04.06.2008. / 17:25
Bad Tatzmannsdorf
Bilić: Vjerujem da Hrvatska može osvojiti Euro
U prvoj službenoj press-konferenciji nakon dolaska hrvatske reprezentacije u Bad Tatzmannsdorf,, izbornik Bilić se osvrnuo na momentalnu formu nacionalne selekcije, ističući kako je utakmica s Austrijom jedini fokus o kojem momentalno stručni stožer razmišlja
Na prvoj službenoj press-konferenciji nakon dolaska hrvatske reprezentacije u Bad Tatzmannsdorf, kamp u kojem će boraviti za vrijeme Eura, pojavili su se izbornik Slaven Bilić te reprezentativci Stipe Pletikosa, i Luka Modrić. Hrvoje Vejić i Danijel Pranjić razgovarali su odvojeno s novinarima "jedan na jedan". Press-konferenciji prisustovalo je tridesetak domaćih i stranih izvjestitelja.
Prvi je uzeo riječ izbornik Slaven Bilić:
"Jako smo zadovoljni uvjetima u kampu. I prije dvadeset dana je sve bilo kako su nam obećali domaćini, a sada je to na još višoj razini. Vidi se da im je jako drago što smo tu. Napravili su sve da se osjećamo kao kod kuće."
U Bad Tatzmannsdorfu nemoguće je napraviti skrivene treninge. S balkona okolnih zgrada sve se jako dobro vidi. "Znamo to. Osim akcija prekida, mi ne skrivamo apsolutno ništa. Od prve utakmice u Livornu, pa sve do sada, okrenuti smo isključivo samo sebi. Nema tu nekih pokusa koji naši protivnici ne bi smjeli vidjeti. Zatvoreni treninzi su više zbog toga da igrači ne gube koncentraciju. Teško je raditi kad su oko vas stotine navijača i novinara. Danas ćemo trenirati u kampu, a sutra ćemo vidjeti."
Na desnom austrijskom boku najvjerojatnije će igrati najbolji njihov igrač, Andreas Ivanschitz. Na toj strani igrat će Danijel Pranjić koji se nije najbolje snašao u toj ulozi u Mađarskoj. Zabrinjava li vas to?
"Pranjić je sve samo ne naša slaba točka. On je naša jaka točka i imam u njega puno povjerenje. Ivanschitz je protiv Nigerije započeo na desnoj strani, ali kako je on glavni kreator njihove reprezentacije dopušteno mu je kretanje po cijelom terenu. To je dobro za njih, jer je on nepredvidljiv igrač koji može potezom riješiti utakmicu, ali kad izgubi loptu na toj strani se otvara prostor za protivnika. Na utakmici s Nigerijom dobro su ga pokrivali Leitgeb i Aufhauser."
Jeste li možda previše riskirali kad ste na pripreme pozvali samo 25 igrača?
"Jasno mi je da postoji mogućnost ozljeda i zbog toga postoji određeni rizik. No, mi imamo u rezervi neke igrače i to neće biti problem. Vjerujem u ovih 25 igrača, svi su oni ovdje zbog nastupa na Euru, nitko ne ide kao turist."
Vjerujete li da Hrvatska može osvojiti Europsko prvenstvo?
"Da. Svaki od 16 izbornika ima povjerenje u svoju momčad. Svi očekuju da mogu do kraja. To je sportski i normalno. Kod nas nema blefiranja, kad kažem da smo samouvjereni, onda to doista i mislim. Kvalificirali smo se na EP kroz jednu od najtežih skupina. Pobijedili smo dva puta Englesku, pobijedili smo Izrael na njegovu terenu, a to nikome nije uspjelo u posljednjih četiri ili pet godina."
Je li prednost ili nedostatak što Hrvatska prvu utakmicu igra s domaćinom?
"Tko zna? Možda bi bilo bolje da s Austrijom igramo kasnije. Još gore bi bilo da prvu igramo s Poljskom ili Njemačkom. Najbolje bi bilo da igramo sa San Marinom, ali njih nema na EP."
U kakvom su kondicijskom stanju hrvatski reprezentativci?
"Na početku priprema bili su malo umorni, ali takve probleme imaju svi. Sezona je naporna i svi igrači ne mogu biti potpuno odmorni. Pedeset posto ih je odigralo optimalni broj utakmica, trideset posto više od optimalnog, a dvadeset posto ih je moglo i koju više. Modrić je recimo igrao optimalan broj utakmica, a Olić previše. Tu treba biti pametan. Svakom igraču treba nešto drugo. Razgovaram sa svakim od njih, ali sve se vidi na treningu. Imamo sjajnog kondicijskog trenera i tu neće biti problema."
Koliko će nedostajati Eduardo?
"Nema sumnje da se radi o velikom igraču. Da je ostao zdrav, Arsenal bi možda osvojio prvenstvo. To govore u Arsenalu. On nije samo realizator, več i kompletan igrač. Nismo htjeli mijenjati sustav igre zbog njega. Nije to slučaj kao kad Drogba ne igra za Chelsea. Eduardo će nedostajati, no imamo mi još dobrih napadača. Ali jasno je da bez Eduarda nismo ista momčad."
Tko su za vas najveći favoriti turnira?
"Uvije su isti. Njemačka, Italija, Francuska... Pa se često spominju Španjolska, Nizozemska. Da je Engleska tu, bila bi sto posto jedan od favorita. Na Euru su jako male razlike, Grčka je to pokazala u Portugalu. Netko više, a netko manje, ali svi su ovdje na neki način favoriti."
Uoči priprena za trening, u 16.15 reprezentativci su iskoristili popodnevni odmor i prisustvovali misi u obližnjoj katoličkoj crkvi, a mjere osiguranja bile su kao da je u mjesto stigao američki ili ruski predsjednik.
Pletikosa: Lopte su dosta lelujavePrvi vratar reprezentacije Stipe Pletikosa pun je optimizma uoči prvog nedjeljnog sraza s domaćinima. Primjećen je manji 'problem' na jučerašnjem treningu. S udarcima s distance. "Lopte su dosta lelujave, teško ih je ukrotiti. Dosta radimo na tome, vježbamo to stalno na treningu. Nisam zabrinut, kad počne utakmica sve će biti ok.", kazao je Pletikosa.
Vezane vijesti
Torres: Bilić nas je sasvim paralizirao
Pohvalu je izborniku hrvatskih nogometaša Slavenu Biliću dao napadač Chelseaja i španjolske reprezentacije Fernando Torres. - Hrvatski je izbornik… Više
- Slaven Bilić je Ronaldo među trenerima
- Bilić za Guardian: Sposobni smo otići do kraja!
- Bilić potvrdio kako na popisu neće biti Lovrena, Vrsaljka, Kalinića i Blaževića
Komentari
Ovaj članak nema komentara.
Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.
Najnovije
-
05.07.2012. / 10:38
Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište
-
29.06.2012. / 16:26
Šokantna i provokativna modna predstava
-
29.06.2012. / 16:20
'Nakon pravomoćne presude moći ćemo razgovarati o Čačiću'
-
29.06.2012. / 16:09
Uživajte u sekundu dužem vikendu