29.12.2011. / 14:32

Autor: Nacional.hr

Dvostruka švicarska pobjeda u Bormiju

Didier Defago (Wikipedia)Didier Defago (Wikipedia)Konačan povratak u svjetski skijaški vrh u četvrtak je u Bormiju doživio 34-godišnji Švicarac Didier Defago. Slavio je u trećoj spustaškoj utrci sezone Svjetskog kupa na stazi Stelvio u talijanskom Bormiju.

Sa startnim je brojem 11 Defago odskijao stazu ukupne dužine 3270 metara za dvije minute i 1.81 sekundu. Za 29 je stotinki sekunde nadmašio sunarodnjaka Patricka Künga, koji je drugim mjestom došao do plasmana karijere. Na trećem je mjestu završio Austrijanac Klaus Kröll, najbrži na jučerašnjemu (srijeda) drugom treningu, koji je time ponovio rezultat iz Beaver Creeka početkom mjeseca na drugoj ovosezonskoj utrci.

Slavlje olimpijskog pobjednika u spustu iz Vancouvera prošle godine velika je iz dvaju razloga. Njome se vratio u vrh svjetskog skijanja 15 mjeseci nakon što je, trenirajući u rujnu prošle godine na ledenjaku u Zermattu, pri padu pokidao ligamente u koljenu, zbog čega je izgubio cijelu prošlu sezonu. U prvim je dvjema spustaškim utrkama ove sezone, u Lake Louiseu odnosno Beaver Creeku, zauzeo 48. odnosno 13. mjesto. Bila mu je ovo četvrta pobjeda u karijeri kad su utrke Svjetskog kupa u pitanju.

Osim toga, Švicarcima je Defago u Bormiju donio prvu pobjedu uopće u spustu od 1985. godine. Od 1993., otkad se spust redovito vozi na Stelviju, stazom su dominirali Austrijanci uzevši čak 12 od 18 pobjeda.

Spustivši se niz stazu sa startnim brojem 42, jedini hrvatski predstavnik u Bormiju, Natko Zrnčić-Dim, zauzeo je 40. mjesto s 3.98 sekundi zaostatka za Defagom.

Pad je, potencijalno vrlo neugodan, doživio jedan od favorita, 24-godišnji Švicarac Beat Feuz. Trenutačno četvrtoplasirani skijaš u poretku za Veliki kristalni globus nezgodno je proklizao lijevom skijom i pao u gornjem dijelu staze. Ista se skija nije otkopčala nakon pada i samo je zahvaljujući velikoj dozi spretnosti i sreće mladi Švicarac izbjegao težu ozljedu koljena pridigavši se na skiju taman na vrijeme da se ne zaplete u zaštitnu mrežu.

U pet nastupa u brzim disciplinama Feuz je ove sezone četiri puta bio na postolju. Na obadvama je ranijim spustaškim utrkama završavao kao drugoplasirani natjecatelj.

Sljedeća utrka Svjetskoga skijaškog kupa za skijaše zagrebački je slalom petog siječnja iduće godine.