03.02.2008. / 09:25

Autor: Katarina Zorić

PROPUST

U ZERP-u smiju loviti svi bez straha od kazni!

Sve ribarske koće koje izlovljavaju ribu u zaštićenom pojasu naši policajci mogu jedino upozoriti da to više ne čine, ali ne mogu provesti nikakav postupak jer u području zaštićene zone ingerencije policije prestaju

Aktiviranje zaštićenog ekološko-ribolovnoga pojasa, kojim je Vlada prouzročila Hrvatskoj velike političke probleme s EU u stvarnosti uopće nije provedivo, piše Jutarnji list. Administracija u četiri godine, koliko je prošlo od proglašenja ekološko-ribolovnoga pojasa, nije primijetila da za početak ZERP-a nedostaje ključni preduvjet.

Naime, granica državnoga teritorija na moru završava na granici teritorijalnih voda, a, prema hrvatskim propisma, policija smije postupati samo na teritoriju Hrvatske. ZERP je izvan te crte. To znači da sve ribarske koće koje izlovljavaju ribu u zaštićenom pojasu naši policajci mogu jedino upozoriti da to više ne čine, ali ne mogu provesti nikakav postupak jer u području zaštićene zone ingerencije policije prestaju.

Ovu apsurdnu situaciju prije nekoliko dana uočio je međuresorski tim zadužen za pitanja ZERP-a koji smatra da je za propust odgovorno Ministarstvo pravosuđa jer je očito zaboravilo rješiti pitanje teritorijalne primjene Zakona o prekršajima. Kada se pripremala primjena ZERP-a sva su ministarstva koja su s tim pitanjem imala veze bila zadužena da provjere ima li u propisima iz njihove ovlasti zapreka za primjenu ZERP-a. Na isti način zaduženja je dobilo i Ministarstvo pravosuđa, no evidentno da da su učinili previd. Njihov je propust utoliko veći što se i bez ZERP-a radilo na novom Prekršajnom zakonu i bilo je jednostavno u njemu ugraditi odredbu da se prekršajno pravo primjenjuje na području Hrvatske te u njezinu zaštićenom pojasu. Prekršajni zakon u listopadu je izglasan bez ove izmjene, a tek je sada uočen ovaj veliki nedostatak.

Tehnički propust nije problem ukloniti jer je dovoljno napisati jednu rečenicu izmjena i pustiti ih u saborsku proceduru, ali je problem što bi taj nedostatak trebalo ukloniti u trenutku kada su oko ZERP-a nastali problemi i kada se zbog njegove primjene Hrvatskoj prijeti blokadom ulaska u EU.

Situacija oko ZERP-a mogla bi se dodatno zakomplicirati izmjenama Zakona o prekršajima jer bi to u Sloveniji i Italiji, ali i u EK, mogli protumačiti kao aroganciju Hrvatske, i to u trenutku kada bi trebalo pronaći neki izlaz iz ove situacije. S druge strane, ako se ne izmijeni Prekršajni zakon i ne omogući primjena ZERP-a ispada da se zemlja dovela u nezavidnu situaciju i zaoštrila odnose sa susjedima zbog odluke koju zbog propusta administracije i ne može provoditi.

Problem je u tome što se nisu dobro proučili svi propisi, smatra stručnjak za pomorsko pravo koji nije uključen u rješavanje ovog pitanja. Prema njegovu mišljenju rješenje postoji u Konvenciji o pravu mora te u Pomorskom zakoniku koji predviđa mogućnost reagiranja na prekršaje i na području gdje Hrvatska ima suverena prava, dakle i na području ZERP-a.

Dogovoren sastanak Jandrokovića i Rupela
Prvi put od izbijanja krize oko proglašenja ZERP-a, jučer su telefonski razgovarali ministri vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije, Gordan Jandroković i Dimitrij Rupel. Ministri su dogovorili sastanak za tjedan dana u Muenchenu, na marginama Konferencije o sigurnosnoj politici koja se održava od 8. do 10. veljače.

Termin za sastanak usuglašen je nekoliko dana nakon što je Rupel na sjednici Vanjskopolitičkog odbora Europskog parlamenta izjavio da je Hrvatska posljednjih mjeseci praktički prekinula diplomatske odnose sa Slovenijom te samo dan nakon što su se predsjednici Hrvatske i Slovenije, Stjepan Mesić i Danilo Türk, sastali na neformalnom sastanku u Sloveniji i pozvali na smirivanje "strasti" u odnosima dvaju zemalja

Vezane vijesti

Međimurci rade, Dalmatinci i Slavonci se inate

Međimurci rade, Dalmatinci i Slavonci se inate

Vođa Kukuriku koalicije, Zoran Milanović, sudjeluje u Facebook chatu putem kojeg odgovara na pitanja građana, koje su mu postavljali tijekom… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika