08.03.2008. / 07:45

Autor: Katarina Zorić

DAN ŽENA U HRVATSKOJ

Za žene prekovremeni rad i ugovor na određeno

Tri najveća sindikata i udruga Ženska mreža Hrvatske stotu obljetnicu Dana žena obilježile su prosvjednom povorkom pod sloganom "100 godina ženske borbe - 100 godina neispunjenih zahtjeva" koja se kretala od prodavaonice Keruma na Trešnjevci prema Cvjetnom trgu

Položaj žena u Hrvatskoj na stotu godišnjicu Međunarodnog dana žena i dalje je loš - žene češće od muškaraca dobivaju otkaze, manje su plaćene, izložene su seksualnom uznemiravanju, većina su među nezaposlenima, imaju manje mirovine i na rukovodećim mjestima manje su zastupljene od muškaraca. Iako se ženama krše prava i na drugim životnim područjima, koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Bojana Genov ističe da je najlošije stanje upravo na tržištu rada.

"Žene su za jednak rad manje plaće, izvgnute su seksulanom uznemiravanju i šikaniranju, evidentna je ekonomska nejednakost, a žene i dalje imaju slab pristup politici i vodećim pozicijama. Istraživanja pokazuju da među zaposlenima na određeno vrijeme čak 90 posto čine žene i to je jedan od najvećih problema danas. Žene imaju potpuni osjećaj ugroženosti", ističe Bojana Genov. Više od 85 posto svih ugovora o radu sklapa se na određeno vrijeme. Iako Zakon o radu kaže da je to izuzetak, za hrvatske radnice to je redovito stanje.

Koordinatorica Ženske mreže Hrvatske smatra da hitno treba mijenjati zakonodavstvo, ali i provoditi postojeće zakone. "Što nam vrijede zakoni ako se ne provode. Inspekcija ne radi svoj posao jer svi dobro znamo da žene u prodavaonicama i ugostiteljskim objektima rade i po 10 sati dnevno. Situacija je uistinu kritična", kaže Bojana Genov.

Upravo zato tri najveća sindikata i udruga Ženska mreža Hrvatske stotu obljetnicu Dana žena obilježile su prosvjednom povorkom pod sloganom "100 godina ženske borbe - 100 godina neispunjenih zahtjeva". "Krećemo ispred Keruma jer je to simbol lošeg odnosa prema radnicama. Svima je dobro poznato da je to mjesto gdje se krše prava radnica. Prosvjed će završiti na Cvjetnom trgu gdje ćemo se obratiti Vladi, saborskim zastupnicima i cijelom društvu sa svojih 15 zahtjeva", kaže Bojana Genov napominjući da su svi zahtjevi pismeno već upućeni Saboru i Vladu.

Zahtjevi se uglavnom odnose na regulaciju radnih prava. Traže se, među ostalim, precizni ugovori o radu, plaćen i ograničen prekovremeni rad, jačanje ovlasti inspekcije rada i strože kazne za prekršitelje.

Žene su još uvijek neravnopravne
U povodu Međunarodnog dana žena pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Gordana Lukač Koritnik podsjetila je da su žene još uvijek neravnopravne: podzastupljene su u tijelima gdje se donose odluke od javnog interesa, čine većinu nezaposlenih i većinu zaposlenih na određeno vrijeme i u većini slučajeva su žrtve obiteljskog nasilja. Ističe da je danas položaj žena na tržištu rada jedno od najkritičnijih područja neravnopravnosti žena.
Sto godina ženske borbe za ravnopravnostMeđunarodni dan žena obilježava se u spomen na 8. ožujak, 1908. kada je 15.000 žena zaposlenih u tekstilnoj industriji u New Yorku prosvjedovalo tražeći kraće radno vrijeme, bolju plaću, pravo glasa i zabranu rada djece.

U većini zemalja ulazak žena na tržište rada nije doveo i do primjerene podjele rada u obitelji pa je rezultat bio dvostruka opterećenost žena. Istraživanja provedena u Srednjoj i Istočnoj Europi pokazala su da žene tjedno odrade preko 85 sati plaćenog i neplaćenog rada, u odnosu na 70 radnih sati muškaraca.

Iako je učinjen značajan pomak u prepoznavanju i zaštiti ženskih ljudskih prava u svijetu, žene još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima.

Među siromašnima u svijetu najviše je žena, u prosjeku imaju manja primanja od muškaraca za jednak posao, a i dalje su u velikom postotku žrtve različitih oblika nasilja.

Vezane vijesti

'Žene su neiskorišteni gospodarski potencijal'

'Žene su neiskorišteni gospodarski potencijal'

Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras je izjavio kako će sadašnja vlada pomagati razvoj ženskoga poduzetništva u Hrvatskoj, jer je, kako je… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika