05.03.2008. / 14:26

Autor: Katarina Zorić

USTAVNE PROMJENE

Sanader tvrdi da ne želi smanjiti ovlasti predsjednika

Premijer Sanader je naglasio da u HDZ-u nema nikakvih rasprava oko ustavnih promjena, dok je predsjednik SDP-a Milanović izjavio kako bi cilj takvih promjena bio uvođenje autokratskog kancelarskog sustava, što SDP neće podržati

Premijer Ivo Sanader odbacio je nagađanja da on i HDZ žele ustavnom promjenom smanjiti ovlasti predsjednika RH. "Vladimir Šeks je možda iznio osobno gledište o prijedlogu stručnjaka za Ustav", rekao je Sanader naglasivši da u HDZ-u nema nikakvih rasprava oko ustavnih promjena, osim oko referenduma o ulasku u Europsku uniju. "Ustav želimo promijeniti kako bi u njega vratili Bošnjake i Slovence", rekao je Sanader koji od Slovenije očekuje isto, prenosi HTV.

Osvrnuo se na ranija nagađanja o promjeni članka 97. Ustava koji se odnosi na dodjeljivanje mandata za sastavljanje Vlade od predsjednika RH rekavši kako ta ustavna promjena za njega nije prioritet. Istup predsjednika saborskog Odbora za Ustav Vladimira Šeksa o mogućim ustavnim promjenama premijer smatra ispravnim. "Vladimir Šeks je možda iznio osobno gledište o prijedlogu stručnjaka za Ustav. Nije dobro da se Ustav mijenja svaki čas", ustvrdio je Sanader. Dodao je kako misli da Hrvatska u ovom trenutku ima dobar politički sustav, ali i da će HDZ kao ozbiljna politička stranka razmotriti prijedloge koji dođu u Odbor za Ustav.

Podsjetimo, potpredsjednik Hrvatskog sabora i član Predsjedništva HDZ-a Vladimir Šeks opovrgnuo jw napise u medijima kako je izjavio da se HDZ zauzima za čisti parlamentarni sustav. Šeks tvrdi kako je novinarima rekao da će u ponedjeljak biti održana tematska sjednica Odbora za Ustav na kojoj će se razmotriti različite inicijative za moguće promjene Ustava, pa tako i ona Smiljka Sokola i skupine javnih radnika koji se zauzimaju za uvođenje parlamentarnog sustava.

Tvrdi kako je izrijekom rekao da to nije inicijativa HDZ-a te da se zauzima za razmotranje uvođenja parlamentarnog sustava. "HDZ nije razmatrao ni jednu ustavnu promjenu niti je to bilo predmetom rasprave na sjednicama Predsjedništva stranke", rekao je Šeks.

SDP protiv ustavnih promjenaUstavne promjene komentirao je i čelnik SDP-a Zoran Milanović. Istaknuo je kako Hrvatska već ima parlamentarnu demokraciju te da je cilj najavljenih promjena autokratski i kancelarski sustav koji SDP neće prihvatiti. Smatra da je postojeći sustav baš ono što Hrvatskoj treba te da "dobro funkcionira i ne treba mijenjati". Ovakav sustav, smatra šef SDP-a, omogućava prihvatljivu ravnotežu snage, ovlasti i kontrole između Pantovčaka i Banskih dvora, neovisno o tome tko gdje sjedi.

Kada su u pitanju ustavne promjene, kaže Milanović, želja HDZ-a je i promjena odredbe iz članka 97. koja govori kome i kada predsjednik države dodjeljuje mandat za sastav Vlade. Milanović smatra da je ta je odredba dobra za Hrvatsku i ne bi se trebala mijenjati.

SDP ima svoje prioritete oko Ustava za koje Milanović vjeruje da su prioriteti većine društva, a odnose se na produženje zastarnih rokova za kažnjavanje kriminala u privatizaciji i pretvorbi.

Što se pak tiče referenduma za EU, SDP je u cijelosti otvoren za dogovor sa svim političkim opcijama u našoj zemlji jer je to, kaže, hrvatski interes. Milanović se osvrnuo i na vraćanje Bošnjaka i Slovenaca u Ustav, istaknuvši da se SDP za to zalagao prije HDZ-a, no izrazio je zadovoljstvo što je oko tog pitanja postignut dogovor.

Mesić iznenađen najavom ustavnih promjenaNajavljene ustavne promjene u Tokiju je komentirao i predsjednik Stjepan Mesić. Rekao je da zna za namjeru da se Bošnjake i Slovence vrati u Ustav te da se pojednostavni izbor mandatara za premijera. Predsjednik je istaknuo kako je to jedino o čemu je bio obaviješten.

"Sada sam dobio informaciju da se radi i o inicijativama o promjeni uloge predsjednika, te o tome da bi ga birao parlament što je za mene novost", rekao je Mesić. "Drugo što me malo iznenadilo jest to da se predsjednika pokušava staviti u funkciju fikusa i to iz jednostavnog razloga da bi onaj tko uspostavi izvršnu vlast mogao imati kompletnu kontrolu nad svim državnim mehanizmima", rekao je Mesić.

Mesić je istaknuo kako se hrvatski građani ne daju prevariti jer su shvatili da je hrvatskoj državi potreban čimbenik stabilnosti i sigurnosti u funkciji predsjednika koji je u slučaju krize jedina čvrsta točka sustava.

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika