22.05.2009. / 11:08

Autor: Hina

Grijesi iz 90-ih: Komšić traži pokretanje kaznenog postupka protiv Dobrice Ćosića i Zorana Lilića

U priopćenju se podsjeća kako je Ćosić na predsjedničkoj dužnosti bio od lipnja 1992. do lipnja 1993. godine te je kao glavni zapovjednik oružanih snaga SRJ rukovodio aktivnostima "agresivnog rata vođenog na teritoriju BiH"

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko KomšićČlan Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko KomšićČlan Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić zatražio je pokretanje istrage i raspisivanje međunarodnih Interpolovih tjeralica za Dobricom Ćosićem i Zoranom Lilićem, bivšim predsjednicima nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) smatrajući ih odgovornim za ratne zloičine počinjene na teritoriju BiH.

Kako se navodi u priopćenju iz Komšićeva ureda dostavljenom u petak medijima u Sarajevu, ovakav zahtjev upućen je Tužiteljstvu BiH od kojega se očekuje da poduzme mjere na kaznenom progonu dvojice bivših predsjednika bivše SRJ.

U priopćenju se podsjeća kako je Ćosić na predsjedničkoj dužnosti bio od lipnja 1992. do lipnja 1993. godine te je kao glavni zapovjednik oružanih snaga SRJ rukovodio aktivnostima "agresivnog rata vođenog na teritoriju BiH".

Po istoj osnovi Komšić odgovornim smatra i Lilića koji je naslijedio Ćosića na predsjedničkoj dužnosti ostavši na njoj do kraja srpnja 1997. godine.

U priopćenju se također navodi kako je u pripremi podnošenje još niza kaznenih prijava protiv drugih bivših dužnosnika nekadašnje SRJ, za koje postoji sumnja da su u razdoblju od 1992. do 1995. godine počinili najteža djela protiv integriteta BiH te protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom.

Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine ranije ovog tjedna raspisalo je međunarodne tjeralice za devetnaest osoba iz BiH koje su tijekom rata obnašale visoke političke i vojne dužnosti.

Među njima su i ratni članovi Predsjedništva BiH Ejup Ganić i Stjepan Kljuić koje, uz ostale, u Srbiji smatraju odgovornim za napad na kolonu bivše jugoslavenske vojske što se 3. svibnja 1992. godine povlačila iz Sarajeva.

Komšić je, reagirajući na raspisivanje tih tjeralica, ranije ocijenio kako je riječ o nastavku ratne politike razbijanja BiH te je upozorio kako će to imati ozbiljne posljedice po odnose sa Srbijom.

Vezane vijesti

Komšić odustao od ostavke

Komšić odustao od ostavke

Predsjedništvo Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDP) odbacilo je u srijedu ostavku koju je na sve stranačke dužnosti podnio član… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika