09.02.2009. / 14:26

 

Kozmetika koja ubija!? Ne baš, ali je jako štetna!

Štetne tvari ne nalaze se samo u jelu i piću, već i u svakodnevnim kozmetičkim preparatima koje koristimo za njegu tijela. Koliko ste puta pročitali koje sastojke sadrži vaša krema? Jeste li pogledali koliko dugo koristite puder i da li mu je prošao rok trajanja? Stoga bacite oko na sastojke koji se kriju u proizvodima koje svaodnevno koristite jer se u tim proizvodima možda nalaze otrovi koji mogu ugroziti vaše zdravlje

Uvijek, baš uvijek provjerite rok trajanja kozmetikeUvijek, baš uvijek provjerite rok trajanja kozmetikeBritanska kozmetička industrija godišnje zarađuje oko 6, 5 milijardi funti, ali prešućuje se činjenica da su kemikalije od kojih se sastoje neke skupe kremice, ruževi, maskare ili puderi jako štetne. Primjerice, nedavno objavljeno istraživanje otkrilo je da kemikalije koje se najčešće koriste u proizvodnji kozmetike kod nekih žena izazivaju neplodnost.
Novinarka Dawn Mellowship u svojoj je knjizi Toxic Beauty otkrila zanimljive podatke o opasnostima koje skrivaju šarene kozmetičke bočice.

Najopasnije kozmetičke kemikalije su natrij lauril sulfat (na deklaraciji će često pisati sodium laureth sulfate), koji nalazimo u nekim šamponima za kosu, kupkama, gelovima za tuširanje, zubnim pastama. Ova se kemikalija jako brzo upija i taloži u organizmu, primjerice u tkivu srca, jetre, pluća i mozga. Kod djece može čak uzrokovati sljepoću. Opasan je i propilen glikol (propylene glycol), nezaobilazan sastojak u regeneratorima za kosu, losionima za tijelo, kremama i zubnim pastama, koji može trajno oštetiti jetru i bubrege.
Vrlo opasnih sastojaka ima u lakovima za nokte, lakovima za kosu, parfemima, a osim što su potencijalno kancerogeni, mogu uzrokovati i deformacije fetusa.

Naposljetku se postavlja pitanje kako živjeti bez proizvoda koji su osnova naše higijene i bez kojih je nezamisliv ijedan dan. Nažalost izbjeći ih u potpunosti ne možemo ( i ne žeimo) no ipak postoji alternativa, prirodna kozmetika, iako i s njom valja biti oprezan.

Prirodna kozmetika ili bio kozmetika je kozmetika koja mora ispunjavati sljedeće kriterije: mora biti proizvedena od prirodnih, organski uzgajanih sirovina, ili samoniklog bilja iz ekološki čistih područja. Mora imati certifikat koji potvrđuje prirodno podrijeklo sirovina. Ne smije sadržavati sintetičke boje, mirise, konzervanse, mineralna ulja, silikone, parafine... Proces proizvodnje mora biti brz i jednostavan kako bi sastav krajnjeg proizvoda bio što bliži sastavu izvornog biljnog materijala. Prirodna kozmetika se ne testira na životinjama. Ambalaža mora biti biorazgradiva i bez štetnog utjecaja na zdravlje čovjeka i životnu sredinu. Na proizvodu mora biti kompletan INCI sastav. Kozmetika koja ispunjava sve ove kriterije može se deklarirati kao prirodna.

No bili prirodni ili ne, svi kozmetički proizvodi imaju svoj rok trajanja i to relativno kratak. Često nismo svjesni kakva je šteta od korištenja proizvoda kojima je on istekao. Kupimo puder ili kremu i koristimo dok se bočica ne isprazni. Uvijek prilikom kupovine kozmetike provjerite rok, dok je na novijim prozvodima naveden i rok trajanja nakon dodira sa zrakom. Međutim, tekući puderi ili kreme kojima je prošao rok, mogu prouzročiti alergijsku reakciju koja se manifestira crvenilom i sitnim prištićima. Isto vrijedi za proizvode koje stavljamo na oči jer oni mogu izazvati razne upale. Ukoliko primjetite promjene na preparatima poput boje ili strukture, odmah ih bacite.

Rokovi trajanja nekih proizvoda dekorativne kozmetike:

Podloge
U pravilu se preporuča da se podloge za šminku ne koriste dulje od godinu dana do godinu i pol nakon otvaranja proizvoda. Također valja uzeti u obzir da je rok proizvoda na bazi vode kraći od onih na bazi ulja.
Puder u prahu, kamenu i rumenila
Rok trajanja ovih proizvoda je od godinu dana do dvije, ovisno o kvaliteti proizvoda. Nemojte koristiti proizvode koji su promjenili boju, ni pudere u prahu koji su se zgusnuli i stvrdnuli jer su izgubili vlažnost.
Ruževi i sjajila za usne
Obićno traju isto kao i puderi i rumenila, od godinu do dvije. Njih nije dobro izlagati suncu i svjetlosti kao i bilo kakvom drugom izvoru topline. Valjanost ćete im produžiti ako ih po toplom vremenu držite u frižideru.
Olovke za oči i usne
Trajanje olovaka procjenjuje se od jedne do tri godine. Što ih više koristite, rok trajanja im se skraćuje jer se onda na njima više nakupljaju bakterije. Tekući eyelimer pak imaju najkraći rok trajanja i u pravilu ih je najbolje koristiti maksimalno 6 mjeseci od datuma otvaranja.
Maskara
Ovo je proizvod koji ima najkraći rok trajanja. Kvaliteta joj opada od trenutka kada je prvi put otvorena.
Sjenila za oči
Sjenila u kamenu ili prahu imaju rok trajanja do dvije godine dok tekuća imaju rok kao i ostali tekući proizvodi.
Lak za nokte
Može se koristiti i do dvije godine. Kada se zgusne nije za upotrebu.
Kreme i drugi kozmetički preparati
Oni svi imaju ograničen rok trajanja, no njih najčešće potrošimo prije isteka roka. Pažnju treba obratiti na kreme za sunčanje. (A.B.)

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika