12.01.2012. / 13:29

Autor: Hina

Slovenski mediji: Neizbor Jankovića nije bio neočekivan

Neuspjeh Zorana Jankovića, koji u srijedu nije dobio većinsku potporu u parlamentu za formiranje nove slovenske vlade, nije neočekivan, a budući razvoj političke situacije sada je neizvjestan zbog izrazite političke polarizacije koju će biti teško prevladati, ocjena je koju u četvrtak iznose komentatori u slovenskom tisku.

Zoran JankovićZoran JankovićNeuspjeh Zorana Jankovića, koji u srijedu nije dobio većinsku potporu u parlamentu za formiranje nove slovenske vlade, nije neočekivan, a budući razvoj političke situacije sada je neizvjestan zbog izrazite političke polarizacije koju će biti teško prevladati, ocjena je koju u četvrtak iznose komentatori u slovenskom tisku.

"Jučerašnja limunada u parlamentu pokazala je za slovensku politiku tradicionalnu odsutnost povjerenja. Kako bi osigurale stranačku disciplinu i onemogućile prebjege na Jankovićevu stranu, stranke desnice su svojim zastupnicima zabranile da pristupe tajnom glasovanju. Tako su zastupnici naroda postali figure jačih igrača na političkoj šahovnici", navodi u komentaru mariborski "Večer".

Stranke su u dosadašnjim pregovorima o vladi "držale figu u džepu", unatoč načelnim izjavama da Slovenija šim prije treba dobiti operativnu vladu, tvrdi mariborski list.

To što je Janković prilikom glasovanja dobio četiri glasa premalo da sastavi vladu rezultat je "stranačkih proigravanja, taktiziranja i pregora s figom u džepu", a to za Sloveniju i ono s čime se buduća vlada mora uhvatiti u koštac "nije dobar znak", ocjena je ljubljanskog "Dela".

Vodeći slovenski list ističe da su prema slovenskom ustavu parlamentarni zastupnici kao predstavnici naroda i nisu vezani na naputke svojih stranaka prilikom odlučivanja, pa ne mogu biti "stranački vojnici".

Stranačkih "prijestupa" prilikom glasovanja bilo je i ranije, a stranačka zabrana zastupnicima da glasuju ustavno je sporna, ocjenjuje "Delo".

No, sada se po prvi put dogodilo da relativni pobjednik izbora kojega je predložio predsjednik države ne dobije većinu glasova u parlamentu, piše "Delo".

Istina je da je Janković u svojim pregovorima za sastavljanje koalicije bio "nespretan", pa na kraju na tajnom glasovanju nije dobio ni one glasove koji su mu bili obećani, ali je najkontroverzniju ulogu pregovorima s njime odigrao predsjendik "centrističke" Građanske liste Gregor Virant koji je o koaliciji paralelno vodio pregovore s Jankovićem i Janezom Janšom, piše ljubljanski list "Dnevnik".

List u komentaru iznosi pretpostavku kako je opstrukciju glasovanja u parlamentu za stranke desnog centra vodio upravo Janša "ne želeći ništa prepustiti slučaju".

"Janši se sada smiješi mogućnost da sam postane predsjednik vlade, iako to nije mkogao postići pobjedom na izborima", tvrdi "Dnevnik".

Vezane vijesti

'Nemate pravo čuvati svoja radna mjesta'

'Nemate pravo čuvati svoja radna mjesta'

Savez samostalnih sindikata Hrvatske obrušio se na Vladu zbog odredbe kojom bi se političari nakon saborskog odnosno ministarskog mandata mogli… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika