14.10.2009. / 17:36

Autor: Ivica Medo

Hrvatska je pobijedila u Astani Kazahstan 2:1 pogotkom Nike Kranjčara u sudačkom vremenu, dok je Ukrajina potopila Andoru sa 6:0

Hrvatska vodi pogotkom VukojevićaHrvatska vodi pogotkom Vukojevića

Pogotkom u sudačkoj nadoknadi hrvatski nogometaši pobijedili su u Kazahstanu s 2-1 u posljednjoj utakmici u skupini 6 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Južnoafričku Republiku, međutim, neće vidjeti.

Naime, u drugoj utakmici skupine Ukrajina je napravila što je morala - rutinski je slavila na gostovanju u Andori (6-0) i izborila drugo mjesto koje je vodi u dodatne kvalifikacije. Prvo mjesto i izravan plasman na SP već je ranije osigurala Engleska, dok je Hrvatska zauzela treće mjesto u skupini.

Naša je reprezentacija u Astani do vodstva došla već u desetoj minuti pogotkom Ognjena Vukojevića glavom nakon kornera koji je izveo Darijo Srna. No, u 26. minuti je Kazahstan izveo kontru, Jevgenij Averčenko je ubacio s desne strane, a Sergej Hižničenko je matirao Vedrana Runju. Hrvatska je nastavila napadati, Ivan Klasnić je pogodio i stativu, ali promjene rezultata do poluvremena nije bilo.

U nastavku je slika bila ista, Hrvatska je napadala, gredu je ovaj put pogodio i debitant Mate Bilić, a nagrada je ipak došla u sučevoj nadoknadi. Darijo Srna je ubacio, a Niko Kranjčar pogodio glavom za šestu pobjedu Hrvatske u ovim kvalifikacijama.

U Andori je zid domaće reprezentacije popustio u 22. minuti kada je Andrij Ševčenko iskoristio pogreške domaćih braniča u šesnaestercu. Taj se rezultat održao do kraja poluvremena, a zanimljivo je da su Andorci čak imali i nekoliko zapaženih pokušaja. No, u nastavku su potpuno pali, u 61. minuti je na 2-0 povisio Gusev, a Joseph Gomes je do kraja još četiri puta vadio loptu iz mreže.

Kvalifikacije za SP, skupina 6:

Kazahstan – Hrvatska 1-2 (Hižničenko 26 / Vukojević 10, Kranjčaer 90)

Andora – Ukrajina 0-6 (Ševčenko 22, Gusev 61, Lima 70-ag, Rakicki 80, Seleznjov 81, Jarmolenko 83)

Redoslijed: 1. Engleska 24 (-1), 2. Ukrajina 21, 3. Hrvatska

TIJEK UTAKMICE KAZAHSTAN - HRVATSKA

Hrvatskoj je protiv Kazahstana potrebna pobjeda i barem remi Ukrajine u Andori kako bi izborila drugo mjesto u skupini 6 i tako se plasirala u doigravanje.

Utakmica je počela.

GOOOOL! VUKOJEVIĆ, 10. MINUTA

Nakon centaršuta Darija Srne iz kornera najviše je skočio Ognjen Vukojević i glavom zatresao mrežu vratara Kazahstana.

Andora u Andorra La Velli drži 0:0 protiv Ukrajine.

GOOOL! HIŽNIČENKO, 26. MINUTA

Ukrajina je povela u Andori, dok je Kazahstan izjednačio u Astani.

Strijelac za Andoru bio je Ševčenko u 22. minuti. Kazahastan je izjednačio preko Hižničenka u 26. minuti.

Nakon primljenog pogotka Hrvatska je ponovno preuzela inicijativu, ali pogotka nije bilo. U tijeku je 36. minuta.

U Andori Ukrajina i dalje vodi 1:0 pogotkom Andrija Ševčenka iz 22. minute.

39. minuta

Dobar udarac Srne iz slobodnog udarca s 35 metara, no Mokin boksa loptu u polje.

Kraj prvog poluvremena u Kazahstanu. U Andori se igraju posljednje sekunde prvog poluvremena, Ukrajina vodi 1:0 pogotkom Ševčenka iz 22. minute. Kraj poluvremena i u Andori.

Prema onom što se moglo vidjeti Andora je lako mogla voditi protiv Ukrajine, imala je dvije lijepe šanse, dok je Ukrajina postigla sretno pogodak iz gužve.

DRUGO POLUVRIJEME

Prije nekoliko trenutaka počelo je drugo poluvrijeme.

48. minuta

Sjajna šansa za Hrvatsku, Mandžukić s pet metara glavom pogođa točno u Mokina. Udarcu je prehodila lijepa akcija Rakitića i Pranjića.

Gotovo je, gotovo...

Ukrajina je povela 2:0 u Andori pogotkom Guseva u 61. minuti. Ukrajina je u međuvremenu postigla i treći pogodak. Lima je postigao autogol u 70. minuti.

85. minuta

Mate Bilić s pet metara pogađa gredu nakon jedno ubačaja sa strane.

Ukrajina je u međuvremenu postigla dva pogotka i sada vodi 5:0. Strijelci su bili Rakitskij u 80. minuti i Seleznjev minutu kasnije.

Ukrajinci su postigli i šesti pogodak. Poentirao je Jarmolenko u 83. minuti.

90. minuta

Mokina je obranio nekoliko teških udaraca, prvo Srne, onda Rakitića. Lopta neće u gol Kazahstana.

Igra se još pet minuta sudačke nadoknade.

GOOOOOL! KRANJČAR, 90. (+2) MINUTA

Konačno pogodak Hrvatske. Srna je probio po desnoj strani, zavrnuo u sredinu točno na glavu Kranjčara koji sa šest metara šalje loptu u mrežu Mokina.

Kraj utakmice. Hrvatska je pobijedila 2:1. Ukrajina je slavila u Andori 6:0.

KAZAHSTAN - HRVATSKA 1:2

Strijelci: Hižničenko 26/Vukojević10, Krnjčar 90+2

KAZAHSTAN: 1. Mokin - 3. Kirov, 4. Abdulin, 5. Kizlicin, 6. Karpovič - 7. Averčenko, 8. Skorih, 9. Hižničenko, 10. Baltijev - 11. Kukejev, 14. Logvinenko

HRVATSKA: 12. Runje - 5. Ćorluka, 3. Lovren, 4. Kovač, 6. Pranjić - 11. Srna, 15. Vukojević, 8. Kranjčar, 7. Rakitić - 17. Klasnić, 16. Mandžukić