23.08.2011. / 15:00

Autor: Hina

Merkel: Njemačka želi Srbiju u EU te napredak u dijalogu s Kosovom

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u utorak, nakon sastanka sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, kako Njemačka želi Srbiju unutar Europske unije (EU), ali i da se od Srbije očekuje napredak u dijalogu s Kosovom.

Angela Merkel (Foto: M. Vrčković)Angela Merkel (Foto: M. Vrčković)Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je u utorak, nakon sastanka sa srbijanskim predsjednikom Borisom Tadićem, kako Njemačka želi Srbiju unutar Europske unije (EU), ali i da se od Srbije očekuje napredak u dijalogu s Kosovom.

''Moja poruka ovdje u Beogradu glasi: mi želimo Srbiju u EU, mi smo čvrsto uvjereni da je Srbiji mjesto u EU i uvjereni smo da je miran zajednički život u Europi jedino moguć kada su sve zemlje Zapadnog Balkana članice EU'', istaknula je njemačka kancelarka.

Podsjetivši na to da se ponekad postavlja pitanje: ''Da li nas zaista žele ili samo postavljaju nove prepreke?'', Merkel je kazala kako je zbog toga toliko važno da je Hrvatska uspjela na putu ka članstvu u EU jer se može reći da to nije točno i da EU zaista želi svaku pojedinačnu zemlju. Dodavši kako proces približavanja EU ovisi o napretku po kriterijima koji postoje za pristupne pregovore, Merkel je istaknula da zato i vidi "dobre šanse za Srbiju". "Moja poruka njenim građanima je da ne želimo buditi lažna očekivanja, već da je to i u interesu EU'', kazala je.

Njemačka kancelarka također je istaknula da, ukoliko Srbija želi postići status kandidata za članstvo u EU, to znači da ona treba obnoviti dijalog s Kosovom i postići rezultate u tom dijalogu te omogućiti da misija Eulex radi u svim djelovima Kosova i pomoći da se ukinu paralelne strukture, a ne da se uspostavljaju nove.

''Njemačka je priznala Republiku Kosovo, Srbija to nije učinila, to je jedna situacija gdje ipak moramo uznapredovati. Za nas su sljedeći koraci rezultati u dijalogu, normalan rad Eulexa i ukidanje paralelnih struktura na sjeveru Kosova'', kazala je Merkel te istaknula kako je Europa zapravo rješenje i da će prihvaćanjem Schengenskog sporazuma biti ukinute granice među državama.

Njemačka kancelarka upozorila je kako je neophodno spriječiti unilateralne poteze, dodajući da se sva pitanja ne mogu riješiti jednim potezom, već da treba postupno otvarati nove mogućnosti. ''Mi smatramo da se dijalog može voditi i da će onda opasnost od poduzimanja unilateralnih koraka biti manja. Mi želimo rezultate tijekom tog dijaloga, ljeto nije bilo baš sjajno i dovelo je do nekih stvari za koje smo smatrali da su prevladane'', kazala je Merkel aludirajući na nedavne sukobe na graničnim prijelazima između Kosova i Srbije.

Srbijanski predsjednik Boris Tadić izjavio je nakon razgovora s njemačkom kancelarkom kako Srbija traži od svojih europskih partnera da bude tretirana na isti način kao i sve ostale zemlje te da nema iluziju da bi u EU mogla unijeti novi sukob, nego želi kroz dijalog riješiti sukobe u regiji.

''Srbija ostaje privržena miru i mirnom i dogovornom rješenju, mi želimo nastaviti dijalog vezan za Kosovo. Srbija želi rješenje, ne želi zamrznuti konflikt'', kazao je Tadić.

Tadić je dodao kako je Srbija duboko uvjerena da je ispunila ili će u narednih nekoliko tjedana ispuniti sve kriterije vezane za status kandidata. ''Mi smatramo da status kandidata nije dovoljan, imajući u vidu naše aspiracije, mi želimo datum za početak pregovora jer tada će biti učinjen taj sudbonosni korak i neće biti moguće da dođe do neke revizije tog europskog političkog procesa u Srbiji'', istaknuo je.

U pogledu Kosova, srbijanski predsjednik ocijenio je kako je ''više nego očigledna'' strategija Prištine da se unilateralnim aktima mijenja situacija na terenu i da se uspostavlja nova politička realnost te dodao kako Srbija od EU očekuje potpuno jasno stajalište upućeno albanskom vodstvu u Prištini kao i da je Srbija posvećena mirnom rješenju.

Govoreći o njemačko-srbijanskim gospodarskim odnosima, Tadić je izrazio zadovoljstvo razinom njemačkih ulaganja u srbijansko gospodarstvo, dok je Merkel također izrazila potporu investiranju njemačkih tvrtki u Srbiji.

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

registracija
12/1/11

bozhidar, 23.08.11. 17:09

dakle, merkel nije ista novog ili bitnog [za elucidaciju spora sr-kosova] rekla.

eu je vec jednoc vojno sprijecila daljnu cjepaniju/bjezaniju koje su se vec zbile u hr i bosni.

izgleda da drugog nacina za sprijecavanje novih bjezanija i cjepanija u cg, mak, pod-dunavskoj, sandzaku, i kosovu i nije bilo osim onog vojnog.

zanimivo je u pogledu cijepanja drzava da je [za srbe] republika srpska ipak nezavisna republika.

dakle, niti je federalna niti konfederalna jedinica bosne. doduse, rs nije jos medjuovisna jedinica srbije ili cak jedna jedina srbija.

ukoliko velesrbi rade na stare i nove podjele na osnovu njihove 'ugrozenosti i nemogucnosti' suzivota sa ostalim narodima i narodnostima u ex-Y, te povedu nove balvanske prosvjede ili revolucije, puckaranja, nemire, itd., hoce li nato opet vojnim putem stati tome na kraj?

mislim da je opomena merkele da se nista necini samovoljno/jednostrano u kosova, daleko vise uperena na srbe, nego albance.
pitanje je, da li sadasnja sr vlada ovo shvaca ovako kao ja ili ne? i da isprike da pojedinci ili huligani pale, pucaju, stavljaju balvane na ceste bez odobrenja ili naredjenja sr, nece bit uvazene.

evropi je samo za zarade, je li? a mrzi balvane, paljevinu, pucanje na svom tlu, ali ne u afgh'nu, iraqu, i drugdje.

kako smo vec rekli, osobni supremacisti ujedinjuju se
kao nikad dosad. vidjet cemo jos supremaciste iz bosne, sr, kos, i hr u zagrljaju, a mozda ce se i cak izljubiti na oltar skrajne sebicnosti, osvajackih--oops, ocuvanja 'demokracija', svojih interesa, itd.-- ratova.

pa ce onda balkanci ratovati za lijepi i drazesni novac posvud u svjetu, jer rada nece biti. pa, opet, i nije bas toliko lose vidjeti [ne znam da li cu ja to dozivjeti--meni je 80g] kako jedan ustasa i jedan cetnik [ovaj put bez brade] guzu uz guzu stoje. hvala, b.baljkas sbnk


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika