09.01.2011. / 13:06

Autor: Hina

Pretilost posljedica egzistencijalne nesigurnosti

Ekipa profesora Avnera Offera usporedila je 11 razvijenih zemalja i zaključila da zemlje s liberalnim tržišnim režimom - s jakim tržišnim poticajima i razmjerno slabim sustavom socijalne zaštite - imaju u prosjeku za trećinu više pretilih

Foto: IlustracijaFoto: IlustracijaStres zbog egzistencijalne nesigurnosti kojemu su ljudi izloženi u zemljama s takozvanim "slobodnim tržištem" najvjerojatnije je uzrok pretilosti, ističu britanski znanstvenici.

U studiji koju je objavio časopis Economics and Human Biology, istraživači s Oxfordskog sveučilišta zaključili su da su Amerikanci i Britanci skloniji pretilosti od Norvežana i Šveđana i ocijenili da stres u kompetitivnom društvenom sustavu bez snažne socijalne zaštite može ponukati ljude na prejedanje.

Ekipa profesora Avnera Offera usporedila je 11 razvijenih zemalja i zaključila da zemlje s liberalnim tržišnim režimom - s jakim tržišnim poticajima i razmjerno slabim sustavom socijalne zaštite - imaju u prosjeku za trećinu više pretilih.

Usporedbom četiriju "liberalnih tržišta" u zemljama engleskog govornog područja - Sjedinjenim Državama, Velikoj Britaniji, Kanadi i Australiji - sa sedam razmjerno bogatih europskih zemalja koje već tradicionalno imaju snažnu socijalnu zaštitu - Finska, Francuska, Njemačka, Italija, Norveška, Španjolska i Švedska - ekipa je zaključila da je gospodarska nesigurnost snažno povezana sa stupnjem pretilosti.

Zemlje s višom razinom sigurnosti posla i prihoda povezuju se s nižom razinom pretilosti, rekli su znanstvenici.

Offer također ističe da je pretilost počela poprimati velike razmjere u 1980-im, u vrijeme rasta tržišnog liberalizma u zemljama engleskog govornog područja.

Rast pretilosti u razvijenim društvima često se pripisivao sve većoj ponudi jeftine, dostupne, visokoenergetske brze hrane - pojavi poznatoj pod nazivom "fast food shock" - ali je Offerova ekipa ocijenila da je egzistencijalna nesigurnost zbog ngospodarskih utjecaja snažnija.

Offerovi su suradnici izračunali da dostupnost brze hrane ima upola manji učinak na prevalenciju pretilosti od posljedica gospodarske nesigurnosti.

"Otkrili smo da nesigurnost najsnažnije utječe na stupanj pretilosti", zaključili su znanstvenici u studiji.

Vezane vijesti

Uživajte u sekundu dužem vikendu

Uživajte u sekundu dužem vikendu

Svijet će dobiti zasluženi produženi vikend no nemojte raditi velike planove jer će odmor trajati samo sekundu duže. Takozvana "prijestupna sekunda"… Više

Komentari

registracija
2/1/11

doerfler, 09.01.11. 13:31

Ako imate zdravstveni problema slobodno se javite ja cu Vam pomoci bez nadoknade. Ja posjedujem bio energiju koja lijeci sa dodirom i telepatsku energiju koja lijeci na daljini. Taj moj fenomen dosada sam pokazao samo mojim najbližima i prijateljima, nikad javno nisam se proklamiralo. Ja sam primjetio svoju moc nakon što sam promijenio prehranu i nacin života i po nagovaranje mojih prijatelja da pomognem i drugim ljudima ja sam otvorio svoj blog http://jovanov.net/ i pišem na tu tematiku.Sada živim i radim u Austria u Becu. Ako imate kakva pitanja pošaljite poruku na moj e-mail: di.zivko.jovanov@gmail.com i ja cu Vam odgovoriti na Vaša pitanja.


registracija
21/11/10

skviz, 09.01.11. 22:48

@doerfler lol, i izljecit ces me ako uplatim par stotina € na vas racun jel tako? mene samo zanima koliko ste mailova naivcina dobili? ne znam koga me je više žao, vas ili njih...


Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika