22.07.2010. / 14:56

Autor: Nacionalova redakcija

Krediti u švicarskim francima: Saznajte što se dešava konverzijom u euro

Zlatno je financijsko pravilo da se zadužuje u valuti u kojoj se i ostvaruju prihodi. U Hrvatskoj to u najvećem broju slučajeva nije moguće zbog valutne klauzule koja je prisutna u najvećem broju kredita

U pravilu bi se trebalo zaduživati u kunama ili eurimaU pravilu bi se trebalo zaduživati u kunama ili eurimaPosljednjih nekoliko mjeseci aktualno je pitanje što raditi sa kreditima koji su vezani uz švicarske franke. Svi znamo da je tečaj franka ojačao u odnosu na euro, što je utjecalo i na rast franka u odnosu na hrvatsku valutu. Spekulacije o budućem tečaju franka ostaviti ćemo analitičarima, a prikazat ćemo na jednostavnom primjeru što se događa prilikom konverzije kredita iz švicaraca u euro.

Zlatno je financijsko pravilo da se zadužuje u valuti u kojoj se i ostvaruju prihodi. U Hrvatskoj to u najvećem broju slučajeva nije moguće zbog valutne klauzule koja je prisutna u najvećem broju kredita. Zaduženje u eurima je logična opcija buduću da HNB brani tečaj kune prema euru pa je on stabilan kroz dulje vremensko razdoblje s manje ili više predvidljivim sezonskim utjecajima.

Nakon uredne otplate glavnica u eurima se povećala

Oni koji su svoje kvadrate kupili zaduživanjem u švicarskim francima privukla je niža kamatna stopa koja u konačnici dosta utječe na ukupnu otplatu kredita. Zaduženjem u švicarcima prihvatili su i tečajni rizik od kojeg se uglavnom nije moguće zaštititi. Za potrebe izračuna pretpostavit ćemo da je klijent 31.01.2006. godine podignuo stambeni kredit u švicarskim francima u protuvrijednosti od 80.000 EUR, sa rokom otplate od 30 godina i uz kamatnu stopu od 4%. Zbog jednostavnosti izračuna, pretpostavimo da je kamatna stopa do danas ostala nepromijenjena (što u stvarnosti nije slučaj) kako bi izolirali utjecaj povećanja kamatne stope i zadržali se na komponenti tečaja.

Prema tečajnici HNB-a za taj datum, klijent je da bi dobio protuvrijednost 80.000 EUR podignuo kredit od 124.312,00 švicaraca. Rata kredita u švicarcima iznosila mu je 593.48, ili preračunato prva rata 01.03.2006. godine iznosila je 2.771,55 HRK. Uz pretpostavku nepromijenjene kamatne stope rata kredita 1.7.2010. godine iznosi 3.216,66 HRK.

Ono što je nama interesantno je vidjeti kako stoji otplata kredita. Urednom otplatom mjesečnih anuiteta, 01.07.2010. godine glavnica iznosi 113.947,00 CHF. Ukoliko se konverzija radi prema tečaju 01.07.2010. godine glavnica iznosi 86.015,00 EUR. Dakle unatoč urednoj otplati i nepromijenjenoj kamati danas je klijent u eurima banci dužan više nego je protuvrijednosti eura podignuo prije 4,5 godina!

Konverzija ne smanjuje ratu kredita

Upravo će se to dogoditi ukoliko danas klijent zatraži konverziju kredita u eure. Glavnica kredita biti će mu uvećana, a treba napomenuti da se tu trebaju uračunati i dodatni troškovi konverzije kredita, obrade kreditnog zahtjeva, troškovi javnog bilježnika, moguće nove procjene nekretnine itd. Napomenimo i to da će konverzijom kredita u eure mjesečna rata sigurno dodatno narasti zbog veće kamatne stope na euro kredite. Konverzijom kredita klijent se zaštitio od budućeg tečajnog rizika, tj. daljnjeg jačanja švicarskog franka prema euru odnosno kuni.

Pretpostavimo da je klijent odlučio da mu se konverzija kredita isplati te sada ima kredit vezan uz euro. Klijent je promijenio svoj tečajni rizik i sada je izložen tečajnom riziku prema euru, kojeg HNB uspješno godinama brani na približno istim razinama. Ukoliko tečaj franka u budućnosti nastavi jačati, klijent je napravio dobar posao jer je gubitak na kreditu umanjio. Ali ako tečaj franka u budućnosti oslabi, klijent je na gubitku jer da je ostavo kredit u švicarskim francima zaduženje u odnosu na euro bi se smanjilo. Dakle ne samo što je ostvario gubitke u sadašnjosti, on će i u budućnosti gubiti potencijalnu zaradu.

Što će biti s tečajem švicarskog franka?

Zaključak je da ukoliko smatrate da će tečaj franka nastaviti jačati u duljem vremenskom razdoblju konverzija kredita unatoč troškovima itekako se isplati. Ako smatrate da će franak u odnosu na euro i kunu slabiti ostavite kredit u švicarcima. Točno predviđanje tečaja u tako dugom vremenskom razdoblju čista je lutrija i danas možda jedino hobotnica Paul može dati točno predviđanje!

Izvor: www.moj-bankar.hr

Vezane vijesti

Masna bankarska zarada na valu krize

Masna bankarska zarada na valu krize

Banke u Hrvatskoj su u razdoblju od 2008. do 2011. godine samo na kamatama zaradile 42 milijarde kuna, u istom razdoblju banke su naplatile ukupno… Više

Komentari

registracija
30/5/10

ropan, 22.07.10. 17:43

Heh, još jedna rata u kolovozu i rješavam se kredita.

Uzeo sam kredit u švicarcima jer je to bilo kao in, ali godinu dana nakon Reiffaisen me obavještava da su podigli kamatnu stopu. U skladu s ugovorom. Potom još jednom isto tako. Ako se uzmu tečajne razlike i pribroje rati ispada da mi je kredit poskupio preko 30%.
To je Europa u Hrvatskoj.


registracija
26/11/09

abar, 22.07.10. 19:46

Hm,što mi sve vredi...imao ratu od 5.200,00 Kn a sada je 7.994,00Kn ...kuda kamo kako?????Taj film se vrti samo u našoj-Jacinoj lijepoj....


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika