25.01.2011. / 14:54

Autor: Deutsche Welle

Nakon skandala s dioksinom EU pooštrava kontrolu stočne hrane

Ministri poljoprivrede imaju samo jednu želju – nikada više skandal s dioksinom. Četiri slučaja u deset godina je dovoljno. Ubuduće stočna hrana podliježe strogim kontrolama, a Komisija sada priprema prijedlog o nadzoru.

Skandal s dioksinom natjerao je EU da postroži kontrolu (Reuters)Skandal s dioksinom natjerao je EU da postroži kontrolu (Reuters)Europska unija je povukla pouku iz skandala s dioksinom u Njemačkoj i zbog toga predlaže strožije kontrole proizvođača stočne hrane. Ministri poljoprivrede 27 zemalja članica dali su nalog Europskoj komisiji da razradi odgovarajuće prijedloge. Ubuduće, bolje kontrole zajamčile bi strogu podjelu proizvodnje tehničkih masti i masti za stočnu hranu. Europska unija namjerava i uspostaviti sustav upozoravanja za dioksin u hrani. Ukoliko privatni laboratoriji u probama otkriju dioksin, obavezni su prijaviti takve nalaze.

«Usvojene mjere popravit će naš ionako dobar sustav sigurnosti», najavio je povjerenik za zaštitu potrošača John Dalli. U idućih nekoliko tjedana Komisija će predstaviti nacrt zakona kojeg mogu prihvatiti članice. Mađarski ministar poljoprivrede Sandor Fazekas je poručio: «Mjere Komisije mogu jamčiti da se ovako nešto više neće dogoditi».

Veća sigurnost hrane - košta

Ipak, njemački zahtjevi, koji idu još korak dalje, nisu prihvaćeni. Njemačka ministrica poljoprivrede Ilse Aigner tražila je uvođenje pozitivnog popisa tvari, koje mogu biti sastojci masti u stočnoj hrani kao i osiguranje u pogledu odgovornosti i obaveza izdavanja dopuštenja za poljoprivredna poduzeća. Takvi zahtjevi u Bruxellesu nisu naišli na razumijevanje i podršku.

Ministrica Aigner je obećala, da će tijekom skorog posjeta europskih stručnjaka Njemačkoj iste uvjeriti da više sigurnosti ne smije propasti zbog troškova. «Pojedine mjere za gospodarstvo mogu biti povezane s većim opterećenjem», priznaje Aigner.

Zaustaviti pad cijena svinjetine

Poduzimanjem takvog koraka Europska unija namjerava zaustaviti pad cijena svinjetine kojeg je izazvao njemački skandal s dioksinom. Potrošači oklijevaju s kupovinom svinjskog mesa, a cijene padaju. Osim toga, pojedini trgovci u drugim zemljama blokiraju uvoz njemačkih svinja. Njemačka se zalaže da se svinjsko meso uskladišti i pusti na tržište tek kada se cijene oporave. Takve korake Europska komisija sada preispituje.

Povjerenik Dalli pohvalio je mjere koje je poduzela njemačka savezna vlada u skandalu s dioksinom. «Ne postoji akutna opasnost za zdravlje », rekao je povjerenik. Komisija radi na tome, da uvjeri druge zemlje, posebice one izvan Europe, da nije potrebna zabrana uvoza. Skandal s diokisnom smanjio je povjerenje potrošača u kontrolu hrane. U međuvremenu samo još 27 posto vjeruje da je hrana prošla kontrole koje su dovoljne i koje uklanjanju sve sumnje u eventualnu štetnost za zdravlje. U proteklih deset godina europski građani bili su suočeni sa četiri skandala s dioksinom u hrani, a izvori skandala su bili u Irskoj, Belgiji i dva puta u Njemačkoj.

Zabrinutost zbog odumiranja populacija pčela

I kao da to nije dovoljno. Europska unija je suočena i s velikim problemom odumiranja populacija pčela. «Zdravlje pčela je vrlo važno za ekološke funkcije. Ne možemo zatvoriti oči pred stvarnošću, a suočeni smo s velikom pojavom odumiranja cijelih populacija pčela, što nije samo europski već globalni problem», zaključuje Dalli. Europska unija je zabrinuta za populacije pčela.

„Zdravstveno stanje europskih pčela je vrlo zabrinjavajuće", izjavio je i mađarski ministar poljoprivrede Sandor Fazekas prilikom susreta sa svojim europskim kolegama u Bruxellesu. Kako bi se otkrili i razjasnili uzroci zagonetnog nestanka i oboljenja populacija pčela, Europska komisija planira do travnja u Francuskoj osnovati „laboratorij Europske unije o zdravlju pčela". Pčele i ostali zaprašivaći biljaka europskoj poljoprivredi donose godišnje 22 milijarde eura. Uz goveda i svinje, pčele se smatraju najkorisnijim životinjama.

Deutsche Welle

Vezane vijesti

Europska unija postaje savezna država

Europska unija postaje savezna država

Priča oko poreza u Europskoj uniji vodi se već godinama, a ona se intenzivirala posljednjih mjeseci u okviru napornih pregovora o novom proračunu… Više

Komentari

Ovaj članak nema komentara.

Nije moguće komentirati članke starije od tri mjeseca.

Najnovije

Izbor urednika