Objavljeno u Nacionalu br. 607, 2007-07-03

Autor: Veljko Barbieri

KUHARSKI KANCONIJER

Srdele i vinski bogovi

Dionizije, grčki vladar Sirakuze na Siciliji, i Jonije, ilirski vladar Isse, rješavali su diplomatske sporove uz posredništvo boga Dioniza, uz vrsno viško vino i pečenu ribu

Veljko BarbieriVeljko BarbieriKad je najmoćniji Grk svoga doba, slavni Dionizije Sirakuški, krenuo u osvajanje Jadrana, pitao je za savjet svog omiljenog boga Dioniza koji otok da izabere za svoj naum. Nakon što je boga nasitio pečenim srdelama i napojio golemim količinama vina, čuo je u svojoj također ovinjenoj duši božanski glas: “U središnjem dijelu Hadrijskog zaljeva, gdje se križaju struje Otranta i rijeke Po, na jednakoj udaljenosti od ilirske obale i apulijskih luka, nalazi se otok Issa, zavičaj vladara Jonija koji je svojim velikim djelima, vladajući sa tog otoka od Liburnije do Jonskih otoka, stekao naklonost bogova i besmrtnost. Moćan je još i danas taj pobro Jonije i ja ga često pozivam za svoj stol kad se zaželim dobre ribe i pijanke, budući da kao i svi Iliri može pojesti goleme količine hrane i popiti toliko vina da mu ponekad i sam zavidim. Pozovi ga i ti noćas u moj hram pa ćemo ga zajedno počastiti.“ I doista. Zazvao je tiranin te noći Jonijevu sjenu i čim se smračilo, eto Dioniza ovjenčanog vinovom lozom i silnog Jonija. Sjedoše uz Sirakužanina, dobro potegnu iz pehara, pa navale na pečenu ribu, svejednako posežući za vinom. Kad su se najeli i napili, pogleda sirakuškog tiranima snažni Jonije, prinoseći ustima posljednju pečenu ribicu: “Čujem da želiš ovladati mojim hadrijskim kraljevstvom i pokoriti moje more?“ Od duboka Ilirova glasa prenu se neustrašivi Dionizije, pa čak i ovinjeni bog. “Moćni kralju, tražim samo pogodno mjesto da osnujem na njemu grad iz kojeg ću moći smiriti prilike na moru kojim sada vladaju gusari i, kad uspostavim mir, trgovati s tvojim podanicima, s kojima ću pokušati živjeti u skladu i slozi.“


U hramu opet zavlada tišina. Čuo se samo odjek pehara koje su tiranin, demon i bog spuštali naizmjence na kamenu površinu. Osjetivši da bi sve moglo poći po zlu, javi se vinski bog: “Jonije, ne ljuti se na mog štićenika. On je veliki vladar kao što si i ti bio. Iako si besmrtan, tvoje je vrijeme prošlo. Dionizije sada vlada grčkim svijetom i nedostaju mu samo tvoje more i tvoj otok pa da zavlada mir.“ Opet muk, a zatim zagrmi Jonije: “Ali samo pod jednim uvjetom!

Osim starim imenom Issa, mora Dionizije nazvati otok i mojim imenom, a njegovi naseljenici neka u moju čast kuju novac i prinose mi žrtve.“ Samoljubivi Dioniz uvrijeđeno prasnu: “Što si ti umišljaš, misliš da si moćniji od mene? Neće Dionizije slaviti samo tebe. Prvo će osvojiti tu tvoju Issu, pokoriti sve tvoje divljake na moru i obali, a onda u moju čast posvuda, a posebno na svom novom hadrijskom uporištu posaditi moju lozu i proizvoditi vino kojem neće biti premca. I svakog mi dana mora peći i prinositi u mom budućem isejskom hramu srdele na ražnju, i to pripremljene onako kako od davnina pripremaju tvoji nekadašnji podanici.“ Pribojavajući se kazne ljutog vinskog boga, sklope tada Jonije i Dionizije Sirakuški ugovor kojim je demon tiraninu doista prepustio vlast nad Issom i Jadranom, a zauzvrat su sirakuški koloni svoju novu domovinu nazvali Jonijevim otokom i čak su u njegovu čast počeli kovati novac. Pa ipak, najbolje je prošao sam Dioniz. Počeli su Isejci proizvoditi, kako je zapisao Agatarhid iz Knida, najbolje vino u grčkom svijetu, a naličja novčića njihova otočnog grada-države krasili su Dionizovi grozdovi i vinski pehari, dok je svakog dana u njegovu hramu mirisalo po pečenim srdelama s ražnja kojima sve do danas nema premca.

Srdele na ražnju

Oko 1 kg srdela nanižite na plosnati drveni ražanj, tako da ih vrhom ražnja probijete kroz sredinu i tako nanizane pecite na žaru. Prvo s kralježnicom okrenutom prema vatri, a onda s obrnute strane. Kad se ispeku, dobro posolite ribu krupnom solju i služite odmah.

Crvena marinada od srdela

Očistite oko 1 kg srdela, pobrašnite ih i prepecite na miješanu ulju. Kad su gotove, ocijedite masnoću. U 3 dl crna vina 0,5 dl kvasine prokuhajte 2 kapule u kolutima i 3 grančice ružmarina. Dobro začinite marinadu, ubacite 2 žlice kapara, 1 izrezani limun i 1 žlicu meda. Promiješajte marinadu i prelijte pržene srdele složene u slojevima, red po red. Ostavite mariniranu ribu u hladnjaku preko noći pa je služite hladnu.

Vezane vijesti

Zadnji Barbierijev 'Kanconijer'

Zadnji Barbierijev 'Kanconijer'

Pisac i kulinarski ekspert Veljko Barbieri objavio je posljednji, četvrti svezak književnog i gastronomskog bestselera Kuharski kanconijer u izdanju… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika