Objavljeno u Nacionalu br. 576, 2006-11-27

Autor: Tanja Simić

SPEKTAKULARNA TURNEJA JAPANOM

Lado dovodi Japance u Hrvatsku

LADO, JEDINI PROFESIONALNI hrvatski folklorni ansambl, upravo se vratio s trijumfalne velike turneje po Japanu, gdje je u mjesec i pol dana održao čak 28 nastupa za 60.000 gledatelja

ODUŠEVLJENJE JAPANACA Iako su Japanci tradicionalno suzdržani u gledalištu, nastupe ansambla LADO pratili su bučnim ovacijama, a nakon njih su dočekivali izvođače da im se duboko pokloneODUŠEVLJENJE JAPANACA Iako su Japanci tradicionalno suzdržani u gledalištu, nastupe ansambla LADO pratili su bučnim ovacijama, a nakon njih su dočekivali izvođače da im se duboko pokloneAnasambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO vratio se nedavno s turneje po Japanu koja je trajala mjesec i pol a 28 nastupa LADA vidjelo je više od 60.000 Japanaca. Ravnateljica LADA Ivana Lušić smatra da je turneja bila iznimno uspješna i da takvu posjećenost mogu zahvaliti savršenoj organizaciji i jakom marketingu jedne od najvećih japanskih koncertnih agencija Min-On, koja ih je i pozvala na gostovanje. Na pročelju glavne Min-Onove zgrade u središtu Tokija, među mnoštvom najavljenih izvođača, LADO je uz poznatu američku sopranisticu i jazz pjevačicu Barbaru Hendricks bio među onim istaknutima. Riječ je o koncertnoj organizaciji koja je u 43 godine postojanja ugostila mnogo poznatih svjetskih glazbenika, od čuvenog američkog dirigenta i skladatelja Leonarda Bernsteina do pop zvijezde Tine Turner. Osim njihova klasično glazbenog programa Min-On organizira i turneje folklornih ansambala iz cijelog svijeta. Osnivač Min-Ona Daisaku Ikeda poznat je kao humanist čija je filozofija da se mir u svijetu širi kulturom i koji je uz tu agenciju osnovao i niz muzeja i sveučilišta. Stoga oni neprestano dovode ansamble iz raznih dijelova svijeta, kako bi japanskoj publici predstavili druge kulture. LADO je 94. nacionalni ansambl koji je u njihovoj organizaciji gostovao u Japanu. O japanskoj turneji Ivana Lušić kaže: “Nastupili smo u vrhunskim koncertnim dvoranama s više od dvije-tri tisuće mjesta, koje su u svim gradovima bile popunjene. Publika je burnim pljeskom iskazivala svoje oduševljenje, što prema riječima organizatora nije uobičajeno za Japance poznate kao miran i suzdržan narod. Uzdasima divljenja reagirali su i na ljepotu narodnih nošnji, a na kraju koncerta su uz buran aplauz mahanjem ispratili umjetnike - što čine samo kada su osobito oduševljeni. Osobito ih je oduševio Linđo čiju su izvedbu od samog početka pratili pljeskom, kao i Bunjevačko momačko kolo te Podravske svate. Prema anketi koju je provela agencija Min-On nakon koncerta, Japanci su do sada za Hrvatsku znali samo kroz nogomet te Mirka Filipovića, a sada su se imali prilike upoznati i s hrvatskom kulturom. LADO su okarakterizirali kao ansambl visoke umjetničke vrijednosti koji zu to posjeduje i dušu, a veliki broj gledatelja je izrazio želju da posjeti Hrvatsku.“

Prvakinja LADA Ljiljana Ivančan, koja je u tom ansamblu kao plesačica i pjevačica provela gotovo 30 godina, o svojim dojmovima kaže: “S LADOM sam već bila na turneji u Kini i Japanu prije 20 godina, kad su nas gledatelji nakon nastupa znali čekati da se presvučemo kako bi nas dočekali u redu, klanjajući nam se u znak zahvalnosti i poštovanja, tako da me ovaj put njihove reakcije nisu iznenadile. Ipak, bilo je zaista fascinantno kad je na ovoj turneji jedan gospodin iz publike po završetku nastupa gotovo legao na pozornicu kao da je pred oltarom - jednostavno nije znao kako bi nam pokazao koliko je oduševljen.“

