10.08.2011. / 23:34

Autor: Deutsche Welle

Komentar DW-a

Neredi u Velikoj Britaniji: Nepravdu u društvu se predugo ignoriralo

U Velikoj Britaniji jaz između bogatih i siromašnih nikad nije bio veći kao danas. Iako izgrednici ne zaslužuju simpatije, jasno je da su napetosti već godinama u porastu, komentira Torsten Huhn.

Razmjeri nasilja u Londonu i drugim britanskim gradovima potpuno su iznenadili Britance. Ustvari se činilo kao da je sve prilično u redu: konzervativno-liberalna vlada je svoj program štednje uspjela progurati kroz parlament bez većih prosvjeda, gospodarska situacija doduše nije sjajna, ali ipak je podnošljiva. I sada su tu ti izgrednici koji ometaju lijepu sliku olimpijskog grada Londona, koji se svijetu za godinu dana želi predstaviti kao blistava metropola.

Stoga su u vladi bijesni što je radost iščekivanja Olimpijade - pomućena. Izgrednike se oštro kritizira i šalje se još više policajaca na ulice kako bi se situacija donekle stavila pod kontrolu.

Rastuće društvene napetosti

Sve teže se može osjećati simpatije prema maskiranim nasilnicima - prema ljudima koji pale kuće, koji ljutito lupaju izloge i kradu iz trgovina što god stignu.

Ali Britanci bi trebali i usuditi se malo bolje promotriti uzroke nereda. Jer da sve to ima i svoje razloge u društvu i da mnogi izgrednici žive u lošim uvjetima, da im život ne pruža sjajnu perspektivu - to mora biti jasno i svakom onom konzervativnom Britancu koji živi u dobro sređenim životnim uvjetima. Visoka nezaposlenost kod mladih i dugoročna nezaposlenost u donjim slojevima društva, zajedno s nedavnim kraćenjima unutar sustava socijalne pomoći, dovodi do rastućih društvenih napetosti.

No, Britanci reagiraju drukčije od Nijemaca ili Francuza. Mnogi se veoma rado daju zavesti bogatstvom, koje je očito u Londonu. U tome gradu milijarderi iz cijelog svijeta uživaju u luksuznom životu i time doprinose rastu cijena nekretnina. Jedna zemlja, međutim, ne može stalno ignorirati probleme koje sa sobom donose nejednakost i manjkav socijalni sustav.

Mladi ionako imaju osjećaj da su gubitnici

Mjere štednje konzervativno-liberalne koalicije zaoštravaju situaciju. Dosta toga, što se proteklih desetljeća izgradilo u području socijalne njege i pomoći za integraciju migranata, sada se uništava. U Manchesteru, primjerice, grad više ne može financirati više od 30 omladinskih centara, jer mora uštedjeti četvrtinu svoga proračuna. Kod mladih, koji ionako imaju osjećaj da su gubitnici, tako se povećavaju frustracije koje se veoma lako mogu ispoljiti u neredima.

Nasilje se ne može opravdati. Ali ni društvo se ne može praviti kao da je slijepo. Ono snosi odgovornost i za one dijelove zajednice koje život nije mazio. No, takvo stajalište u Velikoj Britaniji izgleda nije još dovoljno rašireno.

Autor komentara: Torsten Huhn / mm / sm

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Uživajte u sekundu dužem vikendu

Uživajte u sekundu dužem vikendu

Svijet će dobiti zasluženi produženi vikend no nemojte raditi velike planove jer će odmor trajati samo sekundu duže. Takozvana "prijestupna sekunda"… Više

Komentari

registracija
8/7/09

bankar, 11.08.11. 02:25

smrt kapitalizmu sloboda narodu, Amerika i Engleska bit će zemlja proleterska!


registracija
25/10/10

cuma, 11.08.11. 08:35

Svjetski poredak je na izdsaju, moderno robovlasničko društvo više ne prepoznaje čovjeka, ili još gore prepoznavši njegove slabosti navuklo ga je na bolesnu konzumaciju roba i usluga, i svela ga na golog konzumenta kiča, hrane na isteku roka trajanja, kupovinu robe na rasprodajama,,,,,potrošač više nije čovjek, obitelj mu se raspada, roditelji rade 24 sata dnevno, djeca su prepuštena nebrizi društva koje se raspada. Recesija koja se ponavlja sve učestalije, upravo dokazuje da ovaj poredak jednostavno više nije održiv,,,,,,,,


registracija
6/3/11

erdedi, 11.08.11. 09:51

Monetarni sustav je bolestan, društveni sustav je inficiran tom bolešću, pa svatko onaj kome je preostalo i trunke moralnosti mora dati svoj mali doprinos da se taj sustav mirnim putem reformira, za opće dobro. Alternative mirnim evolutivnim promjenama su velike društvene kataklizme, pa i smak ove pohlepne civilizacije.Nasilje i vandalizam nisu rješenje.Mladi ljudi
svijeta, zahvaljujući internetu i pohlepnim vlasnicima svega na zemlji, (pa i interneta) shvatili su da su roblje
bez perspektive, i izražavaju svoje nezadovoljstvo(više očaj), na pogrešan način. Internet generaciji trebali bi se priključiti svi stanovnici svijeta, te oni koji točno znaju kako problem treba riješiti. Uzrok svih problema, jest
novac kao dug. Svi smo dužni, i koliko god radili i štedili
dug koji to uopće nije, nikad nemožemo vratiti.
Paradoks cijele priče jest broj onih kojima smo svi dužni.
Ljudi koji proučavaju ovaj civilizacijski fenomen, sigurni su da taj broj nije viši od 250 obitelji. Tih 250 obitelji od kojih barem jedna trečina živi u Engleskoj, jedini su istinski univerzalni, zemaljski i svemirski teroristi. Kako je sve počelo (porobljavanje)iz Kraljevstva, kozmička je pravda da se problem počinje i rješavati u svojem ishodištu, odakle će krenuti( nadam se )promjene u cijelom svijetu.


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika