja Marija Šarapova, 14. nositeljica, svladala je Njemicu Juliju Görges 4-6, 6-4, 6-4 nakon više od dva i pol sata igre. Popularna Ruskinja, pobjednica u Melbourne Parku 2008. godine, napravila je 11 dvostrukih pogrešaka, ali je ipak uspjela slomiti otpor talentirane 21-godišnje Njemice.

Sigurnim pobjedama u dva seta, međusobni ogled u osmini finala izborile su 8. i 9. nositeljica, Bjeloruskinja Viktorija Azarenka i Kineskinja Na Li.

Kod tenisača su svi favoriti prošli. Branitelj naslova i četverostruki pobjednik, Švicarac Roger Federer, zaradio je svoju 57. pobjedu na Australian Openu svladavši Belgijanca Xaviera Malissea 6-3, 6-3, 6-1. Nakon što je Malisse dobio njihov prvi dvoboj, 1999. u Davis Cupu na zemlji, Federer je upisao osmu uzastopnu pobjedu nad 30-godišnjim Belgijancem. Po broju pobjeda u Melbourne Parku je nadmašio Šveđanina Stefana Edberga...

- To je krasno, ali Edberg će i dalje ostati moj idol - rekao je Federer, kojeg u osmini finala čeka Španjolac Tommy Robredo, pobjednik u četiri seta nad Ukrajincem Sergijem Stahovskijem.

Amerikanac Andy Roddick izgubio je prvi set protiv Nizozemca Robina Haasea 6-2, a drugi je dobio u tie-breaku. Nakon toga je Roddicku bilo puno lakše, sljedeće dva seta dobio je sa 6-2. Tomaš Berdych, finalist Wimbledona i polufinalist Roland Garrosa prošle godine, u tri seta je eliminirao Francuza Richarda Gasqueta.

Sevastova - Manasijeva 6-1, 6-3

Kuznjecova (23) - Henin (11) 6-4, 7-6(8)

Schiavone (6) - Niculescu 6-0, 7-6(2)

Šarapova (14) - Görges 4-6, 6-4, 6-4

Li (9) - Zahlavova Strycova 6-2, 6-1

Azarenka (8) - Scheepers 6-3, 6-3

WTA: Martić 60. pojedinačno

Hrvatska tenisačica Petra Martić napredovala je za šest mjesta na WTA ljestvici nakon nastupa na jakom dvoranskom WTA turniru u Parizu. Trenutačno je… Više