10.12.2010. / 21:59

Autor: Deutsche Welle

Nobelova nagrada simbolično položena na prazan stolac

Praćena prosvjedima iz Pekinga, u Oslu je održana svečanost dodijele Nobelove nagrade za mir. Sam dobitnik, Liu Xiaobo, nije mogao biti nazočan budući da se nalazi u zatvoru, na sjeveroistoku Kine.

Nobelova nagrada na praznom stolcu (Reuters)Nobelova nagrada na praznom stolcu (Reuters)Stolac predviđen za ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za mir, Liua Xiaoboa - ostala je prazna. Kineska vlada ne samo da Xiaoboa nije željela pustiti iz zatvora, u kojem je već više od godinu dana, nego je takoreći poduzela sve što je u bilo u njezinoj diplomatskoj moći da odgovori i izvrši pritisak na predstavnike drugih zemalja da ne budu nazočni tijekom dodijele ovog priznanja. To joj je u slučaju nekih država doista i pošlo za rukom. Između ostalih, svečanosti u Oslu nisu nazočili predstavnici uglavnom arapskih zemalja ali ni Rusije, Pakistana i Afganistana. Nema ni predstavnika Srbije.

"Nagrada nije napad na nekoga...."

Uz glazbu Edvarda Griega, norveška glumica Liv Ulman čitala je neke od Xiaoboovih tekstova. A predsjednik Odbora za dodijelu Nobelove nagrade, Thorbjorn Jagland ovom je prilikom rekao:

„Žao nam je da dobitnik nije prisutan. On sjedi izoliran u jednom zatvoru na sjeveroistoku Kine. Ni njegova supruga kao niti rodbina nisu mogli doći. Stoga danas neće biti dodijele ni priznanja a niti medalje. No, to pokazuje da je ova nagrada u svakom slučaju bila potrebna".

Thorbjorn je medalju Nobelove nagrade simbolično položio na praznu stolicu, dok će novac u iznosu od 1,1 milijuna eura biti sačuvani u Oslu, sve dok ga sam Xiaobo osobno ne dođe podignuti. Predsjednik Odbora za dodijelu Nobelove nagrade je isto tako ponovno iskoristio priliku i još jednom apelirao na vladu u Pekingu da oslobodi ovog autora. Kineske vladi naime tvrde je Liu Xiaobo „običan kriminalac" te da se s pravom nalazi u zatvoru.

Nadalje, u svom govoru, Jagland je i naglasio da poanta ove nagrade nije napad na nekoga, vec da se njome izražavaju ljudska prava, demokracija i mir. Osim toga, rekao je predsjednik Odbora u Oslu, - njome želimo i podsjetiti da su prava koja danas imamo, rezultat borbe osoba koje su vrlo često na sebe preuzimala i velike rizike.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Obama: Nobel za mir ističe važnost promicanja žena

Obama: Nobel za mir ističe važnost promicanja žena

Predsjednik Sjedinjenih Država Barack Obama ocijenio je u petak da dodjela ovogodišnje Nobelove nagrade za mir trima ženama potvrđuje da je važno… Više

Komentari

registracija
30/12/08

csiki, 10.12.10. 22:20

Srbija je imala svog predstavnjka omdusmana Jankovica.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika