09.12.2009. / 12:55
Saudijci u Kopenhagenu: Prvo nafta, onda zaštita klime
Saudijska Arabija kao najveći svjetski izvoznik nafte će na Konferenciji o klimi tražiti odštetu ukoliko u novomklimatskom paketu bude odlučeno o smanjenju potrošnje nafte u svijetu.
Saudijska Arabija ne samo da svojom iznadprosječnom proizvodnjom CO2 uzrokuje klimatske promjene, ona štoviše time zarađuje. "Stalno se govori o nafti, a pri tome ugljen, krčenje šuma i zagađenost mora klimi štete u najmanju ruku bar jednako", komentira jedan saudijski novinar Konferenciju o klimi koja se upravo održava u Kopenhagenu. Šef saudijskog izaslanstva Mohamed al Saban ukazuje na još jednu stvar: klima se mijenja već tisućama godina, prirodnim procesom a ne jer su to prouzročili ljudi.
Tiha kampanja protiv sporazuma o klimi
Saudijska Arabija je kad se radi o djelotvornom korištenju energije gotovo jednako loša kao i Kina. Po proizvodnji CO2 je 15. u svijetu. Ali o posljedicama nitko ne želi razmišljati jer 90 posto saudijskih prihoda stiže od prodaje jednog jedinog proizvoda - nafte. Pod pijeskom ovog kraljevstva leže najveće naftne rezerve na svijetu. I njih treba koristiti i prodavati.
Da im pobornici zaštite klime ne pokvare planove, Saudijci vode tihu kampanju protiv mogućeg sporazuma o klimi. S jedne strane, odugovlače sa svakim prijedlogom tako što svaki detalj u njemu proučavaju beskrajno dugo. S druge pak strane, ustraju na tome da se zemljama proizvođačima nafte treba isplatiti odšteta ukoliko bude donešena odluka da se zbog smanjenja dopuštene količine ugljičnog dioksida mora smanjiti i proizvodnja nafte.
Zarada, dok se ne iskoriste sve zalihe
OPEC je izračunao da bi sporazum o zaštiti klime od 2012. godine Saudijsku Arabiju stajao 19 milijardi dolara godišnje. Međunarodna agencija za energiju (IEA) međutim raspolaže sasvim drugačijim podacima. Čak i kad bi se zemlje svijeta složile o smanjenju CO2, te ograničile proizvodnju nafte, zarada OPECA bi u sljedećih 20 godina porasla četiri puta u odnosu na to koliko su zaradile u prethodnih 20 godina.
"Trebali bismo napustiti naftu, prije nego što ona napusti nas", upozorio je u kolovozu glavni ekonomist IEA-e Fateh Birol. Stoga se ne radi o tome da se jednom u budućnosti neće nafta prodavati, već da je uopće neće više biti. Za ta vremena "nakon nafte", Saudijci su se već počeli pripremati. S tzv. tehnološkim gradovima koji bi u zemlju trebali privući znanstvenike, ili sa solarnim projektima.
Untoč tome, Saudijska Arbija bojkotira zaštitu klime svojim zahtjevima za isplatom odšteta.
Vezane vijesti
Saudijke žele voziti
Saudijke su u srijedu, na godišnjicu početka kampanje, stavile na internet peticiju namijenjenu kralju Abdalahu kojom traže da se ženama dopusti… Više
- Zawahiri poziva Saudijce da se pobune protiv režima
- Rukometna LP: Kopenhagen izbacio Barcelonu
- OIC žrtvama nasilja u Siriji punudio 70 milijuna dolara pomoći
Komentari
Ovaj članak nema komentara.
Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.
Najnovije
-
05.07.2012. / 10:38
Hrvatski gospodarstvenici u pohodu na rusko tržište
-
29.06.2012. / 16:26
Šokantna i provokativna modna predstava
-
29.06.2012. / 16:20
'Nakon pravomoćne presude moći ćemo razgovarati o Čačiću'
-
29.06.2012. / 16:09
Uživajte u sekundu dužem vikendu