28.10.2011. / 12:38

Autor: Nacional.hr

Blomberg: Postoji veliki potencijal za suradnju Hrvatske i Njemačke

Blomberg je naglasio da je uspješan završetak pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom krajem lipnja i za rad Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore jedan od najvažnijih događaja u ovoj godini

Ralf BlombergRalf BlombergRalf Blomberg, predsjednik Uprave Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, naglasio je u razgovoru s predstavnicima medija nakon redovne godišnje skupštine Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, da 310 članova Komore ne smiju biti obeshrabreni što rast u njemačko-hrvatskim gospodarskim odnosima, koji su mnogi očekivali, još nije nastupio.

U pogledu zahtjevnih zadataka s kojima je suočeno hrvatsko gospodarstvo, ali i velikih mogućnosti koje se pružaju, i dalje postoji veliki potencijal za njemačko-hrvatsku suradnju čijem poticanju Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora i dalje želi pridonijeti pružanjem podrške i usluga.

Blomberg je naglasio da je uspješan završetak pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom krajem lipnja i za rad Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore jedan od najvažnijih događaja u ovoj godini. „Prije Božića potpisat će se Pristupni ugovor i ako ishod referenduma u Hrvatskoj, proces ratifikacije u 27 zemalja članica i monitoringa sukladno očekivanjima bude pozitivan, Hrvatska 1. srpnja 2013. može postati 28. članicom Europske unije. Prema mišljenju većine naših članova to je unatoč trenutačnim problemima u Europskoj uniji poželjan korak.“

Blomberg je naglasio da taj korak donosi mnoge dodatne mogućnosti te je objasnio: „Istodobno se nadamo da će ujedno pridonijeti i nužno potrebnom pojednostavljenju administrativnih procesa i jačanju političke stabilnosti. Nedavno objavljeno Izvješće o napretku Hrvatske jasno navodi zadatke koje Hrvatska mora riješiti prije pristupa EU i ističe da je rješavanje strukturalnih problema hrvatskog gospodarstva važan preduvjet kako bi se izdržao pritisak tržišta EU. Pri tome je njemačko-hrvatska suradnja bila i dalje može biti od velike pomoći. Stoga kao bilateralna komora nastavljamo intenzivno zalagati se za poticanje suradnje“, naglasio je Blomberg.

Vezano za nedavno održani Međunarodni investicijski forum „Invest in Croatia 2011“ od 10. i 11. listopada Blomberg je u istaknuo sudjelovanje članova Komore u panel raspravama. Upućujući na objavljene članke o investicijskom forumu u hrvatskim medijima u kojima je istaknuto pojačano zalaganje hrvatske Vlade za privlačenje stranih ulaganja iz cijeloga svijeta, Blomberg je naglasio: „Kao Komora možemo si zasigurno pripisati da smo tome pridonijeli – sami i u suradnji s našim saveznicima i partnerima - kroz stalno promicanje daljnjeg jačanja njemačko-hrvatskih gospodarskih odnosa i posebne podrške za projekte koje mogu biti od obostrane koristi.“

Kao konkretan primjer naveo je razgovore povodom posjeta delegacije Odbora njemačkog gospodarstva za istočnu i jugoistočnu Europu, njemačkog gospodarskog udruženja s težištem rada na odnosima s istočnom Europom, koji su održani 12. listopada u Zagrebu. „Prilikom susreta delegacije s premijerkom Jadrankom Kosor, potpredsjednikom Vlade za investicije Domagojem Miloševićem i ministrom gospodarstva Đurom Popijačem predložio sam osnivanje posebnog radnog tima koji će nadzirati projekte od važnosti za obje zemlje i pomagati pri rješavanju mogućih problema. Cilj radne skupine je pojačano korištenje postojećeg konsenzusa na najvišoj političkoj razini za poticanje i ubrzavanje realizacije konkretnih projekata. Prijedlog je prethodno usuglašen sa Saveznim ministarstvom gospodarstva i tehnologije i Odborom njemačkog gospodarstva za istočnu i jugoistočnu Europu, a naišao je na odobrenje hrvatske strane. Radna skupina sastojat će se od predstavnika Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore, Saveznog ministarstva gospodarstva i tehnologije i Odbora njemačkog gospodarstva za istočnu i jugoistočnu Europu. Nakon što se imenuju predstavnici s hrvatske strane, početkom sljedeće godine planiran je prvi susret radne skupine.“

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika