24.02.2010. / 13:15

Autor: Nacionalova redakcija

Malo ali vrijedi: Hrvatska polako napreduje na ljestvici dostupnosti ICT-a

Hrvatska je među 10 vodećih zemalja svijeta prema porastu IDI vrijednosti u 2008. godini u odnosu na 2007. godinu

Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) objavila je redovito izvješće za 2010. godinu pod nazivom „Mjerenje informacijskog društva“, koje pokazuje da i unatoč svjetskoj gospodarskoj krizi uporaba informacijskih i komunikacijskih (ICT) usluga, a osobito usluga pokretnih komunikacija i internetskih usluga i dalje raste u cijelom svijetu. Koncem 2009. godine u svijetu je zabilježeno oko 4,6 milijarda korisnika pokretnih mreža (prosječna gustoća od 67%), a internetom se koristilo oko 1,7 milijarda ili 26% svjetskog pučanstva.

Hrvatska bolja od Češke, Slovačke i Cipra

Kao mjerilo ukupnog napretka u razvoju informacijskog društva ITU koristi tzv. indeks ICT razvoja ili IDI indeks, koji se sastoji od 11 pokazatelja što obuhvaćaju dostupnost ICT-a, njegovu uporabu i stručne kvalifikacije. Hrvatska je u ovogodišnjem ITU-ovu izvješću posebno pohvaljena za izvanredan napredak u području dostupnosti ICT-a, a prema IDI vrijednosti za 2008. godinu ukupno je rangirana na 36. mjestu, što je pomak za 1 mjesto u odnosu na 2007. ispred Češke, Slovačke, Cipra, Poljske, Latvije te svih zemalja regije osim Slovenije.

Hrvatska je među 10 vodećih zemalja svijeta prema porastu IDI vrijednosti u 2008. godini u odnosu na 2007. godinu. Hrvatska je ostvarila pomak i na ljestvici kojom se mjere troškovi košarice ICT usluga u odnosu na BDP po stanovniku – po cijenama se nalazimo na 49. mjestu od 161 zemlje, što nas svrstava u skupinu zemalja u kojima su troškovi košarice ICT usluga manji od 2% mjesečnog BDP-a po stanovniku. Ako se uzmu u obzir samo cijene širokopojasnih usluga u nepokretnoj mreži, Hrvatska je na 41. mjestu od 161 zemlje, s cijenama manjim za 24% u 2009. godini u odnosu na 2008. godinu, što njezine širokopojasne usluge čini jeftinijima od istih usluga u, primjerice, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Estoniji, Latviji te svim zemljama regije osim Slovenije.

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika