15.04.2008. / 18:23

Autor: Nina Tomljanović

ZAGREB

Članovi SIGMA-e istaknuli veliki napredak Hrvatske u predstojećim reformama

Članovi izaslanstva SIGMA-e, inače institucije pri Europskoj komisiji koja pomaže razvoju sustava unutarnjih financijskih kontrola u javnome sektoru, istaknuli su velik napredak Hrvatske i posebice izdvojili ulogu parlamenta kao ključnoga čimbenika u predstojećim reformama

Predsjednik saborskog Odbora za financije i državni proračun Goran Marić danas je razgovarao sa članovima izaslanstva SIGMA-e Francois-Rogerom Cazalaom i Noelom Hepworthom, a središnja tema razgovora bila je proces državnoga proračuna u Hrvatskome saboru i način izvješćivanja o trošenju proračunskih sredstava koji predstavljaju okvir za kvalitetno upravljanje javnim financijama.

Marić je nazočne upozorio s važećim zakonima i uredbama Republike Hrvatske koje pokrivaju sustav unutarnjih financijskih kontrola u javnome sektoru, financijsko upravljanje i reviziju na državnome nivou te u u sustavu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Članovi izaslanstva SIGMA-e, inače institucije pri Europskoj komisiji koja pomaže razvoju sustava unutarnjih financijskih kontrola u javnome sektoru, istaknuli su velik napredak Hrvatske i posebice izdvojili ulogu parlamenta kao ključnoga čimbenika u predstojećim reformama.

Marić, Cazal i Hepworth su se tijekom današnjeg razgovora složili da je potrebna daljnja izmjena strukture i provedbe državnoga proračuna u smislu veće efikasnosti i racionalizacije.

Ipak, najveći je naglasak stavljen na redukciju proračunskih stavki koje su, prema mišljenju predstavnika SIGMA-e, predetaljne pa ne pridonose većoj transparentnosti potrošnje, a opterećuju i učinkovitost proračunskih korisnika.

Predsjednik saborskog Odbora za financije i državni proračun Goran Marić je najavio, kako piše u priopćenju, da će do kraja drugoga kvartala ove godine Vlada uputiti u saborsku proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o proračunu kojim će se izvršiti usklađivanje toga zakona s pravnom stečevinom EU.

Ta pitanja , kaže Marić, zahtjevaju konsenzus svih parlamentarnih stranaka i ne bi trebala biti politički obojena.

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika