16.06.2009. / 14:41

Autor: Ivica Medo

hokej na ledu

NHL finale doigravanja: Veliki povratak Penguinsa

Hokejaši Pittsburgh Penguinsa novi su NHL prvaci nakon što su se u nevjerojatno izjednačenoj finalnoj seriji revanširali Detroit Red Wingsima za prošlogodišnji poraz u finalu NHL lige

Slavlje hokejaša Pittsburgh PenguinsaSlavlje hokejaša Pittsburgh PenguinsaJedna od najzanimljivijih i najneizvjesnijih NHL sezona u novijoj povijesti došla je kraju. Iako su se na sredini sezone hokejaši Pittsburgh Penguinsa nalazili na tek 10. mjestu Istočne konferencije, nakon promjene trenera i dolaska Dana Blysme ušli su u nevjerojatnu seriju koja je završila osvajanjem trećeg NHL naslova u klupskoj povijesti. I to na kakav način! Pobjedom u sedmoj utakmici na gostujućem ledu kod aktualnih prvaka. Kad su Detroit Red Wingsi pobijedili u prve dvije utakmice i poveli 2-0, nitko im nije davao šanse.

‘jubilej Lemieux'
Nakon što su kod kuće izjednačili rezultat, u petoj utakmici u Detroitu bili su teško poraženi s 5-0. Tako su u prošli tjedan ušli sa zaostatkom 2-3. Na 25. godišnjicu draftiranja najvećeg igrača u klupskoj povijesti, legendarnog Marija Lemieuxa, Penguinsi su izbjegli eliminaciju teškom pobjedom 2-1. Bila im je to prva playoff pobjeda u koju ni Crosby ni Malkin nisu ugradili ni bod. Nakon izjednačene igre u prvoj minuti druge trećine Jordan Staal dovodi Penguinse u vodstvo. Na početku treće trećine Tyler Kennedy povisuje na 2-0. Tada gosti u potpunosti preuzimaju inicijativu i do kraja utakmice igra se praktično na jedan gol. No od 14 udaraca samo jedan pronalazi put iza sjajnog golmana domaćina Marc-Andrea Fleuryja i serija se vraća u Detroit. Na strani domaćina bilo je iskustvo igranja velikih utakmica i tradicija. Naime, u posljednjih 6 odlučujućih utakmica NHL finala na svim su slavili domaćini. Od posljednjeg trijumfa gostiju (Montreal nad Chicagom) prošlo je 38 godina. Te dvije momčadi su pokazale takvu izjednačenost da se znalo da će sitnice odlučivati. Ili neka pogreška poput one Brada Stuarta čije je dodavanje presjekao Max Talbot i zabio za 1-0 nakon minute igre u drugoj trećini. Samo nekoliko minuta kasnije je navijačima gostiju zastao dah. Krilo Red Wingsa Johan Franzen je snažno uletio u Sidneyja Crosbyja koji je u duelu ozlijedio koljeno i morao napustiti led. No umjesto da psihički padnu bez svog vođe, Penguinsi postižu i drugi gol. Strijelac je ponovo bio Talbot, X-faktor ovogodišnjeg finala. U posljednju trećinu ušlo se s vodstvom gostiju 2-0. Sidney Crosby je na klupi posebno teško proživljavao to razdoblje.Evgenij Malkin s trofejom za najkorisnijeg igrača doigravanjaEvgenij Malkin s trofejom za najkorisnijeg igrača doigravanja

Svi u napad

"Boljelo me što kao kapetan nisam mogao pomoći momcima u trećoj trećini kad su nas stisli. U takvom trenutku morate se zapitati hoćete li naštetiti svojoj momčadi budete li igrali. Znao sam da mogu blokirati bol i pokušati igrati. No istovremeno, igram protiv Pavela Datsyuka i Henrika Zetterberga. Ako niste sto posto spremni, možete naštetiti suigračima. Nisam htio biti igrač koji će zbog svog ega momčad staviti na drugo mjesto."
Nakon što je u prva dva perioda omjer udaraca na gol bio 17-17, u trećem su Red Wingsi stavili sve karte na napad. No gosti koji su vodili 2-0 nisu imali nikakvih napadačkih aspiracija i grčevito su se branili. O igri u posljednjoj trećini govori i omjer udaraca, 7-1 za Red Wingse. No kao i u šestoj utakmici, golman Penguinsa Fleury je bio sjajan. Nakon što su domaćini 6 minuta prije kraja preko Jonathana Ericssona smanjili na 1-2, počela je opsada gostujućih vrata. Red Wingsi su bili blizu izjednačenja 2 minute prije kraja, no udarac Nicklasa Kronwalla je odsjeo na vratnici. U posljednjoj minuti Red Wingsi vade golmana i napetost traje do posljednje sekunde, kad Fleury brani udarac Lidströma. Nakon te obrane počinje veliko slavlje Penguinsa. NHL komesar Garry Bettman predaje "Stanley Cup" Crosbyu koji s 21 godinom postaje najmlađi kapetan osvajač NHL naslova. Nakon počasnog kruga Crosby predaje trofej najiskusnijem Billu Guerinu kojem je to prvi naslov nakon 1995. (osvojen s New Jersey Devilsima).Mario Lemieux, bivša legenda Penguinsa i današnji vlasnik klubaMario Lemieux, bivša legenda Penguinsa i današnji vlasnik kluba

Guerin je rekao:
"Kad sam stigao u veljači, momčad je bila na 10. mjestu a ja već ostarjeli igrač. No kliknuli smo od samog starta i ovo je rezultat toga." Ruski majstor i s 36 bodova najefikasniji igrač playoffa Evgenij Malkin izabran je za najkorisnijeg igrača doigravanja. S druge strane, najteže je bilo Marianu Hossi. On je nakon prošlogodišnjeg poraza u finalu dres Penguinsa zamijenio onim Red Wingsa misleći da će tako lakše do naslova. Kakva pogreška odličnog Slovaka. Gledajući mladost glavnih igrača, čini nam se da je NHL liga dobila momčad koja bi mogla dominirati sljedećeg desetljeća.

Dvostruka kruna u Pittsburghu

Hokejaši Pittsburgh Penguinsa su osvojili svoj treći NHL naslov samo četiri mjeseca nakon što su Pittsburgh Steelersi osvojili svoj šesti "Superbowl". To je tek četvrti takav slučaj u povijesti i prvi nakon što je to uspjelo momčadima iz Detroita (Lionsi i Red Wingsi) daleke 1954. godine.

Hokejaši Medveščaka u rujnu u pulskoj Areni

U rujnu ove godine hokejaši zagrebačkog KHL Medveščak u rimskom amfiteatru u Puli odigrat će dvije hokejske utakmice u sklopu regionalne lige EBEL. U… Više