28.01.2010. / 20:17

Autor: Ivica Medo

EP u rukometu: Hrvatska deklasirala Dansku i u polufinalu ide na Poljsku

Hrvatska je u posljednjem kolu skupine I pobijedila Dansku 27:23 i kao prva u skupini plasirala se u polufinale Europskog prvenstva u Austriji

Hrvatska je pobijedila Dansku 27:23Hrvatska je pobijedila Dansku 27:23

Rukometaši Hrvatske plasirali su se u polufinale Europskog prvenstva u Austriji. Sa 27-23 Hrvatska je u izravnom ogledu za taj cilj pobijedila velikog suparnika Dansku.

Nakon što je Island pobijedio Norvešku postalo je znano da Hrvatskoj treba ili pobjedu ili remi za polufinale. No, igrači Line Červara su toliko dobro odradili svih šezdeset minuta, da u niti jednom trenutku nije upitnik visio nad prolaskom u polufinale.

Posvemašnja rezultatska neizvjesnost trajala je na tek početku, no od 9-9 je hrvatska obrana u narednih devet minuta ostavila Dance bez pogotka, a u napadu su Duvnjak i Buntić nemilosrdno "bušili" Caspera Hvidta za 14-9. Do kraja poluvremena Danska je uspjela smanjiti za, po njih obećavajućih, 14-11.

U nastavku je sjajnu partituru nastavio Denis Buntić koji je bio raspoložen tijekom cijele utakmice, a obrana je doslovno izluđivala Dance koji nisu imali pravih rješenja niti s igračem više.

Hrvatska je tako povela čak 21-15, ali Danska je itekako žilav suparnik i nisu dopustili u tom trenutku kraj utakmice. Smanjili su na 23-21, ali tada Lacković, pa Balić podižu na 25-21 i okončavaju neizvjesnost.

Čak 18 obrana imao je sjajni Mirko Alilović koji je opet bio posljednja i najteža prepreka za suparničke igrače. Najbolji je strijelac, pak, bio Buntić sa osam pogodaka (iz 11 pokušaja), dok su po četiri dodali Ćupić i Duvnjak.

Bio je ovo 11 ogled Hrvatske i Danske na velikim natjecanjima, te sedma pobjeda Hrvatske.

U polufinalu je suparnik Hrvatskoj - Poljska. U posljednjem ogledu druge skupine Francuska je pobijedila Poljsku 29-24 i tako izborila prvo mjesto u skupini.

Parovi polufinala su: Hrvatska - Poljska i Island - Francuska.

Rukomet, EP:

Skupina I, 3. kolo:

Hrvatska - Danska 27-23

Island - Norveška 35-34

Austrija - Rusija 31-30

Redoslijed: 1. Hrvatska 9, 2. Island 8, 3. Danska 6, 4. Norveška 4, 5. Austrija 3, 6. Rusija 0.

Skupina II, 3. kolo:

Češka - Njemačka 26-26

Španjolska - Slovenija 40-32

Francuska - Poljska 29-24

Redoslijed: 1. Francuska 9, 2. Poljska 7, 3. Španjolska 7, 4. Češka 3, 5. Slovenija 2, 6. Njemačka 2.

UŽIVO IZVJEŠTAJ: HRVATSKA - DANSKA 27:23

Hrvatska i Danska u Beču igraju odlučujuću utakmicu za prolazak u polufinale Europskog prvenstva u Austriji.

Hrvatskoj je dovoljan remi, a Danska mora pobijediti kako bi zajedno s Islandom iz skupine I otišla u polufinale.

Danska je krenula bolje u utakmicu i trenutačno vodi 3:1.

Danska ima igrača manje, a na 3:2 smanjio je Čupić iz sedmerca.

Tonči Valčič izjednačio je na 3:3, a Alilović ponovno odlično brani. Hrvatska je ponovno u napadu. Ivano Balić izborio je sedmerac kojeg je Čupić pretvorio u pogodak. Hrvatska vodi 4:3.

No Knudsen u idućem napadu izjednačuje na 4:4. Balić gubi loptu, a Kasper Nielsen ponovno dovodi Dansku u vodstvu od 5:4. Hrvatska igra bez vratara, Balić je preuzeo ulogu igrača-vratara, no Danci oduzimaju loptu i postižu pogodak u nebranjenu mrežu. Hrvatska smanjuje na 5:6, strijelac je bio Valčić.

Sedmerac za Dansku, no Alilović brani. Ostaje 6:5 za Dansku.

Hrvatska nije uspijela realizirati napad. Sedmerac za Dansku. Christiansen pogađa stativu.

Ivano Balić u solo akciji poravnava na 6:6.

Igra se 14. minuta, Danska ima napad. Alilović brani udarac Christiansena s krila. Hrvatska ima priliku doći u vodstvo.

Prekršaj Valčića u napadu.

Dvama pogocima Igora Vorija, te po jednim Duvnjaka i Buntića Hrvatska drži vodstvo od 10:9.

Danska ima igrača više, ali suci sviraju prekršaj u napadu. Duvnjak dovodi Hrvatsku u vodstvo 11:9 šutom s devet metara.

Alilović ponovno brani udarac s krila Christiansenu. Alilović do sada ima osam obrana.

Igra se 25 minuta, Hrvatska ima napad, a izbornik Lino Červar pozvao je time-out. Červar po prvi put na utakmici uvodi Blaženka Lackovića na parket.

Duvnjak postiže svoj treći pogodak, 12:9 za Hrvatsku. Danska gubi loptu, Duvnjak je u kontri izborio sedmerac i isključenje. Čupić je siguran, 13:9 za Hrvatsku.

Igra se 26 minuta. Hrvatska je osvojila loptu, suci su dosudili pasivan napad Danskoj. Buntić postiže pogodak za 14:9.

Alilović ponovno brani zicer Dancima, no lopta ostaje kod njih. Danska ipak postiže pogodak. 14:10 za Hrvatsku.

Štrlek ne uspijeva postići pogodak s lijevog krila. Danska u napadu, igra se zadnja minuta prvog poluvremena.

Alilović sjajno brani udarac iz vana, ali netko od Danaca hvata loptu na crti i smanjuje na 14:11.

Kraj prvog poluvremena.

HRVATSKA - DANSKA 14:11

Pomoćnik izbornika Line Červara Slavko Goluža prokomentirao je prvo poluvrijeme riječima:

"Dobro smo ušli u utakmici, pogotovo u obrani, isključenja su nas malo poremetila, ali zadovoljni smo. U poluvremenu trebamo krenuti kao da nemamo prednost. Moramo paziti da nam ne zabijaju lake pogotke iz kontre", zaključio je Golaža.

Kod rezultata 9:9 Danska nije postigla pogodak punih deset minuta, što se Dancima na prvenstvu još nije dogodilo. Hrvatska je igrala sjajno u obrani.

DRUGO POLUVRIJEME:

Hrvatska ima prvi napad u drugom poluvremenu. Buntić ne pogađa, napad za Dansku.

Hansen smanjuje na 14:12, no Balić postiže pogodak za Hrvatsku u sljedećem napadu.

Knudsen ponovno postiže pogodak. On ima šut 5-5.

Buntić vraća na tri razlike i isključenje za Dansku.

16:13 i igrač više za Hrvatsku. Danska ima loptu. Gojun osvaja loptu, napad za Hrvatsku. Čupić s krila ne uspijeva postići pogodak. Napad za Dansku.

Alilović brani, kontra ide na Štrleka koji ne zabija čisti zicer. Lopta za Dansku koja je sada kompletna.

Danci promašuju, Hrvatska u napadu. Sedmerac za Hrvatsku. Čupić zabija. 17:13 za Hrvatsku.

Danci pogađaju stativu, Alilović izbacuje loptu izvan terena. Hrvatska ima napad.

Butnić dalekometnim šutem zabija za 18:13, no Danci nedugo zatim smanjuju na 18:14.

Štrlek s krila povećava na 19:14. Hansen postiže 15. pogodak za Dansku.

Mirko Alilović ima jedanaest obrana, Hvidt samo jedan.

Hrvatska ima igrača više, oštar prekršaj na Baliću. Čupić ne uspijeva s krila.

Danska ima napad i igrača manje. Alilović brani udarac Nielsonu. Hrvatska ide po + 5. Štrleka ne pogađa. Napad za Dansku. Igra se 43 minuta.

Alilović opet brani, to mu je 13 obrana. Hrvatska ima napad, a Buntić podiže sa distance na 20:15.

Alilović opet brani, napad za Hrvatsku.

Buntić ponovno zabija, 21:15 za Hrvatsku. Minuta odmora.

Gojun je dobio dvije minute, a potom i Zrnić. Danska ima dva igrača više.

Lindberg pogađa s desnog krila. 21:16 za Hrvatsku.

Lindberg postiže drugi pogodak zaredom. Danci su smanjili na četiri razlike, 21:17.

Valčić se vratio na parket, sada Hrvatska ima igrača manje. Danci igraju presing, ali prolazi Štrlek kroz sredinu i postiže pogodak.

Sondergard zabija iz daljine, 22:18. Igra se 51. minuta. Hvidt brani Valčiću.

Hrvatska je kompletna no Danska postiže pogodak, 22:19.

Buntić postiže svoj sedmi pogodak, a Hansen zabija za Dansku u idućem napadu.

23:20 i lopta za Hrvatsku. Balić je pao na parekt i udario glavom u nogu danskog igrača. No ipak, Balić nastavlja utakmicu.

Danci iz kontre smanjuju na 23:21. Šest minuta je do kraja utakmice.

Lacković iz solo akcije postiže pogodak, 24:21.

Prekršaj u napadu Danaca. Hrvatska ima priliku riješiti utakmicu. Balić postiže pogodak. Hansen zabija za Dansku.

Isključen je Vori, Danska ima napad. Alilović brani Lindbergu, Hrvatska u napadu. Buntić diže na četiri razlike, Sondergard odmah uzvraća.

Hrvatska vodi 26:23 i ima loptu. Minuta i pol do kraja.

Zrnić pogađa stativu, ali Vori hvata loptu. Hrvatska je u polufinalu Eura. Hrvatska je postigla pogodak za 27:23.