27.02.2010. / 23:35

ZOI, slalom: Kostelić ponovno srebrni, Razzoliju zlato

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić osvojio je srebrnu medalju u slalomu na Olimpijskim igrama u Vancouveru

Ivica KostelićIvica KostelićIvica Kostelić osvojio srebrnu medalju u olimpijskom slalomu zaostavši za zlatnim Giulianom Razzoliom samo 16 stotinki. Treći je bio Šveđanin Andre Myhrer sa zaostatkom od 44 stotinke, a četvrti je bio branitelj zlata iz Torina Benjamin Raich koji je zaostao za vodećim 49 stotinki.

Time je Kostelić osvojio svoju drugu srebrnu medalju na ZOI u Vancovueru nakon što je bio srebrni i u superkombinaciji, a ukupno mu je to treće olimpijsko srebro računajući ZOI u Torinu 2006., gdje je osvojio srebro također u superkombinaciji.

"Nakon prve vožnje znao sam da je medalja na dohvat ruke, možda čak i zlatna", izjavio je Kostelić netom nakon završene utrke.

Ivica Kostelić: Nije bilo kalkulacija

"Nisam ništa računao, nije bilo kalkulacija. Tata mi je rekao da pripazim na drugi lauf, ali ja sam mu rekao da ako postoji utrka u kojoj se nema što paziti, onda je to ova utrka. Trebalo je i malo sreće, ja sam je imao jer sam imao dobar startni broj. Teško je bilo u drugoj utrci nadoknaditi 58 stotinki prednosti Razziolija. Da je druga utrka bila nešto duža, samo za koja vrata, tko zna što bi bilo, možda bih osvojio i zlato", rekao je Kostelić koji je najavio i odlazak na ZOI u Sočiju za četiri godine:

"Tko zna što će biti do tada, duge su četiri godine do Sočija, ali bitno je da me posluži zdravlje, ono je najvažnije. A ako budem zdrav, mislim da bi mogao biti tamo i napraviti nešto slično. Mislim da bi mi se tada mogao pridružiti i Natko", zaključio je presretni Kostelić koji je srebrom u slalomu Hrvatskoj donio treću medalju s IO u Vancouveru, nakon biatlonske bronce Jakova Faka na 10 kilometara i Ivičina srebra u alpskoj superkombinaciji.

Ukupno se radi o jubilarnom desetom hrvatskom zimskom olimpijskom odličju, odnosno o devetom obitelji Kostelić, šest ih je osvojila Janica (četiri zlata i dva srebra), a sada i treće Ivica.

Kostelić je nakon prve vožnje u Whistleru zauzimao četvrtu poziciju, ali je sjajnom drugom vožnjom izbio na prvo mjesto, nadmašivši za 28 stotinki dotad vodećeg Šveđanina Andrea Myhrera. Već je nakon nastupa sljedećeg skijaša, branitelja naslova Benjamina Raicha, postalo jasno da će Ivica osvojiti medalju. Austrijanac je, naime, u cilj ušao s trećim vremenom, zaostavši za Kostelićem 33 stotinke.

Austrijanci ostali bez medalje u muškom alpskom skijanju

Slovenac Mitja Valenčič je bio još slabiji (87 stotinki zaostaka), a jedini je našeg skijaša uspio prestići 25-godišnji Razzoli, vodeći i nakon prve vožnje, koji je u cilj ušao sa 16 stotinki prednosti. Ovogodišnji pobjednik sljemenske Snježne kraljice tako je ponovio uspjeh legendarnog sunarodnjaka Alberta Tombe koji je zlatni u slalomu također bio u Kanadi, prije 22 godine u Calgaryju.

Bronca je na kraju pripala Šveđaninu Myhreru (27) koji je zaostao 44 stotinke za pobjednikom. Prva mu je to olimpijska medalja u životu, a do nje je došao nakon što je u prvoj vožnji bio tek na desetom mjestu.

Nevjerojatan je podatak da je skijaška velesila Austrija u Vancouveru ostala bez ijedne muške medalje. Benjamin Raich je slalom završio na četvrtom, Marcel Hirscher na petom, a vodeći slalomaš Svjetskog kupa Reinfried Herbst tek na desetom mjestu.

Natko Zrnčić-Dim je utrku završio na 19. mjestu, nakon što je u prvom laufu bio 23., dok je Danko Marinelli zauzeo 32. mjesto.

PRVA VOŽNJA:

Nakon prve vožnje olimpijskog slaloma u Vancouveru najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić nalazi se na četvrtom mjestu s 58 stotinki zaostatka iza Talijana Giuliana Razzolija, ovogodišnjeg pobjednika Snježne kraljice na Sljemenu.

Na drugom mjestu je Slovenac Mitja Valenčić sa zaostatkom od 43 stotinki, a treći je Benjamin Raich koji kasni za vodećim 54 stotinke.

Kostelić je krenuo sa startnog broja dva i odvezao je utrku bez pogreške, ali to nije bilo dovoljno za jedno od prva tri mjesta, no kako se su razlike male, u drugoj vožnji je doista sve moguće.

Natko Zrnčić-Dim plasirao se na 22. mjesto, Danko Marinelli zauzeo je 38. mjesto, dok je Dalibor Šamšal odustao.

Kostelić se niz stazu u Whistleru spustio sa startnim brojem dva. U cilj je ušao s 43 stotinke boljim vremenom od Sylvana Zurbriggena, a spomenuta trojica skijaša su ga do kraja prve vožnje spustila na četvrto mjesto.

Natko Zrnčić-Dim je prvo “poluvrijeme” završio s 2.22 sekunde zaostatak za vodećim Razzolijem i nalazi se na 23. mjestu. Danko Marinelli je završio 38. s 4.49 sekundi slabijim vremenom, dok Dalibor Šamšal još jednom nije uspio završiti utrku.

Prva je vožnja donijela još dosta odustajanja. Između ostalih, nisu je završili osvajač triju odličja na ovim Igrama, Amerikanac Bode Miller, njegov sunarodnjak Ted Ligety, Austrijanac Manfred Pranger, Nijemac Felix Neureuther...

Vodeći slalomaš Svjetskoga kupa Reinfried Herbst nalazi se tek na 12. mjestu s 1.44 sekunde zaostatka.