ANSAMBL Lado u kulturnom centru agencije Min-On u središtu Tokija s hrvatskim veleposlanikom Dragom Štambukom i domaćinimaANSAMBL Lado u kulturnom centru agencije Min-On u središtu Tokija s hrvatskim veleposlanikom Dragom Štambukom i domaćinimaNa japanskoj turneji, dogovaranoj gotovo tri godine, taj ansambl je 11. studenoga proslavio i 57. godišnjicu postojanja. Osnovao ga je etnolog i folklorist Zvonimir Ljevaković 1949. i otada je LADO jedini hrvatski profesionalni folklorni ansambl čija je osobitost to što njegovi dijelovi mogu nastupati i odvojeno, kao plesni ili vokalni ansambl, a održavaju i instrumentalne koncerte. U LADU ima 20 plesačica i 16 plesača, koji su ujedno i školovani pjevači, te 15 članova orkestra koji sviraju 40-ak tradicionalnih instrumenata. Godišnje imaju 100-tinjak nastupa, a uz to postavljaju i nove koreografije te izdaju albume za koje su dosad dobili osam diskografskih nagrada Porin. Ansambl ima više od 1200 kompleta narodnih nošnji iz svih dijelova Hrvatske, od kojih su većina originali i muzejski primjerci stari preko 100 godina. Proslavi rođendana LADA u Japanu prisustvovao je i predsjednik Min-Ona Hiroyasu Kobayashi, došavši čak iz Tokija na najsjeverniji otok Japana Hokaido kako bi se članovima ansambla zahvalio na sjajnoj turneji. Tom im je prilikom pročitao i nekoliko osvrta gledatelja iz publike, a posebno ih se dojmio onaj gledateljice koja je napisala: “Kad bih se imala prilike ponovno roditi, željela bih biti Hrvatica i plesati u LADU.“

Osim samih nastupa, LADO i Min-On organizirali su izložbu fotografija Ive Pervana te akvarela Dragice Lončarić, koja je mjesec dana bila izložena u glavnoj Min-Onovoj zgradi u središtu Tokija. Izložbu je, govori Ivana Lušić, vidjelo više od 15.000 ljudi, a toliko posjetioca Min-On ima skoro u cijeloj godini. Jedan od stalnih postava je muzej starih klavira, u kojem se nalazi jedan od tri klavira iz Mozartova vremena na kojima se još uvijek može svirati. Drugi je pak muzej s više od 100 000 tradicionalnih glazbala iz cijelog svijeta, kojem je LADO prilikom posjeta Min-Onu darovao lijericu, tradicionalni instrument iz vremena Dubrovačke Republike koji se koristi pri izvedbi linđa. O vrhunskoj profesionalnosti organizatora dugogodišnji umjetnički voditelj LADA Ivan Ivančan, kaže: "Za vrijeme programa puštali su projekcije fotografija Ive Pervana, a gledatelji su osim tiskanog programa u konferansi mogli doznati sve ne samo o LADU, nego i o svakoj pojedinoj točki. Nama je sve to bila znanstvena fantastika.“

Budući da je umjetnički voditelj LADA posljednjih 14 godina, prije čega je u njemu plesao i pjevao, kaže da je Lado oduvijek privlačio inozemnu publiku. Razlog je, kaže, to što LADO nastoji prikazati narodnu umjetnost onakvu kakva je doista i bila, za razliku od mnogih stranih folklornih ansambala čiji se nastupi “temelje na spektaklu“. Jedino mu je žao što je LADO oduvijek bio cjenjeniji izvan Hrvatske, jer “mi u Hrvatskoj tradicionalno ne poštujemo vlastitu tradiciju“.

--

Maestralno svjetlo i zvuk

Uumjetnički voditelj ansambla Ivan Ivančan, koji je njegov član 32 godine i na turnejama je proputovao SAD, Australiju, Kinu, Izrael i Britaniju, gdje su nastupili u Royal Albert Hallu, kaže da mu je ova turneja najljepša: “Ne sjećam se kad je Lado imao tako dobar zvuk, a i svjetlo je bilo maestralno napravljeno. Uz naša dva autobusa išao je i pun šleper s reflektorima i ostalom opremom, bez obzira što je svaka od tih dvorana imala vlastitu. Tim tehničara činilo je 20-ak ljudi, a samo je troje cijelim putem bilo zaduženo za catering. Hrana, napici i raznorazno voće cijelo su nam vrijeme bili pripremljeni, s tim da su sve to i umjetnički oblikovali."

email to: Tanja Simić

Vezane vijesti

Svjedok Williams kaže kako pljačka nakon Oluje nije bila organizirana

Na haškom suđenju hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču svjedočio je bivši vojni obavještajac iz kanadskog kontigenta… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika