13.05.2012. / 18:39

City u sudačkoj nadoknadi iz ponora do naslova!

Sve su uoči posljednjeg kola "građani" imali u svojim rukama: trebali su pred svojim navijačima pobijediti neuvjerljivi QPR i postali bi prvaci nakon 44 godine čekanja. No, išlo je to puno teže od očekivanja

ArhivaArhivaU senzacionalnoj završnici Premierlige nogometaši Manchester Cityja su treći put u povijesti postali engleski prvaci. S dva gola u sudačkoj nadoknadi su pobijedili QPR (3-2) i zbog bolje gol-razlike uzeli naslov ispred Manchester Uniteda...

Sve su uoči posljednjeg kola "građani" imali u svojim rukama: trebali su pred svojim navijačima pobijediti neuvjerljivi QPR i postali bi prvaci nakon 44 godine čekanja. No, išlo je to puno teže od očekivanja. QPR se borio za ostanak (i izborio se zahvaljujući remiju Stokea i Boltona), žilavo se branio, a Mancinijeva je momčad u nedjelju izgledala vrlo loše, bez ikakve ideje kako slomiti goste. Zabaleta je ipak doveo City u vodstvo u 39. minuti poslije slabe reakcije golmana gostiju Kennyja. No, u nastavku je već u 48. minuti izjednačio Cisse, a potom je voda dodatno krenula na mlin Cityja budući da je zbog udaranja Carlosa Teveza u 55. minuti isključen kapetan QPR-a Joey Barton. Incidentni nogometaš je potom potpuno izgubio živce i na izlasku s terena udario i Sergija Agüera.

No, usprkos igraču manje, QPR je u 67. minuti pogotkom Mackieja došao do vodstva i sačuvao ga sve do prve minute sudačke nadoknade kada je glavom zabio bosansko-hercegovački reprezentativac Edin Džeko. Ni to, međutim, nije bilo dovoljno "građanima" za naslov, ali sreća ih je pomilovala tri minute kasnije kada se jedna lopta odbila do Agüera koji ju je pospremio u mrežu i donio radost plavom dijelu Manchestera i šok crvenom.

United je, naime, obavio svoj posao - pobijedio je Sunderland u gostima pogotkom Rooneyja (27. ove sezone), a kako je ta utakmica završila koju minutu ranije, Fergusonovi su nogometaši na kraju čekali dobre vijesti s Etihada. Nisu ih dočekali, a umjesto toga su ušli u povijest kao momčad s najvećim brojem osvojenih bodova (89) koja je ostala bez naslova.

Osim dva kluba iz Manchestera, u Ligu prvaka će izravno i trećeplasirani Arsenal koji je u nedjelju slavio u gostima kod WBA-a (3-2). U kvalifikacije Lige prvaka će. Pak, Tottenham koji je sačuvao četvrto mjesto pobjedom protiv Fulhama (2-0). Adebayor i Defoe su bili strijelci za "spurse" za koje je Luka Modrić odigrao svih 90 minuta. Defoe je, pak, postao prvi igrač u povijesti Premierlige koji je postigao 20 golova ulazeći s klupe.

U velikom je stilu prvu (polu)sezonu u Premierligi zaključio i hrvatski napadač Nikica Jelavić. Bio je strijelac drugog pogotka u pobjedi Evertona protiv Newcastlea (3-1). Deveti mu je to prvenstveni gol i 11. ukupno za "toffeese" otkad je u siječnju stigao iz Rangersa.

Od Premierlige su se, pak, oprostili Ivan Klasnić i njegov Bolton. Uz poraz QPR-a na Etihadu, što su i dočekali, trebala im je i vlastita pobjeda kod Stokea. Nju, međutim, nisu uhvatili, utakmica je završila rezultatom 2-2 (Klasnić igrao do 69. minute) i Wanderersi su se priključili Blackburnu i Wolverhamptonu koji sele u Championship.

Premierliga, 38. kolo:

Chelsea - Blackburn 2-1 (Terry 31, Meireles 34 / Yakubu 60)

Everton - Newcastle 3-1 (Pienaar 16, Jelavić 27, Heitinga 65 / Hibbert 73 - ag)

Man. City - QPR 3-2 (Zabaleta 39, Džeko 90+1, Agüero 90+4 / Cisse 48, Mackie 66)

Norwich - Aston Villa 2-0 (Holt 8, Jackson 21)

Stoke - Bolton 2-2 (Walters 13, 79 - 11m / Davies 40, 45)

Sunderland - Man. United 0-1 (Rooney 20)

Swansea - Liverpool 1-0 (Graham 86)

Tottenham - Fulham 2-0 (Adebayor 2, Defoe 63)

WBA - Arsenal 2-3 (Long 12, Dorrans 15 / Benayoun 4, Santos 30, Koscielny 55)

Wigan - Wolverhampton 3-2 (Santo 12, Boyce 14, 79 / Jarvis 9, Fletcher 86)

1. Man. City 38 28 5 5 93-29 +64 89