05.07.2011. / 10:15

Autor: Deutsche Welle

Danci ponovno uvode granične kontrole: Ksenofobija ili borba protiv kriminala?

Od utorka (5.7.) će na danskim graničnim prijelazima 30-ak dodatnih carinika provoditi povremene kontrole putnika s navodnim ciljem spriječavanja prekograničnog kriminala. Turistima obećavaju slobodan prolaz.

IlustracijaIlustracijaUvođenje graničnih kontrola na ulazima u Dansku nameće pitanje, radi li se samo o postavljanju nekoliko neupadljivih carinika na njemačko-danskim graničnim prijelazima ili je to ipak kraj slobodnog putničkom prometa unutar Europske unije? Upravo na početku turističke sezone ljetnih odmora Danci uvode graničke kontrole i nastoje dokazati da takav korak nije niti daleko tako strašan kako su na to upozoravali kritičari.

Danaski ministar za dužen za carine i poreze Peter Christensen poručuje da „većina turista i putnika neće ništa primijetiti". Na taj način nastoji udobrovolji njemačke turiste koji namjeravaju provesti svoj ljetni odmor u Danskoj. „Na granicama neće biti kolona i čekanja", obećao je danski ministar.

Borba protiv kriminala ili ipak ksenofobija?

Ipak, cijela priča, samo prije dva mjeseca zvučala je potpuno drukčije. Tada je desnopopulistička stranka DVP, koja rado na svojim plakatima prikazuje graničnu rampu kao simbol dobro čuvanih granica protiv previše stranaca, predstavila je politički „deal" s danskim premijerom Larsom Lokkeom Rasmussenom. Za pristanak stranke DVP i time većine u parlamentu na vladin prijedlog o mirovinskoj reformi je DVP kao protuuslugu dobio uvođenje „stalnih" graničnih kontrola.

Za izgradnju kontrolnih točaka i objekata, angažiranje većeg broja carinika i kompletni videonadzor graničnih prijelaza prema Njemačkoj i Švedskoj planirana su znatna sredstva. To su planovi danske vlade i tako glase i prva službena priopćenja. Sve je u svibnju ove godine izgledalo vrlo ozbiljno, a to se i htjelo kako bi se zadovoljila biračka klijentela desnopopulističke stranke DVP.

Danska iznenađena reakcijama susjeda...

Ipak dansku vladu u Kopenhagenu je očito iznenadilo da o danskim planovima pomno prati razvoj i zbivanja i izvan granica, prije svega u Bruxellesu i Berlinu. Zbog vrlo oštre kritike planova danske vlade u pogledu uvođenja graničnih kontrola sada je reagirao ministar Christensen: „Čini se da se u svemu malo pretjeralo".

Kako bi djelovalo uvjerljivo danska ministrica vanjskih poslova Lene Espersen posjetila je svoje njemačke, švedske i poljske kolege po dužnosti, Westerwellea, Bildta i Sikorskija te pojasnila kako stvari oko graničnih kontrola nisu tako dramatične, već da Danska na svoje granice šalje samo dodatni broj carinika koji će se baviti otkrivanjem krijumčara oružja, droga i ljudi.

...ali je dobila zeleno svjetlo na summitu EU-a

Konačno je i danski premijer Rasmussen na lipanjskom summitu Europske unije dobio uvjeravanja i jamstva da Unija ne samo da neće pokretati postupak protiv Danske zbog kršenja europskih zakona i odredbi Schengenskog sporazuma već je Europsko vijeće čak dalo zeleno svjetlo za planiranje uvođenja novih graničnih kontrola čiji je cilj nazdor ilegalnih migracija. Uvođenje graničnih kontrola dopušteno je samo u iznimno ekstremnim slučajevima. „To je samo znak da s vlastitim planovima nisu bilo toliko u krivu", naglasio je danski ministar za poreze Christensen.

Ipak i u Danskoj se sada raspravlja o tome da li je ovaj politički potez oštetio ugled zemlje? Dnevnik „Politiken" objavio je izjave građana iz triju susjednih zemalja, među ostalim citirana je i jedna Berlinčanka: „Ako Danska financijski propadne kao danas Grčka, tada poručujem Danskoj da ne računa na moju pomoć. Za Dansku neću izdvojiti niti jedan jedini euro".

Na graničnim prijelazima prema Danskoj od danas stoje dodatni carinici, a planirana je izgradnja dodatnih zdanja na svim graničnim prijelazima do 2014.godine.

Autor: Alen Legović, Bruxelles

Deutsche Welle

Vezane vijesti

EP oštro napao postignuti dogovor o promjeni Schengena

EP oštro napao postignuti dogovor o promjeni Schengena

Zastupnici Europskog parlamenta oštro su kritizirali zemlje članice i zatražili od njih da preispitaju svoju odluku prema kojoj europski… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika