22.04.2010. / 08:58

Autor: Deutsche Welle

DW: Njemačka računala postaju igrališta za hakere

Lampice u Njemačkoj se pale kada je napadnuto neko računalo u toj zemlji, ali i kada se neki napad pokrene iz Njemačke. Jer, računala koja su dio 'bot-mreža' istovremeno su žrtve i napadači. Takva računala internet-kriminalci mogu iskoristiti za napade većih razmjera, recimo – na servere njemačke vlade

Većina napada kreće iz NjemačkeVećina napada kreće iz NjemačkeNjemačka, u usporedbi sa drugim europskim zemljama, ima najviše računala „zaraženih“ računalnim virusima. Prije godinu dana, na prvom mjestu je bila Španjolska, ističe se u godišnjem izvješću američke tvrtke "Symantec".

Prema „Symantecovoj“ studiji, dvanaest posto računala u Njemačkoj dio je tzv. "bot-mreža". To znači da su takva računala inficirana najmanje jednim virusom i mogu biti na meti napada hakera. Kriminalci takva računala mogu špijunirati, u njima pronalaziti korisničke šifre, koristiti ih za slanje elektronske pošte ili za napade na željene internet stranice. „Vi ste neka vrsta sistema za rano upozoravanje; kriminalci svoje najnovije trikove isprobavaju najprije u Njemačkoj, po načelu: ako tamo rade, raditi će i drugdje“, kaže Kevin Haley, „Symantecov“ tehničar iz Los Angelesa.

I drugi proizvođači antivirusnih programa ili sistema za osiguranje računala i mreža, kao što su „Kasperski“, „AVG“ ili „McAffe“, provode istraživanja i objavljuju izvještaje. No, „Symantec“ je predvodnik na svjetskom tržištu koji najvažnije informacije o virusima dobiva od svojih korisnika.

Kao na filmu

U Los Angelesu se nalazi neka vrsta zapovjednog središta tvrtke. U toj prostoriji, prozorska stakla su zatamnjena, posvuda su satovi koji pokazuju lokalna vremena u čitavom svijetu, a u središtu pažnje je interaktivna karta svijeta na kojoj stalno svijetle crvene lampice. „Primamo milijune upozorenja od korisnika našeg sistema i obrađujemo ih 24 sata dnevno. Evo, možete vidjeti da je posebno veliki broj lampica upaljen u Africi – to znači da je tamo u toku neki veći napad“, prenosi Kevin Haley.

Lampice u Njemačkoj se pale kada je napadnuto neko računalo u toj zemlji, ali i kada se neki napad pokrene iz Njemačke. Jer, računala koja su dio 'bot-mreža' istovremeno su žrtve i napadači. Takva računala internet-kriminalci mogu iskoristiti za napade većih razmjera, recimo – na servere njemačke vlade.

Borba u virtualnom i realnom svijetu

I dok u toj zemlji policija još traži strategije borbe protiv računalnog kriminala, policija u SAD odavno surađuje sa industrijom informacijske tehnologije. „Symantec“ je bivšeg pravnika Adama Palmera proglasio za specijalnog opunomoćenika za tu suradnju.

„Kada sam počeo goniti kriminalce u virtualnom svijetu“, kaže Palmer, „morao sam se služiti zakonima iz realnog svijeta. Stalno smo kaskali za kriminalcima, jer su oni uspjevali upotrebiti svaku novu tehniku koja bi se pojavila. Policija tu također ne može brzo reagirati. Zato je važno da se možemo služiti bazama podataka privatne industrije i istraživanja“.

U Njemačkoj se tako nešto tek treba dogoditi; zasad se istražitelji moraju boriti sa birokratskim preprekama i nedostatkom osoblja.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Lenovo predstavio nove Ultrabook prijenosnike

Lenovo predstavio nove Ultrabook prijenosnike

Lenovo je hrvatskim korisnicima predstavio dugo očekivane Ultrabook prijenosnike IdeaPad U30 i U410. Lenovo Ultrabook prijenosnici kombiniraju… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika