27.01.2009. / 09:23

Autor: Hina

Željezna prašina zaustavlja globalno zagrijavanje?

Znanstvenici se nadaju da će alge koje žive na površini oceana upiti željezo i početi se brzo razmnožavati apsorbirajući ugljični dioksid s površine vode

Njemačka je dala zeleno svjetlo za kontroverzni njemačko-indijski plan bacanja šest tona željezne prašine u ocean kod Antarktike. Eksperiment predstavlja do sada najveći pokus tehnologije koja bi uz pomoće željezne prašine mogla zaustaviti globalno zagrijavanje po vrlo niskoj cijeni.

Po planu bi njemački istraživački brod Polarstern raspršio željeznu prašinu na površini od 300 četvornih kilometara.

Znanstvenici se nadaju da će alge koje žive na površini oceana upiti željezo i početi se brzo razmnožavati apsorbirajući ugljični dioksid s površine vode. Na kraju svog životnog ciklusa alga umire i tone. Većina ugljika tako završava u dubokim vodama ili na dnu mora. Ocean apsorbira više ugljičnog dioksida iz zraka i tako smanjuje stakleničke efekte. Izdvajanja ugljika tim putem moglo bi zaustaviti globalno zagrijavanje, nadaju se znanstvenici.

Trideset indijskih znanstvenika i još osamnaestero iz drugih zemalja isplovilo je na Polarsternu iz Capetowna 7. siječnja kako bi proveli eksperiment.

Vezane vijesti

Države rade premalo na problemu globalnog zagrijavanja

Države rade premalo na problemu globalnog zagrijavanja

Emisija stakleničkih plinova do 2020. godine mogla bi porasti na devet milijarda tona iznad razine potrebne za ograničenje globalnog zagrijavanja,… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika