01.11.2010. / 09:29

Autor: Hina

Stupio na snagu izmijenjeni Zakona o mirovinskom osiguranju: Žene u mirovinu sa 65. godina

Od danas je na snazi izmijenjeni Zakon o mirovinskom osiguranju, koji uvodi 20-godišnje prijelazno razdoblje za izjednačavanje dobi žena i muškaraca za odlazak u mirovinu, te ovisno o godinama staža, povećava penalizaciju ranijeg odlaska u mirovinu.

Izmjenama zakona izjednačava se dob za odlazak u mirovinuIzmjenama zakona izjednačava se dob za odlazak u mirovinuOd danas je na snazi izmijenjeni Zakon o mirovinskom osiguranju, koji uvodi 20-godišnje prijelazno razdoblje za izjednačavanje dobi žena i muškaraca za odlazak u mirovinu, te ovisno o godinama staža, povećava penalizaciju ranijeg odlaska u mirovinu.

Žene će tako u starosnu mirovinu s navršenih 65 godina života odlaziti 2030. godine, jer će se dob za umirovljenje godišnje povećavati za tri mjeseca.

Izmjenama zakona uvodi se i raspon penalizacije prijevremenog umirovljenja od 9 do 20 posto za pet godina ranijeg umirovljenja, što će ovisiti o godinama staža. Umanjenje će se kretati od 0,34 posto do 0,15 posto po mjesecu ranijeg odlaska u mirovinu, pa će tako polazni faktor za prijevremenu mirovinu iznositi 0,15 za osobe s 40 i više godina staža, 0,19 za osobe s 39 godina staža, 0,24 za osobe s 38 godina staža itd.

Izmijenjen je i faktor za povećanje starosne mirovine osoba koje će u mirovinu ići nakon 65 godina starosti te će iznositi 0,15 posto po mjesecu kasnijeg ostvarivanja mirovine, a ukupno najviše do 9 posto za pet godina kasnije umirovljenje.

Vlada je tijekom rasprave o izmjenama zakona postigla kompromis sa socijalnim partnerima oko odredbi zakona i povećala prijelazno razdoblje izjednačavanja dobi žena i muškaraca sa prvotnih 10 na 20 godina te ublažila penalizaciju prijevremenog umirovljenja. Time su, kako je istaknuto, tijekom rasprave, umanjeni financijski učinci zakona ali se došlo do pravednijeg rješenja davanjem veće važnosti godinama staža.

U Vladi procjenjuju da će se rashodi za mirovine u 2010. povećati za oko 30 milijuna kuna, u 2011. za oko 120 milijuna kuna, a u 2012. oko 35 milijuna kuna, te da bi se nakon toga počeli smanjivati. U 2013. tako bi trebali biti manji za oko 50 milijuna kuna, 2014. za oko 140 milijuna kuna, a 2015. za oko 249 milijuna.

Inače, prema podacima HZMO-a, zbog najave izmjena odredbi o prijevremenom umirovljenju, u prvih devet mjeseci ove godine u prijevremenu starosnu mirovinu otišlo je 13.873 osoba, što je za 63 posto više nego u 2009. godini

Vezane vijesti

'Budućnost mirovinskog sustava će se znat do kraja godine'

'Budućnost mirovinskog sustava će se znat do kraja godine'

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić najavio je da će do kraja ove godine biti postignut dogovor sa socijalnim partnerima o budućnosti… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika