26.01.2011. / 15:23

Autor: Hina

Genetski modificirani komarci u borbi protiv bolesti

Pokusni program, koji kritičari smatraju opasnim, prvi je ovoga tipa u Aziji, a znanstvenici su ga proveli koristeći mužjake komarca podtipa Aedes

U Maleziji je u prirodu pušteno 6.000 genetski modificiranih komaraca u sklopu pokusnog programa kojemu je cilj iskorjenjivanje denga groznice, izvijestio je u srijedu Institut za medicinska istraživanja koji djeluje pod okriljem malezijske vlade.

Pokusni program, koji kritičari smatraju opasnim, prvi je ovoga tipa u Aziji, a znanstvenici su ga proveli koristeći mužjake komarca podtipa Aedes, vrste koja prenosi virus denge, u nenaseljenu području države Pahang u središtu zemlje, izvijestili su iz Instituta.

Komarac je genetski modificiran tako da njegovi potomci vrlo brzo ugibaju, što bi, smatraju znanstvenici, trebalo dovesti do smanjenja njihove populacije, a na kraju i njezina nestanka.

Denga groznicu prenose ženke, a bolest karakterizira visoka temperatura, snažna glavobolja. Ako se zaražena osoba ne liječi, bolest može uzrokovati smrt.

Svrha pokusnog programa pokrenutog 21. prosinca bio je "praćenje rasprostranjenosti i dugovječnosti ove vrste komaraca u prirodi" stoji u priopćenju Istituta te se dodaje da je "pokus uspješno završen 5. siječnja", a dobiveni rezultati počeli su se analizirati.

Nevladina udruga Third World Network, angažirana na brizi o zdravlju i okolišu, krajem 2010. zatražila je poništenje pokusnog programa, ocijenivši ga "preopasnim" s obzirom na činjenicu da se "pribjeglo genetskom modificiranju".

Vezane vijesti

Norvežani pozvani na "sex hour" uz kondom

Norvežani pozvani na "sex hour" uz kondom

Norveška neprofitna organizacija za zdravstveno i spolno obrazovanje RFSU pozvala je Norvežane na "sex hour" u četvrtak navečer s partnericom ili… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika