10.11.2011. / 11:11

Autor: Hina , Nacional.hr

Može li Hrvatska i treći put biti uspješna ?

Turska reprezentacija je u dodatnim kvalifikacijama igrala četiri put i dva puta je prošla dalje, a dva puta ispala

Slaven BilićSlaven BilićPo treći put u svojoj povijesti hrvatska nogometna reprezentacija će plasman na neko veliko natjecanje tražiti kroz dodatne kvalifikacije. U dosadašnje dvije akcije bila je uspješna, a nadamo se kako će joj to uspjeti i protiv Turske.

Prvi put u 'play-off' rundi 'Vatreni' su igrali 1997. godine kada su protiv Ukrajine lovili svjetsko prvenstvo u Francuskoj. U prvom susretu igranom 29. listopada u Zagrebu Hrvatska je pobijedila 2:0 golovima Slavena Bilića (11) i Gorana Vlaovića (49). Uzvrat u Kijevu igran je 15. studenoga, a završio je 1:1 što je bilo dovoljno da trupe Miroslava Blaževića izbore put na 'Coupe du Monde'. Ukrajina je povela golom Andrija Ševčenka već u 4. minuti, a vrlo brzo mrežu Marijana Mrmića zatresao je i Kosovski. Srećom, pomoćni sudac je signalizirao zaleđe premda je gol bio regularan. Dvojbe oko putnika u Francusku otklonio je Alen Bokšić izjednačivši u 27. minuti. Hrvatska je potom na svjetskom prvenstvu u Francuskoj stigla do bronce što je i danas naš najveći nogometni uspjeh.

Drugi put u dodatnim kvalifikacijama hrvatska reprezentacija je igrala koncem 2003. godine na putu do Europskog prvenstva u Portugalu. U dvije dramatične i teške utakmice 'kockasti' su pod vodstvom Otte Barića bili bolji od Slovenije. Prva utakmica u Zagrebu je završila bez pobjednika, 1:1. Dado Pršo je doveo Hrvatsku u vodstvo u 3. minuti, no već u 20. minuti je izjednačio Ermin Šiljak. U uzvratnom susretu igranom u Ljubljani Hrvatska je pobijedila 1:0 golom Prše u 61. minuti, dvije minute nakon što je Igor Tudor dobio crveni karton. Premda su imali igrača više Slovenci nisu iskoristili prednost i tijekom utakmice su uputili samo jedan jedini udarac na vrata Pletikose.

Hrvatska je na EURO-u u Portugalu osvojila treće mjesto u skupini B upisavši dva remia (Švicarska 0:0, Francuska 2:2) i poraz (Engleska 2:4).

Turska reprezentacija je u dodatnim kvalifikacijama igrala četiri put i dva puta je prošla dalje, a dva puta ispala. Kroz dodatnu rundu su izborili nastup SP 2002. u Južnoj Koreji i Japanu, te na EP 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj, dok su ostali 'kratki' za SP 2006. u Njemačkoj, te EP 2004.

HRVATSKA U DODATNIM KVALIFIKACIJAMA

Doigravanje za EP 2004

Hrvatska - Slovenija 1:1 (Pršo 3 / Šiljak 20) - Zagreb, 15. studenoga 2003.

Slovenija - Hrvatska 0:1 (Pršo 61) - Ljubljana, 19. studenoga 2003.

Doigravanje za SP 1998

Hrvatska - Ukrajina 2:0 (Bilić 11, Vlaović 49) - Zagreb, 29. listopada 1997.

Ukrajina - Hrvatska 1:1 (Ševčenko 4 / Bokšić 27) - Kijev, 15. studenog 1997.

TURSKA U DODATNIM KVALIFIKACIJAMA

Doigravanje za SP 2006

Švicarska - Turska 2:0 (Senderos 41, Behrami 86) - Bern, 12. studenog 2005.

Turska - Švicarska 4:2 (Tuncay 22, 36, 89, Necati 52-11 / Frei 2-11, Streller 84) - Istanbul, 16. studenoga 2005.

Latvija - Turska 1:0 (Verpakovskis 2) - Riga, 15. studenog 2003.

Turska - Latvija 2:2 (Mansis 20, Sukur 64 / Laizans 66, Verpakovskis 78) - Istanbul, 19. studenoga 2003.

Doigravanje za SP 2002

Austrija - Turska 0:1 (Buruk 60) - Beč, 10. studenoga, 2001.

Turska - Austrija 5:0 (Basturk 21, Sukur 31, Buruk 45, Erdem 69, 85) - Istanbul, 14. studenoga 2001.