23.08.2011. / 16:35

Autor: Hina , Nacional.hr

Merkel u Beogradu: Izbjegli Srbi iz Hrvatske traže mjere u slučaju neispunjavanja obaveza

Od Merkel se traži njena potpora prijedlogu "da se otvori bitan dijalog između Srbije i Hrvatske s ciljem pronalaženja sveobuhvatnog, pravičnog i trajnog rešenja problema izbjeglih i prognanih Srba i drugih oštećenih građana'

Angela Merkel boravila je jučer u Hrvatskoj: foto: Mateja VrčkovićAngela Merkel boravila je jučer u Hrvatskoj: foto: Mateja VrčkovićNjemačka kancelarka Angela Merkel u utorak je na sastanku sa srbijanskim premijerom Mirkom Cvetkovićem ocijenila da postoje veliki potencijali daljnjeg razvoja gospodarske suradnje između dvije zemlje, istaknuvši kako je upoznata s pozitivnim iskustvima njemačkih ulagača u Srbiji.

Merkel i Cvetković su, kako je priopćeno iz srbijanske vlade, na sastanku zaključili kako su Njemačka i Srbija iznimno važni politički i gospodarski partneri.

Njemačka kancelarka istaknula je da postoje veliki potencijali za daljnji razvoj suradnje prije svega u području infrastrukture i energetike, posebice obnovljivih izvora energije, te dodala kako Srbija treba posvetiti posebnu pozornost razvoju malih i srednjih poduzeća.

Premijer Cvetković upoznao je njemačku kancelarku s reformskim zakonima donesenim u okviru procesa pridruživanja Srbije Europskoj uniji, makroekonomskom situacijom u Srbiji, kao i reformama koje je srbijanska vlada do sada provela u cilju poboljšanja investicijskog ozračja.

''Njemačka je najveći vanjskotrgovinski partner Srbije i jedan od najznačajnijih investitora. Njemačke kompanije već godinama uspešno posluju u Srbiji i one su najbolja preporuka budućim ulagačima'', kazao je Cvetković.

Na sastanku je istaknuto da će Njemačka preko svoje Razvojne banke KfW nastaviti pružati potporu projektu formiranja Razvojne banke Srbije, navodi se u priopćenju.

U povodu posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel Srbiji, predstavnici Koalicije udruga izbjeglih Srba iz Hrvatske u utorak su u njemačkom veleposlanstvu u Beogradu predali otvoreno pismo upućeno kancelarki, tražeći od nje potporu prijedlogu Koalicije da EU definira ''konkretne mjere u slučaju neispunjavanja obaveza od strane Hrvatske tijekom razdoblja monitoringa u naredne dvije godine''. Također se traži njena potpora prijedlogu "da se otvori bitan dijalog između Srbije i Hrvatske s ciljem pronalaženja sveobuhvatnog, pravičnog i trajnog rešenja problema izbjeglih i prognanih Srba i drugih oštećenih građana''.

Ova je udruga početkom proljeća prikupila potpise na Peticiju izbjeglih i prognanih Srba iz Hrvatske kojom se traži povrat i obnova imovine uništene u ratu, naknadu za uništenu i nestalu imovinu, povrat oduzetih stanarskih prava ili pravedna naknada bez uvjetovanja i ograničenja. Pismo s preslikom peticije uputili su i na relevantne institucije EU.

Vezane vijesti

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Kosovo: U sukobu na prijelazu Merdare više od 40 ozlijeđenih

Više od 40 ljudi, među kojima više od 20 pripadnika kosovske policije, ozlijeđeno je u četvrtak ujutru u sukobu skupine srbijanskih građana i… Više

Komentari

registracija
11/10/10

agaSovulj, 23.08.11. 17:03

kao što i hrvatski zarobljenici u srpskim logorima imaju pravo na odštetu od Srbije, tako i Srbi kojima je učinjena nepravda imaju pravo na traženje odštete od strane Hrvatske. Oni koji su tolerirali, da ne kažem osmislili, izbacivanje Srba iz stanova, dizanje kuća u zrak ili paljenja nakon Oluje, učinili su Hrvatskoj medvijeđu uslugu. Ili je možda to sve vrijedno onoga što je Hrvatska dobila na kraju - 2-3% Srba?


registracija
17/6/10

jjkeizerin, 23.08.11. 18:22

Da li ove ''moderne'' prozivke za revizijom komunistickih zrtava nakon 2. svj. rata imaju neke veze sa cinjenicom da ce se 200 000 (ukoliko je brojka tocna) prognanih Srba iz Hrvatske morati namiriti sa nekakvim ''odstetama'' , da ne govorimo da bi se zapravo imali pravo vratiti na prvome mjestu, ukoliko bi bili ''ludi'' da to vise zele? Ukoliko hrvatski Srbi ne zele vise natrag na svoje posjede a traze obestecenje od Hrvatske za sve oteto i izgubljeno, tko ce to platiti? ZNA SE tko jedini ima odgovornost i evt. mogucnosti za adekvatan odgovor na ovakvo komplicirano pitanje, zar ne? Da li 200 ''najplemenitijih'' hrvatskih obitelji ima dovoljno materijalnih sredstava za jednu ovakvu financijsku transakciju kada Hrvatska bude u EU?


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika