16.12.2011. / 14:02

Euroliga: Žalgiris pobjedom održao nadu za Zagreb

Šanse za prolaz ima i Zagreb, u slučaju pobjede u Kaunasu i (očekivanog) poraza Brose Basketsa kod europskog prvaka Panathinaikosa u zadnjem kolu

Ovom pobjedom je momčad hrvatskog reprezentativca Marka Popovića stigla do odlične situacije za plasman među 16 najboljih. Obje momčadi sada imaju omjer 3-6, ali Žalgiris ima 2-0 u međusobnim ogledima protiv njemačkog sastava. Iza njih je CO Zagreb s omjerom 2-7.

Žalgiris bi eventualnom pobjedom u zadnjom kolu protiv Zagreba osigurao Top 16 fazu. Šanse za prolaz ima i Zagreb, u slučaju pobjede u Kaunasu i (očekivanog) poraza Brose Basketsa kod europskog prvaka Panathinaikosa u zadnjem kolu.

Žalgiris je u Bambergu vodio od početka do kraja utakmice. U jednom trenutku u trećoj četvrtini i s 19 koševa razlike, a najviše što je njemačka momčad uspjela napraviti jest spustiti razliku na sedam poena zaostatka u zadnjoj četvrtini.

Kalnietis (5 asistencija) i Weems (6 skokova) bili su sa po 14 poena najbolji strijelci Žalgirisa, dok je odmah do njih bio Marko Popović sa 13 poena u 24 minute igre. No, šut za tri poena nije ga služio, pogodio je samo jednu od sedam trica. Gađao je 1-2 za dva poena, te 8-9 iz slobodnih bacanja. Dodao je jedan skok i tri izgubljene lopte.

Posebno se istaknuo Paulius Jankunas sa 14 skokova, a ubacio je i 10 poena.

Predrag Šuput je predvodio domaćine sa 16 poena.

U B skupini je Olympiacos deklasirao kao domaćin Cantu sa 86-61. Domaćine je predvodio Vasilis Spanoulis sa 22 koša i pet asistencija.

Nakon što je ranije Bilbao Basket uz 10 poena Marka Banića iznenađujuće pobijedio Spahijin Fenerbahçe (Ukić i Bogdanović po 11 poena) u Istanbulu sa 80-70, u ovoj skupini je najzamršenija situacija i jedino Nancy ne može dalje. Caja Laboral, Fenerbahçe, Olympiacos i Cantu imaju po pet pobjeda, a Bilbao Basket jednu manje.

U C skupini je Maccabi u Tel Avivu deklasirao Anadolu Efes sa 96-57. U drugom poluvremenu su Izraelci postigli 60 poena, a primili 26! Kod gostiju je naš Stanko Barać za 13 minuta igre ubacio 2 poena (1-3 za dvice, 0-1 za trice), usto je imao tri skoka i jednu izgubljenu loptu.

Domaćini su imali 18 skokova više, 13 asistencija više, te su pogodili 11 od 22 trice.

Obje momčadi osigurale su prolaz u Top 16 fazu.

Prvi poraz u natjecanju pretrpjela je Barcelona, u D skupini u Sieni kod Montepaschija, iako su Katalonci početkom posljednje četvrtine vodili s 15 koševa razlike. No, očito su gosti počeli prerano slaviti pobjedu, a Montepaschi je na krilima raspoloženih Rakočevića i Aradorija kreirao preokret, te je na kraju pobijedio sa 77-74. Barcelona je sada na omjeru 8-1, pa je moskovski CSKA ostao jedina neporažena momčad u Euroligi, a Montepaschi ima pobjedu manje od Barcelone.

Igor Rakočević s 21 košem i Pietro Aradori s 20 bili su najraspoloženiji kod toskanske momčadi, dok je kod gostiju daleko najbolji bio Erazem Lorbek s 22 koša (8-11 za dva poena, 0-1 za tri, 6-6 slobodna bacanja) i 5 skokova. Ostvario je valorizacijski indeks 29, a nitko drugi od njegovih suigrača nije imao bolji indeks od 8.

Euroliga, 9. kolo:

A skupina:

Fenerbahçe - Bilbao Basket 70-80

Olympiacos - Cantu 86-61

Redoslijed: 1. Caja Laboral 5-4, 2. Fenerbahçe 5-4, 3. Olympiacos 5-4, 4. Cantu 5-4, 5. Bilbao Basket 4-5, 6. Nancy 3-6

B skupina:

Brose Baskets - Žalgiris 68-82

Redoslijed: 1. CSKA 9-0, 2. Panathinaikos 6-3, 3. Unicaja 4-5, 4. Brose Baskets 3-6, 5. Žalgiris 3-6, 6. CO Zagreb 2-7

C skupina:

Maccabi Tel Aviv- Anadolu Efes 96-57

Redoslijed: 1. Real Madrid 7-2, 2. Maccabi Tel Aviv 6-3, 3. Anadolu Efes 5-4, 4. Partizan 4-5, 5. Emporio Armani Milano 3-6, 6. Spirou 2-7

D skupina:

Unics Kazan - Asseco Prokom 68-41

Montepaschi - Barcelona 77-74

Redoslijed: 1. Barcelona 8-1, 2. Montepaschi 7-2, 3. UNIKS 6-3, 4. Galatasaray 4-5, 5. Asseco Prokom 1-8, 6. Union Olimpija 1-8

Pianigiani dao ostavku

Simone Pianigiani dao je ostavku na dužnosti trenera Montepaschija, s kojim je u šest sezona provedenih u klubu osvojio jednako toliko naslova… Više