01.02.2012. / 15:20

Autor: Deutsche Welle

Ruski poker oko Sirije

U Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda Rusija uporno blokira rezoluciju o Siriji. Moskva bi radije posredovala između oporbe i Asadovog režima. Iza toga se kriju drugi razlozi, smatra komentator Deutsche Wellea

IlustracijaIlustracijaRusija iznova blokira rezoluciju Ujedinjenih naroda u kojoj bi se režim u Damasku pod ultimatumom uvođenja dodatnih sankcija prisililo na okončanje brutalnog kršenja ljudskih prava i na uvođenje više demokracije. Zapravo ništa novog u Vijeću sigurnosti UN-a, moglo bi se reći. Moskava blokira rezoluciju iz straha da bi ona mogla otvoriti vrata vojnoj intervenciji Zapada poput one u Libiji. Kremlj osim toga strahuje da bi nakon Gadafija i Mubaraka padom Bašira El Asada mogao izgubiti i posljednju uzdanicu na Bliskom istoku. No u igri su i unosni poslovi oko naoružanja s Asadovim režimom kao i ruska vojna baza u siriijskom Tartus gorju.

U stilu Sovjetskog Saveza

No Vlada Vladimira Putina čini tešku grešku. U očajničkom pokušaju da preko svog prava na veto u Vijeću sigurnosti zadrži i posljednji trunak globalnog utjecaja, Kremlj krši pravila čovječnosti. Sadašnja vlast u Moskvi u stilu Sovjetskog Saveza štiti diktatora koji je okrvavio ruke. Status koji je nekada u Moskvi uživao Sadam Husein sada uživa Bašir El Asad. Na ovaj način se ruska vlast diskreditira i kao potencijalni posrednik u rješavanju sirijskog problema. Vjerodostojnu ulugu Rusija će steći jedino ako se u SIgurnosnom vijeću jasno distancira od Asadovog režima. U protivnom će sve ponude za posredništvom upućene sirijskoj oporbi izgledati kao prozirno taktiziranje s jednim jedinim ciljem a to je dobivanje na vremenu za svog štićenika Asada koji je međutim izložen sve jačem pritisku. Borbe između pripadnika režima i oporbe su već stigle i do predgrađa Damaska. Prema nekim procjenama, sirijskog predsjednika podržava svega 40 posto građana što je premalo za trajno održavanje na vlasti. No dovoljno dugo za beskonačno vođenje građanskog rata.

Moskva se udaljuje od arapskog svijeta

Moskva sa svojom politikom blokade ni u Vijeću sigurnosti nije na sigurnom putu. Kina doduše još uvijek podržava rusku blokadu no vlasti u Pekingu će se na kraju krajeva iz pragmatičnih razloga (sirovine) pronaći zajedničku riječ s liderima arapskih zemalja. Rusija bi tako jednog dana mogla ostati upamćena kao jedina sila koja je do posljednjeg trenutka podržavala sirijskog diktatora.

Vladimir Putin i Dmitrij MedvedevVladimir Putin i Dmitrij MedvedevPritom bi Putinova vlada trebala malo dublje proanalizirati najnoviju rezoluciju i pogledati tko iza nje sve stoji. Tu se ne radi samo o zapadnim silama. Rezoluciju je dapače Vijeću sigurnosti predložio Maroko a podržava je i većina članica Arapske lige. Znači ne radi se o nametnutom diktatu Zapada nego o inicijativi arapskih zemalja. To je posljedica propalih misija promatrača Arapske lige i stoga i ne čudi da se u rezoluciji Asad poziva na silazak s vlasti.

I Arapska liga vrši pritisak na Asada

Asad bi tako, unutar 15 dana, sve svoje ovlasti mogao prenijeti na svog zamjenika. Rezolucija predstavlja možda posljednji diplomatski pokušaj da se spriječi potpuno odskliznuće Sirije u dugotrajni i krvavi građanski rat. Asad bi se poput jemenskog predsjednika mogao povući u egzil bez da pritom dođe do potpunog i nasilnog sloma vladajućih struktura. Oporba bi u tom slučaju mogla sudjelovati u vlasti a stanje s ljudskim pravima bi moglo biti poboljšano. Politički posrednički proces u kojem bi i Arapska liga odigrala važnu ulogu bi bio pokrenut s mrtve točke. Vojna intervencija izvana, koju zapravo priželjkuje samo jedna mala manjina u Siriji, bi svima ostala uskraćena.

No Moskva i dalje ostaje pri svom "Njet" i ponaša se kao da je sukob oko Sirije samo jedna zakašnjela epizoda u hladnoratovskom natjecanju kojoj je jedini cilj zadržavanje ruskog utjecaja u regiji. No povijesni događaji više nemaju veze s Hladnim ratom nego s Arapskim proljećem i razvijaju se po sasvim drugačijoj dinamici. Moskvi bi se tako moglo dogoditi da u potpunosti krivo procijeni svoju važnost i samu sebe degradira u običnog promatrača novije povijesti.

Autor: Daniel Scheschkewitz (N. Kreizer)

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište

Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište

Iako je od početka devedesetih Hrvatska s Rusijom potpisala 30-ak međudržavnih ugovora o raznim oblicima suradnje – od gospodarske do obrazovanja i… Više

Komentari

registracija
4/6/11

VladSerbia, 01.02.12. 15:57

Clanak je napisan na nivou propagande. "Kremlj krši pravila čovječnosti" - kakva zanimljiva tvrdnja. Ruske bombe ne padaju na Siriju,dok su zapadne padale u Srbiji, Avganistanu, Iraku, Libiji i drugim zemljama u ime humanosti, slobode i demokratije. Rezultati takve zapadne politike su poznati, tako da te zemlje moraju pogledati u svoje dvoriste, pre nego sto licemerno kritikuju druge. Zapad jedino zanimaju sirovine i novac, a druga je stvar sto takve materijalne interese uspevaju da sakriju od plastom najboljih ljudskih vrednosti.
"Prema nekim procjenama, sirijskog predsjednika podržava svega 40 posto građana što je premalo za trajno održavanje na vlasti" - kojim procenama?
"Svega" 40%? U mnogim demokratskim zemljama premijeri imaju manju podrsku, pa opet vladaju (Grcka, Spanija, Irska, Madjarska).
Iako smatram da bi Asad trebalo da se povuce, motivi Zapada su vrlo sumnjivi. Neverovatno je da vlasti poput onih u Saudijskoj Arabiji govore nekome kako se treba ponasati prema narodu, a zapadne zemlje ih podrzavaju.


registracija
18/4/07

Raddo, 01.02.12. 16:29

Korak po korak Nacional gubi onaj ugled koji je na ovim prostorima imao. Prenosenje ovakvih bedastih clanaka, da li je samo u pitanju test nad elementarnom inteligencijom citalaca?


registracija
12/1/11

bozhidar, 01.02.12. 16:48

baathisti u iraqu i syria su daleko veci socialisti nego theokrati, amiri, kraljevi, kraljevici, aghe, beki, begovi, beyi, deyi, clanovi uleme, et al.
obje baathisticke zemlje su ratnim putem svrgnuli kraljevstvo u obje zemlje; te uspostavile bolju vladavinu i pravdu u svojim zemljama nego theokrati, ulema, kraljevici u drugim arapskim zemljama.
zar je onda bas toliko cudno da nato, US, Israel, neke arapske zemlje zele unistiti takodjer syrijski socialism i njen drustveni poredak.
taj je daleko vise sekularan nego, recimo, u saudi arabiji i emiratima.
da le je represija nad ulemmo i 'vjernicima' [citaj molim kultistima kao muslim brotherhood] syrijske vlasti opravdana, svrsihodna ili ne, ne mogu reci.
ali cvrsto vjerujem da opozicija baathistima mora preci politici i samo politickim putem nastojati skinuti sa vlasti sekularnu vlast u syriji.
====
uzgred, jeste li znali da bi jedan seljanin napustio selo u kurdistanu, koje je bilo u vlasnistvu jednog aghe, morao traziti i cak do 70tih dozvolu za to od njega.
hvala


registracija
20/8/10

McCoy, 01.02.12. 18:47

Deutsche Welle... Od njih me vise nista ne cudi. Odavno su izgubili na objektivnosti i zalaganju za istinom, sto bi trebala biti osnova novinarske delatnosti....


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika