16.11.2009. / 11:44

Autor: Hina

Guverner španjolske središnje banke najavio radikalnu reformu bankovnog sustava

Španjolska narodna banka zagovara povezivanje manjih štednih banaka u veće institucije

Manje banke teže su podnijele financijsku krizuManje banke teže su podnijele financijsku krizuŠpanjolska središnja banka želi da trećina od postojećih 45 štednih banaka u toj zemlji bude objedinjena u jednu snažniju instituciju u sklopu radikalne reforme bankovnog sektora, piše u ponedjeljak financijski dnevnik Financial Times.

Guverner središnje banke Miquel Fernandez Ordonez kazao je kako se razmatra niz spajanja među regionalnim štednim i kreditnim institucijama, s tim da se navedeni planovi namjeravaju provesti u idućih nekoliko mjeseci.

Restrukturiranje do proljeća

"Smatram da bi se najmanje 15 institucija trebalo povezati", kazao je Fernandez Ordonez, a prenio FT. "Nadam se da će do idućeg proljeća sve te institucije biti restrukturirane. Razmatramo jako puno spajanja".

Španjolske komercijalne banke relativno su dobro prošle u krizi potaknutoj drugorazrednim hipotekarnim kreditima koji su izazvali kaos u financijskom sektoru diljem svijeta.

Neke, poglavito manje banke bile su ipak izložene kolapsu nekoć brzorastućeg tržišta nekretnina, što ih je primoralo na veća izdvajanja za loše zajmove i prouzročilo im probleme s likvidnošću.

Te banke trenutno čine polovinu postojećih zajmova u Španjolskoj, a nekoliko ih je jako izloženo propalim građevinskim poduzetnicima, piše dalje FT.

Državna pomoć za oživljavanje financijskog sektora

U lipnju je Španjolska najavila fond težak više milijardi eura kako bi se pomoglo oživljavanju financijskog sektora kroz kupnju udjela u bankama pogođenim globalnom krizom i potaknulo zajmodavne aktivnosti.

Fernandez Ordonez želi sredstva iz toga fonda namijenjenog restrukturiranju banaka iskoristiti za postizanje ciljanog višestrukog spajanja.

Središnja banka želi da snažnije štedne banke ubuduće financiraju preuzimanja vlastitim sredstvima ili da novac pozajme od fonda koji bi kasnije vraćale. Cilj je da se što je više moguće izbjegne posezanje za novcem poreznih obveznika, kazao je guverner. Pritom je i dalje važna racionalizacija i rezanje troškova putem zatvaranja podružnica, napomenuo je.

Vezane vijesti

Masna bankarska zarada na valu krize

Masna bankarska zarada na valu krize

Banke u Hrvatskoj su u razdoblju od 2008. do 2011. godine samo na kamatama zaradile 42 milijarde kuna, u istom razdoblju banke su naplatile ukupno… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika